СУНЦЕ АДУТ ЗА УНЕСКО? Христивоје Павловић - Не би требало одустати од номинације Лепенског вира

Емина Грчић

15. 07. 2020. у 15:06

ЂЕРДАПСКА клисура са својим залеђем, шест година од номинације, нашла се на листи Унескове Глобалне мреже геопаркова, док најстарија европска култура која се ту изнедрила још није уврштена у светску баштину.

СУНЦЕ АДУТ ЗА УНЕСКО? Христивоје Павловић -  Не би требало одустати од номинације Лепенског вира

Двоструко свитање на почетку сваког лета изнад Лепенског вира Фото С. Костић

За Лепенски вир, прву насеобину у Европи, с првим скулпторским делима у историји човечанства, препрека је то што је, приликом стварања вештачког језера и подизања бране на Дунаву, оригинално налазиште - потопљено.

Измештање локалитета, како је у јучерашњим "Новостима" истакао професор Горан Милашиновић, председник Националне комисије за сарадњу са Унеском, озбиљан је проблем. Tо се, тврди, коси с правилима која прописује ова међународна организација.

Пре три године, када је свечано обележено пола века откако је Драгослав Срејовић обзнанио сензацију - откриће насеља подигнутог 6.000 година пре нове ере, које "превазилази до сада најпознатије археолошке споменике људске цивилизације из тог периода", покренута је петиција за номинацију Лепенског вира за Унеско. Међу потписницима и иницијаторима, које су чинили и неки од чланова Срејовићевог тима, као и наши угледни археолози, био је и архитекта Христивоје Павловић, који се бави проучавањем кућа древне насеобине, али и још једним уникатним феноменом који краси овај простор - "двостуким свитањем" током летње дугодневице.

ВРАТИТИ ДУШУ ЛОКАЛИТЕТУ

НЕОПХОДНО је да будемо веома мудри и крајње далековиди у сваком будућем поступању, јер смо, по свему судећи, открили суштину и разлог постојања насеља баш на овом месту - тврди Павловић, који је, са Александром Бајић, резултате истраживања јединственог феномена објавио у књизи "Сунце Лепенског вира". - Практично смо вратили душу измештеном локалитету, јер је могућност за гледање овог феномена био један од одлучујућих критеријума за одабир аутентичног положаја насеља, нешто ниже, низводно.

- Сунце се само на тренутак као варница појави у подножју планине Трескавац на супротној обали Дунава, потом нестане, и након неколико минута изгреје у пуном сјају на заравњеном врху, као на некој пирамиди - прича, за "Новости", архитекта Христивоје Павловић, који је, заједно са Александром Бајић, председницом Друштва за археоастрономска и етноастрономска истраживања "Влашићи", открио овај феномен пре пет година. - Синтагма "двоструки излазак сунца" скоро да није коришћена у нашем језику. Међутим, овај јединствен, чудесан, скоро бајковит феномен, леп за гледање, има огроман значај у палеоастрономији, па је тиме од изузетног значаја за Лепенски вир.

Према мишљењу саговорника, овај феномен могао би да представља још једну, златну карику у ланцу аргумената за улазак на листу светске културне баштине, од које никако не би требало одустајати. Двоструки излазак сунца, који се данас види само са одређене позиције у музеју у који је измештен локалитет, на исти начин могао је да се гледа и пре осам миленијума, из аутентичног насеља, истиче Павловић.

Двоструко свитање на почетку сваког лета изнад Лепенског вира Фото С. Костић

Терен је потопљен, насеље је измештено, али је неколико кућа остало испод воде на неочекивано малој дубини - настава Павловић. - Требало би видети и докле се стигло са усвајањем конвенције о заштити подводних археолошких локалитета. Када се то догоди, бићемо у позицији да "оживимо" и сва "остала" насеља из културе Лепенског вира. Више не би била неповратно изгубљена, већ безбедно сачувана. Што се Унеска тиче, неопходно је да подигнемо главу и гледамо двоструки излазак, или да заронимо у Дунав, а најбоље заједно, и једно и друго.

Архитекта Христивоје Павловић

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име