МАГ СРПСКИХ ХРАМОВА: Сећање на архитекту Предрага Пеђу Ристића (1931- 2019), који нас је напустио пре тачно годину дана
НАВРШИО се пуни круг Сунца, окренула се година како међу нама није више највећи српски градитељ - жиждитељ, како је волео да га зову, архитекта, уметник, познавалац многих вештина и знања, човек и господин Предраг Пеђа Исус Ристић (Београд, 17. јануар 1931 - Београд, 5. август 2019).
Дуг је, леп, богат и душеполезан животопис овога мајстора - мага, препун великих подвига и мноштва недаћа које су га пратиле.
Интерес за Лепенски вир, најстарију цивилизацију белог човека, Европе и света, Пеђа је показао од самог откривања овог чуда. Расправу са професором Драгославом Срејовићем изазвало је разматрањe разлога за необичну конструкцију јединствене лепенске куће. Пеђа је кренуо од затеченог стања на терену. Уз, на необичан начин сахрањеног Лепенца, прекрштених ногу, изградио је основу за тему докторске тезе "Реконструкција праисторијске архитектуре Лепенског вира", коју је одбранио у Грацу, а све помоћу математике, астрономских параметара, "шестарења", здраве логике и нама неухватљиве Пеђине прекогниције и антиципације.
Његова мисао да: "Нама је остао само још један простор који је нажалост већ угрожен, али у чијем пространству можемо да врдамо, а то је духовни простор. Можемо да га бранимо полугама демократских достигнућа `слободног` света - личним тврдим унутрашњим правом на слободно мишљење", могла би да се сматра и својеврсним "вјерују" најплоднијег српског архитекте православних храмова. Саградио их је око стотину и обновио педесетак. У ратовима крајем 20. века чак 14 цркава му је разорено. На срећу, неке су и обновљене или се обнављају.
Дела Пеђина су разасута по Србији, српским земљама и широм планете, готово свуда где живе Срби. Поменућемо тек неколицину ремек-дела: Васкрсење Господње у Подгорици, Вазнесење Господње на Убу, Храм Светог краља Јована Владимира у Бару, Цркву Гроба Христовог у Пребиловцима...
Много је и онога што је осмислио, а није успео да опосли. Ако Џека Лондона, ловца, боксера, трагача за златом, утоваривача на бродовима Мисисипија, свашторада, Теслиног пријатеља, писца и нобеловца узмемо као узор - Пеђа Ристић би само набрајањем делатности вишеструко надмашио великог Американца. Вечити "сам свој мајстор", препознат је прво на страни, позван за гостујућег професора на универзитетима у Грацу и Бечу, а тек у последњој деценији 20. века и у Приштину и на Факултет за конзервацију СПЦ у Београду.
Као градитељ (обновитељ) готово стотину уметничких атељеа по мансардама и поткровљима Београда и свега напред овлаш поменутог свакако, с правом, кандидује Предрага Пеђу Ристића да му се додели једна (одговарајућа) улица, понајбоље би било на његовом, родном Сењаку. Кандидатура је већ учињена градским властима; сада је на њима потез да му се достојно одуже.
ПОМЕН НА НОВОМ ГРОБЉУ
ПРИЈАТЕЉ Пеђе Ристића, архитекта Христивоје Павловић, који негује сећање на колегу и кроз заједничке анегдоте, каже за наш лист, да ће помен уметнику бити одржан данас у 11 сати на Новом гробљу.
- Причао ми је, како су, када је отворен Београдски сајам, он и Љуба Поповић, заједно радили као фирмописци. Љуба би писао, а Пеђа држао мердевине и "навигао га". Дивио се Љубином потезу четком, говорио како га је извлачио "из колена", а онда га имитирао, гестикулирајући као да свира трубу - присећа се Павловић.
РАНЕ КОЈЕ СУ ГА БОЛЕЛЕ
ПЕЂА нас је укорењивао и животом и делом да загрлимо лепоту слатког православља - каже Горан Раденковић, професор Богословског факултета. - Примитивци га нису слушали и поред великог броја успешних и савршено изграђених цркава, а подигао их је више од светог краља Милутина, имао је поред себе и један мањи списак унакажених храмова. То су били храмови које је он уредно пројектовао, али су власти самовољно мењале пројекат и то су биле његове ране, ране рода српског, које су га болеле, и он је о њима често говорио. Болело га је што му је цркву у Славонском Броду порушио Анте Пркачин, заступник у Хрватском сабору, а не нека паравојна усташка формација.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (4)