ФРЕСКЕ МАЈСТОРА ИЗ ЂУРИНИХ ЋЕЛИЈА: Трагови изузетног уметника у остацима манастира на Руднику

Борис Субашић

03. 11. 2020. у 12:41

МАЈСТОРСКИ живопис средњовековног манастирчића Ђурине ћелије који су археолози ископали из сипара у нескладу је са скромним боравиштем монаха пустињака у скровитој шумској клисури на Руднику, сматрају стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе.

ФРЕСКЕ МАЈСТОРА ИЗ ЂУРИНИХ ЋЕЛИЈА: Трагови изузетног уметника у остацима манастира на Руднику

Археолози и сликари испред Ђуриних ћелија / Фото Борис Субашић

Они су управо завршили двомесечни подухват обнове фресака које су се, када су пронађене, биле једва препознатљиве после векова у земљи. Сада је раскошна палета поново блеснула и виде се прецизни потези и богатство детаља на делу сликара који је боравио на Светој Гори Атонској.

- Реч је о изузетном, репрезентативном сликарству и веома је необично што га налазимо на овако скрајнутом месту, далеко од свих путева - каже сликар-конзерватор Немања Смичиклас, саветник у Заводу. - Иако су очувани само делови фигура светитеља насликаних у олтару, нема сумње да их је сликао велики мајстор. Историчари уметности ће дати коначну реч о времену настанка живописа, али по мом мишљењу он потиче из 14. века, по аналогији са другим објектима где смо се сретали са сличним фрескама.

Руководилац рестаураторско-конзерваторског рада била је Маријана Протић, а екипу су чинили Филип Јанковић, Тијана Михаиловић и Немања Смичиклас. Он је две и по деценије и члан тима Завода који на Светој Гори ради на рестаурацији и конзервацији Хиландара и његових келија. Захваљујући том искуству уочио је важан детаљ на декорацији бочних зидова храма где су техником "мраморизације" сликањем дочараване мермерне плоче.

Култ не умире

ПРВИ манастирчић на Ђуриним ћелијама саздан је у шуми крај Јарменоваца, вероватно на месту које је подвизима посветио монах испосник, исихаста. Крајем 15. века, у доба пропасти деспотовине, манастир је запустео, а обновљен је крајем 16. или почеком 17. века, у време обнове Пећке патријаршије. Коначно је напуштен у време Велике сеобе крајем 17. столећа. Ђурине ћелије над клисуром Калуђерског потока и оближњи извор Светиња и вековима касније су остали култна места, иако је идентитет светитеља заборављен, а манастир је затрпао сипар.

- Ово није обична мраморизација, већ имитација мозаика какви се налазе на подовима светогорских манастира, што је веома неуобичајено - каже Смичиклас. - Светогорски подови су рађени у техници која подразумева да се у мермерне блокове урезује рељеф, а онда се у њега ређају каменчићи у боји и тако се добија шара. У Хиландару има таквих мозаика, а Ватопед је њима изузетно богат. Орнаментика у Ђуриним ћелијама је имитација те светогорске технике, што указује да је сликар био на Атосу и да је помно гледао мозаичке подове, који су код нас били ретки. Још је ређе да се они осликавају на зидовима цркава.

Открића стручњака Завода отворила су нова питања о тајанственом манастиру који је од краја 17. века, када је запустео, до почетка 2013. био затрпаван сипаром, тако да се ни његова локација није знала. Археолози су га открили пратећи предање и култ светог места. Тајну Ђуриних ћелија расветљавају остаци убоге колибе монаха пустињака, које су иза храма откопали стручњаци Народног музеја у Аранђеловцу и Филозофског факултета у Београду.

- У средњем веку, после смрти пустињака коме су приписивана чуда, на месту његове испоснице обично се градио манастир - каже доцент др Дејан Радичевић, руководилац истраживања. - Ђурине ћелије подсећају на такву праксу. Оне су изузетне јер је ктитор довео великог, што значи и скупог, мајстора да ослика храм чије су димензије биле само 6,7 метара, са 4,8 метара, у који је могло да стане тек пет-шест људи, вероватно само монаха. Могуће је да се овде замонашио племић-ктитор, јер је према досадашњим налазима манастир подигнут почетком 15. века у апокалиптичним временима османске најезде и пропасти српске државе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи