ИНТЕРВЈУ Малколм Стори: Живимо невероватно време - и илузије могу да се надограде
ВЕћИ део своје богате каријере британски глумац Малколм Стори (72), иначе наставник по занимању, градио је играјући у телевизијским остварењима, серијама и филмовима, још од 1978. године.
Претходно је десетак година наступао са престижном Краљевском Шекспировом компанијом, дочаравајући ликове из Шекспирових дела на даскама које живот значе. У ексклузивном телефонском разговору за "ТВ новости", Стори нам објашњава да је најпре био асистент позоришног менаџера, у различитим театрима, што је подразумевало куповину реквизита за продукцију, брисање позорнице, мењање сетова између различитих продукција...
Затим се опробао и потврдио у глуми у Краљевској Шекспировој компанији, па дошао и до телевизије, на којој смо га и ми упознали. Овог 188 центиметара високог глумца, упечатљиве физиономије, тренутно гледамо у узбудљивој хорор серији "Живи и мртви" (2016), Ешлија Фероуа (знан нам као сценариста серија "Живот на Марсу" и "Пепео пепелу"), која се емитује на каналу Епик драма, током радне недеље у 21.00.
У петак, 18. децембра, биће приказана последња од шест епизода овог Би-Би-Си-јевог остварења, али не брините ако се пропустили да је погледате, јер ће након тога репризно бити приказане све епизоде, до 2. јануара 2021. године.
Питали смо Сторија шта се у глумачком послу највише променило од 1978, када је остварио прву ТВ улогу, до данас?
- Оно што се највише променило је то што данас има много више доступних могућности за бављење глумом, она је постала веома интернационална професија. Знам да сада звучим као стари момак, али док сам био млади глумац Америка је била врста сна ком се тежи, а кроз учешће у британској Краљевској Шекспировој компанији био сам у могућности да са позориштем одем тамо. Повремено су британски глумци, попут Гленде Џексон, могли да оду у Америку и снимају тамо, па чак и да добијају награде за свој рад. Затим се продукција полако пребацила у Америку, и, наравно, на врхунцу свега, догодила се ова комплетна, свеобухватна револуција у комуникацији, са интернетом и брзим преношењем програмских садржаја који могу да се емитују широм света. То сматрам невероватним. Док сам, дуго година, живео ван Лондона, требало ми је три сата вожње возом да бих отишао на посао, и срео се са неким на пола сата. Затим бих се вратио кући, а наредне недеље поново путовао у Лондон на аудицију. Међутим, данас могу сам себе да снимим код куће, пошаљем снимак продукцијској компанији, они, на аудицији, виде мој снимак или уживо укључење, што је заиста задивљујуће. Кулминација свега је и то што сада разговарам са вама, док сте у Србији.
Шта вас још може изненадити у послу?
- Готово све што радим, а тако је и код већине људи са којима сам разговарао о томе, сви исто размишљају. Рецимо, када добијете улогу у неком пројекту, имате визију како би она требало да изгледа, а онда одједном схватите да може постојати бар две хиљаде различитих начина на које то остварење може бити продукционо урађено. Понекад је изненађујуће и веома позитивно када схватите да редитељ има потпуно другачији угао посматрања од вашег. Такође, промене се толико брзо дешавају, да код мене изазивају велико узбуђење. Погледајте само ову серију, "Живи и мртви", њене звучне и визуелне ефекте - људи нестају, појављују се, падају, претварају се у духове... Све то једноставно не престаје да ме задивљује. Илузије могу да се надограде, начин на који компјутер може све да обради, делови могу да се оформе из бекапа, технике монтаже су различите... Толико је ствари које истовремено "раде" током самог процеса настајања филма. Такође, увиђам разлике и у односу на период пре ове застрашујуће, трагичне пандемије. Начин на који људи, упркос свему, још раде, дајући све од себе. Будућност се мења набоље, имамо развој вакцине за који би обично требало да прође пет година. Заиста поздрављам сваку врсту промене, само бих волео да постоји мало више хармоније у свету, мало више дискусије, разумевања и саосећања. Али, што се тиче будућности, да, врло, врло позитивно доживљавам промене.
Како бисте описали свој лик, које су му главне карактерне особине?
- Када се Нејтан врати у Шепзој, да би наследио кућу након мајчине смрти, он са њом наслеђује и мој лик, Гидијена, који је водио рачуна о целом имању, надгледао земљу, куће, штале, био је као нека врста надзорника. Наставља да ради за Нејтана, а очигледно је да је био сведок свих ранијих односа у кући, прошао је кроз прединдустријско доба и сведочио многим променама које су довеле до напретка. Опет, задржао је исту врсту циничног погледа на места на којима су се одвијали натприродни догађаји, где су се појављивали духови, и плаши се развоја у будућности. Међутим, иако је особа која живи у прошлости, спреман је да прихвати промене до којих може доћи.
Шта вам се највише допало током снимања серије?
- Снимано је у Хортон Холу, у Великој Британији, у кући изграђеној средином 16. века. Продукција је била смештена у два сата вожње ка југу удаљеном Бристолу, а ја сам живео у Клив Прајору, такође два сата удаљеном месту, али ка северу. Свакодневно сам путовао ка сету, смештеном у прелепом сеоском крајолику Глосестершира, и враћао се кући увече. Предивни су предели, са огромним пољанама и разноврсним пејзажима под отвореним небом, што се види и у серији. С практичне стране, добио сам лекцију о начину рада парне машине, о којој мислим да није довољно снимано до тада. Уз све то, имао сам много необичних искустава, попут шаке пуне светлећих буба, играња, певања, ноћног снимања као и оног током олује која је направљена помоћу огромних црева за воду и машина за прављење ветра, без компјутерских ефеката, директно кроз механичку енергију. Заиста сам уживао у томе. Такође, без жеље да звучим улизивачки, цела екипа била је сјајна и фантастично смо се забавили. Тога ћу се свакако сећати.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)