ПИСАЦ ИГОР МАРОЈЕВИЋ О НОВОМ РОМАНУ: Доста је било кажњавања Србије
ПИСАЦ Игор Маројевић у новом роману "Остаци света", проносећи "нову постидеолошку штафету широм европског простора" приповеда историју страдања у двадесетом веку, од Шпанског грађанског рата до НАТО бомбардовања Југославије, преко мрачних тачака попут Јасеновца, Блајбурга те посредно проживљене Сребренице...
Роман чије га теме одавно заокупљају, како вели, још не би завршио да није било короне и принудне самоизолације, а има и срећу да ће се (ако не буде новог потпуног затварања) 5. новембра од 19.30 на Коларцу одржати промоција "Остатака света".
о Свакако преуско, али можда најзвучније, делује одредница да су "Остаци света" - први српски роман о Јасеновцу. Ипак, било је претходница...
- Уредник Зоран Богнар је написао да је то први роман о Јасеновцу као доминантној теми.
Била је покоја претходница, али та дела нису заживела, а можда ни нарочито релевантна. У
Бањалуци је 1984. објављено "Једење богова" покојног Горана Чучковића, књига која врло упечатљиво говори о Јасеновцу. Раније сам мислио да смо кукавичка култура, чим немамо репрезентативан роман о најкрвавијем националном миту, док Шпанци имају роман о Јасеновцу: "Храброст" Кларе Усон. Но бавећи се потресном и мучном грађом и читајући Чучковића, који је издржао да напише новелу али не и роман, разумео сам зашто су многи одустали од писања о Јасеновцу. Уосталом, то заправо није ни нарочито популарна тема.
После површног а врло успешног романа о кћерки Ратка Младића и њеном наводном суициду због татиног геноцида, Клари Усон је сугерисано да дубље зарони у српску историју, те је дошла до Јасеновца и "Храбрости". Роман је прећутан и у Шпанији и у Србији, а успешна шпанска књижевница је заложила своју каријеру због приче о Јасеновцу.
Срамна тужба
A "Ниновој" награди (уз недостатак стручности жирија) замерате што као да "немају радар читања ван преидеологизованог кључа". Ко је ту (са њиховим нечитањем, а неучествовањем вас бојкоташа) на већем губитку?
- О томе је углавном све речено. Можда да се дода сугестија недељнику да размисли - ако недељник може да мисли - зашто му тако мало романа стиже у понуду и да се помене срамна лауреатова тужба др Игору Перишићу због његове слободне речи поводом овогодишње доделе награде.
о Шта је то за ауторе донекле кобно али животно важно у теми Јасеновца?
- Посреди је заправо систем логора којих је било седам, а сваки је потенцијални роман за себе. Мене је за књижевну обраду највише привукао део "тројке", женски логор, који је донедавно прећуткиван, у чему су учествовале и његове преживеле жртве јер се у патријархалној култури жена практично осуђује што је силована. И сам Јасеновац је до вишепартијства приказиван уопштено. Откако су у јавни говор доспели детаљи о томе, мене је дотична тема толико фасцинирала да сам у НБС уз књиге за испите наручивао и оне о НДХ и њеним логорима, бележећи појединости док нисам знао нити да ћу писати о томе нити да ћу бити писац.
о Да ли је било теже или лакше писати о НАТО бомбардовању, па и о Сребреници, но о збивањима из прве половине 20. века?
- Најтеже ми је било да пишем о оном што сам непосредно преживео: бомбардовање. Тако је и због недостатка дистанце, која је неопходна писцу, колико и упућеност у тему. Вероватно је већа дистанца према Јасеновцу и Блајбургу, па и Шпанском грађанском рату и Сребреници уродила, како је написао Перишић, постидеолошком перспективом "Остатака света".
о Од хероја Шпанског грађанског рата до дежурних криваца не само за Сребреницу већ и за бомбардовање наше земље - како се до те мере променио начин на који се наш народ доживљава?
- Пад угледа српске војске стеченог у Првом светском рату почиње у том шпанском, због пораза левице у чијим редовима су се Срби и други Југословени борили, а заокружен је деведесетих, ратним поразима и проглашавањем сребреничког злочина геноцидом. Но за разлику од осталих зараћених страна деведесетих, Срби нису имали пи-ар, нити свест о њему, што је такође утицало на коначну слику, ако она то јесте. Надам се да се с кажњавањем Србије престало и да се неће заокружити механичка и непостојна аналогија српства и великогерманства из Другог светског рата, што би, и уз помоћ "Нинове" награде, исходило практичним укидањем националне културе и њеним утапањем у непостојећу југословенску, иначе у пракси врло опасну.
о Шта (пре)остаје свету, у коме се зло непрестано изнова рађа и буди?
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (2)