Дневник заблуда: Урбанистичко насиље
После одлуке Савета Европе поводом прошлогодишње жалбе грађана на градњу луксузног хотела у центру Атине који је заклонио поглед на Акропољ, његов власник мораће да сруши последња два спрата зграде. Иако се у економској кризи Грчка бори за сваку инвестицију, упорни Атињани добили су битку против моћног и бескрупулозног инвеститора, успели да спрече ову неприхватљиву градњу и натерали га да поштује градска урбанистичка правила.

Фото: В. Данилов
У исто време када Атињани славе победу над урбанистичким насиљем, у Београду је представљен пројекат стамбено-пословног комплекса на делу Блока 12 на Новом Београду, шире познатог као Ју бизнис центар. На интерном, "обичним" архитектима недоступном конкурсу, победио је пројекат универзитетских професора Дејана Миљковића и Зорана Ђукановића. "Идеја" двојице аутора изненађује невероватном густином насељености, јер су на премалом простору предложили изградњу мегаломанских 100.000 квадрата стамбеног и пословног простора вредних око пола милијарде евра.
Преведено на величину просечног београдског стана, овај екстрапрофитабилни пројекат може да садржи чак 2.000 станова, локала и пословних јединица! Овако висока густина насељености није примерена Београду, а аутори нас пројектом враћају естетици соцреалистичких блокова комунистичког Совјетског Савеза, концепту "колективног живљења", који је одавно напуштен у Европи.
Циљ аутора пројекта није постизање квалитета становања, већ искључиво остварење комерцијалног интереса инвеститора. А да би га омогућили, на делу плаца величине само око 7.000 квадрата предложили су градњу чак три куле висине по 100 метара! Постављене уз ивицу блока оријентисану према Дунаву, оне заклањају, гуше и деградирају квалитет живота, посебно у осталим зградама ниже спратности у унутрашњости комплекса. Познато је да на цену некретнине утиче поглед. Овим правилом руководили су се и планери несрећног Београда на води, због чега су вишеспратнице саграђене на самој обали заклониле поглед на реку половини старог центра престонице, а град остао без своје карактеристичне, вековима стваране панораме. Према "принципу јачег", којег подржавају архитекти насилници, београдске обале освајају високи објекти, док они нижи парадоксално остају у залеђу, без икаквог погледа и осунчаности.
Грађани у Србији имају право да живе у хуманој, здравој животној средини, незагађеној наметнутим солитерима. То право не смеју да им ускрате несавесни архитекти и инвеститори који због профита уништавају наше градове и чине живот у њима неподношљивим, асфалтирају паркове и шуме, пресушују реке, а понајмање то смеју да чине политичари, ни под паролом да је то "због развоја" или "добробити друштва", јер то није истина! Крајње је време да грађани стану на пут урбанстичком насиљу, макар појединачним иницијативама, попут оне из Атине.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)