ФИЗИЧАРИ НАПРАВИЛИ ПРОБОЈ: Могао би убрзати електронске уређаје 1000 пута

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 07. 2025. у 23:15

НАУЧНИЦИ су открили начин за контролу квантних материјала помоћу светлости, што би будуће уређаје могло учинити до 1000 пута бржим од данашњих.

ФИЗИЧАРИ НАПРАВИЛИ ПРОБОЈ: Могао би убрзати електронске уређаје 1000 пута

Фото: Србатом

Замислите уређаје који раде и до 1.000 пута брже од данашњих паметних телефона и лаптопова. Та визија постаје све остварљивија захваљујући продорима у контроли квантних материјала, егзотичних супстанци којима управљају загонетни закони квантне физике.

Тим америчких научника фокусирао се на 1T-TaS2, слојевити квантни материјал познат по својој способности пребацивања између проводљивости и непроводљивости електрицитета. Ова дуалност је кључна за рад транзистора у чиповима. За разлику од претходних експеримената који су захтевали изузетно ниске температуре, нова техника америчког тима, названа „термално гашење“, омогућава стабилно пребацивање на практичним температурама месецима, а не само неколико секунди.

Метод америчких научника заснива се на пажљиво темпираном загревању и хлађењу, довољно брзом да промени електронске фазе, али довољно спором да сачува осетљива квантна стања. Ова равнотежа омогућава материјалу да тренутно прелази између изолатора и проводника, а све то контролише светлост. Резултати истраживања овог материјала објављени су у часопису Nature Physics.

-Свако ко је икада користио рачунар дошао је до тачке у којој је желео да нешто може брже да се учита. Ништа није брже од светлости, а ми користимо светлост да контролишемо својства материјала у суштини највећом могућом брзином коју физика дозвољава, објашњава физичар Грегори Фијете са Универзитета Нортистерн у САД и један од аутора поменуте студије.

Данашња електроника се ослања на одвојене проводне и изолационе материјале који су међусобно повезани. Откриће Фијетовог тима могло би довести до јединственог материјала који прелази између ових стања, поједностављујући дизајн чипова и значајно повећавајући брзину.

Како силицијумски чипови достижу своје физичке границе, нови материјали представљају кључни пут напред.

-Дошли смо до тачке где постизање невероватних побољшања у складиштењу информација или брзини рада захтева нове темеље. Један пут је квантно рачунарство, а други је иновација у материјалима. Управо о томе се ради у овом раду, каже Фијете, преноси Сајенс алерт.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЖЕСТОКО УДАРИО НА ЕУ: Послао писмо Урсули фон дер Лајен, царине од 30 посто ступају на снагу 1. августа

ТРАМП ЖЕСТОКО УДАРИО НА ЕУ: Послао писмо Урсули фон дер Лајен, царине од 30 посто ступају на снагу 1. августа

ЦАРИНЕ од 30 одсто на сву робу која се из Мексика или земаља Европске уније увози у Сједињене Америчке Државе ступиће на снагу 1. августа, саопштио је данас амерички председник Доналд Трамп.

12. 07. 2025. у 14:55

Коментари (0)

ГДЕ ТИ ЈЕ ПОРОДИЦА, ПОКАЈАЋЕШ СЕ ЗА СВЕ ШТО СИ УРАДИО АНИ: Бастијан објавио фотографије, ово није очекивао!