УНИВЕРЗАЛНИ ДАН ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ: Кључ ка једнакости и праведнијем друштву
УНИВЕРЗАЛНИ дан здравствене заштите нас подсећа да је здравље предуслов за развој друштва и ставља у фокус идеју да је оно основно људско право, а не привилегија.
Свака особа има право на квалитетну, приступачну и правовремену здравствену услугу. Обележавање овог дана требало би да нас инспирише да се залажемо за праведнији свет у којем нико неће бити запостављен.
Универзални дан здравствене заштите обележава се 12. децембра сваке године. Ове године тема је: "Здравље: То је на влади"
Усвајањем Агенде одрживог развоја 2015. године, шефови држава и влада из свих земаља у свету обавезали су се да обезбеде здрав живот и промовишу добробит за све. Па ипак, 4,5 милијарди људи још увек нема приступ основним здравственим услугама. Током последњих 20 година, финансијска заштита се прогресивно погоршавала, са 2 милијарде људи који се суочавају са финансијским потешкоћама, а 1.3 милијарде људи гурнуто је у сиромаштво због здравствених трошкова.
Значај универзалне здравствене заштите
Један од кључних принципа универзалне здравствене заштите јесте једнакост. Статистике показују да сиромашни и маргинализовани слојеви друштва често имају ограничен приступ основним здравственим услугама. Ово доводи до зачараног круга сиромаштва и болести.
Пут ка одрживом здравственом систему
Постизање универзалне здравствене заштите захтева интегрисан приступ.
Ово укључује:
1. Улагање у примарну здравствену заштиту – Фокус на превенцији болести уместо на њиховом лечењу смањује притисак на здравствене системе
2. Обезбеђивање финансијске заштите – Људи не смеју да бирају између здравља и финансијског опстанка
3. Едуковање становништва – Подизање свести о здрављу и здравим стиловима живота кључ је за дугорочно смањење болести
Изазови на путу ка универзалној здравственој заштити
Иако је идеја универзалне здравствене заштите племенита, њена имплементација суочава се с бројним изазовима. Један од највећих проблема је финансирање. Многе земље, нарочито оне с ниским и средњим приходима, немају довољно ресурса да омогуће бесплатну или приступачну здравствену заштиту за све. Поред тога, постоји и питање недостатка здравственог особља, инфраструктурних ограничења и корупције унутар здравствених система. Технолошки напредак и дигитализација могу бити кључни алати у превазилажењу ових проблема. Телемедицина, електронски здравствени картони и вештачка интелигенција омогућавају бољи приступ здравственим услугама, нарочито у руралним и удаљеним областима. Међутим, неопходно је обезбедити да ове технологије буду доступне и приступачне свима.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)