УНИВЕРЗАЛНИ ДАН ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ: Кључ ка једнакости и праведнијем друштву
УНИВЕРЗАЛНИ дан здравствене заштите нас подсећа да је здравље предуслов за развој друштва и ставља у фокус идеју да је оно основно људско право, а не привилегија.

Foto: Shutterstock
Свака особа има право на квалитетну, приступачну и правовремену здравствену услугу. Обележавање овог дана требало би да нас инспирише да се залажемо за праведнији свет у којем нико неће бити запостављен.
Универзални дан здравствене заштите обележава се 12. децембра сваке године. Ове године тема је: "Здравље: То је на влади"
Усвајањем Агенде одрживог развоја 2015. године, шефови држава и влада из свих земаља у свету обавезали су се да обезбеде здрав живот и промовишу добробит за све. Па ипак, 4,5 милијарди људи још увек нема приступ основним здравственим услугама. Током последњих 20 година, финансијска заштита се прогресивно погоршавала, са 2 милијарде људи који се суочавају са финансијским потешкоћама, а 1.3 милијарде људи гурнуто је у сиромаштво због здравствених трошкова.
Значај универзалне здравствене заштите
Један од кључних принципа универзалне здравствене заштите јесте једнакост. Статистике показују да сиромашни и маргинализовани слојеви друштва често имају ограничен приступ основним здравственим услугама. Ово доводи до зачараног круга сиромаштва и болести.
Пут ка одрживом здравственом систему
Постизање универзалне здравствене заштите захтева интегрисан приступ.
Ово укључује:
1. Улагање у примарну здравствену заштиту – Фокус на превенцији болести уместо на њиховом лечењу смањује притисак на здравствене системе
2. Обезбеђивање финансијске заштите – Људи не смеју да бирају између здравља и финансијског опстанка
3. Едуковање становништва – Подизање свести о здрављу и здравим стиловима живота кључ је за дугорочно смањење болести
Изазови на путу ка универзалној здравственој заштити
Иако је идеја универзалне здравствене заштите племенита, њена имплементација суочава се с бројним изазовима. Један од највећих проблема је финансирање. Многе земље, нарочито оне с ниским и средњим приходима, немају довољно ресурса да омогуће бесплатну или приступачну здравствену заштиту за све. Поред тога, постоји и питање недостатка здравственог особља, инфраструктурних ограничења и корупције унутар здравствених система. Технолошки напредак и дигитализација могу бити кључни алати у превазилажењу ових проблема. Телемедицина, електронски здравствени картони и вештачка интелигенција омогућавају бољи приступ здравственим услугама, нарочито у руралним и удаљеним областима. Међутим, неопходно је обезбедити да ове технологије буду доступне и приступачне свима.

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)