ИСТРАЖИВАЊЕ: Благотворни утицаји музике на малишане

Бојана Јовановић

10. 08. 2024. у 15:11

МУЗИКА побољшава емоционалну интелигенцију и друштвене вештине. Према резултатима недавно спроведеног истраживања учење свирања неког музичког инструмента може имати позитиван утицај на развој емоционалне интелигенције код деце узраста од три до 12 година.

ИСТРАЖИВАЊЕ: Благотворни утицаји музике на малишане

Фото Shutterstock

Ово се посебно односи на емоционалну перцепцију, изражавање и регулацију. Такође, музичко образовање подстиче емпатију, самопоштовање и развијање вештина тимског рада. Али не морате да уписујете своје дете на свакодневне часове клавира да бисте остварили све наведене бенефите. Чак и слушање мелодија помаже малишанима да се изразе, јер подстиче ослобађање ендорфина и допамина, који играју значајну улогу у развијању блискости и повезаности са другима. Осим тога, када малишани певају и слушају о осећањима, они на тај начин уче и речи помоћу којих ће знати да опишу своје емоције (ви се сећамо једне од најпознатијих дечјих песмица „Кад си срећан“, зар не?).

Такође, музика побољшава координацију и изграђује мишиће. Барем тако поручују стручњаци који нас уверавају да музика може побољшати дечију координацију покрета, али и јачање мускулатуре! То је зато што пуштање музике, које обавезно прате дечији покрети у виду игре, помаже у развоју грубих моторичких вештина и равнотеже детета. Чак и само љуљање, или пребацивање тежине са једне ноге на другу уз музику, чини чуда за равнотежу маленог љубитеља нота. Уз то, свирање инструмента помаже детету да усаврши прецизну контролу мањих мишића на рукама и шакама, истих оних који ће им бити потребни за писање и цртање.

Но, није ту крај благодетима које музика има по децу, она, такође, подстиче развој мозга и језичких вештина. Истраживање је показало да учење свирања неког инструмента у детињству убрзава развој мозга, посебно у оним областима које су задужене за усвајање нових језика и вештине читања. Чини се да када деца уче и вежбају музику, њихов слушни систем сазрева брже него што би без музике. То појачање слуха повећава неуропластичност детета, односно способност мозга да формира нове неуронске везе и стекне већи број вештина! Према другој студији, ако малишан неколико година похађа „разигране” групне музичке активности, попут хора, плеса и фолклора, оне ће имати позитиван ефекат на побољшање његових језичких вештина када буде био предшколац. Када мало дете слуша музику оно на тај начин и јача мост између две хемисфере мозга, омогућавајући порукама да брже “путују“ напред-назад. Вероватно из тог разлога деца која су редовно слушала музику као мала лакше уче и разумеју математику, када дође време за њу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНА НЕНОРМАЛНОСТ У АФЕРИ ЈАНИК СИНЕР! Чувени тенисер указује на потпуно лудило у допинг случају најбоље рангираног тенисера света