РУСИ СПРЕМАЈУ ВЕЛИКУ БИТКУ ЗА ХЕРСОН: Опаки план Кијева може да изазове катастрофу
РУСКА војска се припрема за велику битку у Херсонској области.
Да би се избегле жртве мирног становништва из те области, која је недавно припојена Русији, жене и деца се већ пребацују на сигурна места, а сви који желе могу да се преселе у неки од региона Русије. Није тајна да су Украјинци на позиције према Херсонској области довезли велике снаге, а један од њихових планова је да сруше брану Каховске хидролектране и тако повећају водостај Дњепра који би потопио један број места на десној обали Дњепра. Због тога је губернатор Херсонске области Владимир Салдо објавио да грађани који желе могу да се организовано преселе из Бериславског, Белозерског, Снигирјовског и Александровског рејона.
Ако украјинска војска сруши брану на Каховској електрани то може да доведе до великих поплава. Водени таласи би могли бити високи чак 4,8 метара а широки пет километара.
Вода би се кретала брзином 25 километара на сат. У зони потенцијалне еколошке катастрофе се могу наћи насеља у којима живи око 50.000 људи. Зато је одлучено да се исели становништво које живи на десној обали Дњепра. Водена акумулација коју користи та електрана је 13 милијарди кубика воде.
На другој страни они ратоборни кажу да ако украјинска војска сруши брану Каховске електране, онда Руси имају право да то учине на Кијевској хидроелектрани.
Каховска електрана је грађена од 1950. до 1955. Од фебруара ове године је под контролом руске војске. Руси контролишу Антоновски мост и брану хидроелектране.
До сада је из Херсона и Херсонске области већ пресељено око 40 одсто становника на безбеднија места, а многи ће одабрати неку од области Русије где ће им бити обезбеђен смештај.
Нови командант руских јединица на источном фронту Украјине генерал армије Сергеј Сировикин истиче да ће руске јединице лакше бранити те територије ако нема цивила, јер украјинска војска већ данима гађа цивилне објекте. Руске јединице су утврдиле своје позиције и уз помоћ артиљерије и авијације ће бранити територије Херсонске области. До сада је одбијено више покушаја украјинске војске да се приближи Херсону.
Данима украјинска војска вишецевним бацачима "хајмерс" гађа Антоновски мост који је оштећен и брану Каховске хидролектране. Свесно гађају стамбене објекте у Херсону.
Генерал Суровикин је казао да ће руска авијација, као и беспилотне летелице наставити да гађају украјинске енергетске објекте као и војне фабрике које производе оружје и ремонтују војну технику.
- Ударни дронови су до сада погодили више од 600 украјинских војних објеката - казао је Суровикин. Посебно је истакао ефикасност најновијег руског хиперсоничног оружја, ракете "кинжал" које не може да задржи ниједна ПВО.
Генерал армије Суровикин је објаснио да украјинска војска има далеко више погинулих и рањених зато што по сваку цену хоће да освоји територије како би оправдала помоћ коју добија од Америке и других западних земаља.
- Ми не тежимо брзом темпу освајања јер чувамо своје људе - истакао је Суровикин.
Израелски медији тврде да је њихов министар одбране Бени Ганцем одбио да телефоном разговара са украјинским министром одбране Алексејем Резниковим, који је хтео да тражи од Израела да им прода ПВО системе којима би се бранили од руских дронова. У Израелу ће ускоро бити избори, па очигледно садашња влада не жели да било шта обећава Кијеву, јер тако губи гласове оног дела бирача који су се преселили са територије бившег СССР-а, а познато је да су украјински националисти направили покоље Јевреја за време Другог светског рата.
Немачка министарка одбране Кристина Ламбрехт најавила је да ће ове године Кијеву доставити тегљаче за тенкове, затим блиндирана возила "динго", као и понтоне за транспорт тенкова преко река. Осим тога, Немци су обећали да ће Украјини послати хаубице и системе за борбу против дронова.
Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба предложио је председнику Владимиру Зеленском да прекину дипломатске односе са Ираном због тога што шаље у Русију дронове "шахид", који сада разарају украјинску енергетску инфраструктуру. Интересантно је да су у Кијеву донедавно омаловажавали и са подсмехом говорили о иранским дроновима.
Очигледно да су Украјинци заборавили, или нису знали, да су управо ти ирански дронови "шахиди" својевремено прошли и кроз ПВО одбрану у Саудијској Арабији, где су рафинерије чували многохваљени амерички "патриоти". Због тих иранских дронова су се охладили многи који су намеравали да купе скупе "патриоте".
Експерти знају да је ирански дрон "шахид" заправо хибрид америчког "предатора" и израелског "хермеса". Он може да лети на висини од 60 до 4.000 метара, а домет му је од 1.800 до 2.500 метара. Може да носи експлозив до 50 килограма.
У Кремљу и Техерану негирају купопродају иранских дронова. Истовремено, у Москви нико не негира да су "шахиди" и руски дрон "герањ-2" веома слични. У Москви се могу чути две верзије око дронова које сада успешно користе. По првој верзији у току лета руска делегација је посетила Иран, где су јој показали више типова дронова. По тој верзији, Руси су само тим дроновима дали назив "герањ". По другој, Руси су успешно направили копију тог дрона. За Русе је најбитније да је дрон "герањ" ефикасан, а јефтин. За дуго ратовање прескупо је користити руске крстареће ракете којима се гађа са бродова из Каспијског и Црног мора.
И јуче су руски дронови гађали енергетске објекте широм Украјине. Због тога је у Кривом Рогу, као и у многим другим градовима, нестало струје. Украјинска војска је током ноћи покушала десант са 30 чамаца с намером да дођу у близину Запорошке атомске централе и покушају да је заузму. За њима је ишао већи брод, али после вишечасовне битке, руска гарда која чува нуклеарку је успела да одбије напад.
* * * * * * * * *
СТРАТЕШКИ ЗНАЧАЈ
Херсон и његова област су вишеструко важни за Русију. Херсон је лучки град још из времена царске Русије, који је основала Јекатерина Друга. И сада је важан транспортни центар. До рата је имао око 300.000 становника. Он је свакако важан и зато јер из Херсонске области иде канал којим се водом за пољопривреду снабдева Крим. Чим је руска војска ушла у Херсонску област заузете су позиције на водоканалу који су власти у Кијеву блокирале после 2014. године.
* * * * * * * * *
НЕРВОЗА НА УКРАЈИНСКО-БЕЛОРУСКОЈ ГРАНИЦИ
Руководилац пограничне службе Белорусије Анатолиј Лапо казао је да је ситуација на граници са Украјином и даље напета. Он је истакао да нервозу подижу украјински територијалци који нису професионални граничари, јер ходају без знакова по којима се препознају војници и официри украјинске пограничне службе, па се повећава могућност инцидента.
Белоруски граничари пажљивије контролишу железничку пругу, мостове и прелазе. У Белорусији је 14. октобра уведен режим повишене терористичке опасности. У Белорусију су пребачене и руске јединице које заједно са домаћинима чувају земљу од могућих провокација. Укупно је стигло око девет хиљада руских официра и војника као и 170 тенкова и 200 транспортера. Пребачени су руски авиони "миг-31" који су наоружани хиперсоничним ракетама "кинжал", као и бомбаредери СУ-30 М.
Белоруска армија има око 45.000 војника и официра. Сада су оружје добили и припадници Министарства за ванредне ситуације. Белорусија је саопштила да је почела да позива грађане да провере да ли испуњавају услове за војну службу, али да не планира мобилизацију.
Заједничка група јединица Русије и Белорусије има задатак да реагује ако дође до напада на Белорусију. Већи део белоруских јединица се налази на граници са Пољском која од комшија има највећи војни потенцијал. Неки украјински генерали прогнозирају да би руска и белоруска војска могле да освоје Кијев за два до три месеца.
* * * * * * * * *
ЛАВРОВ: ЗАПАД ОЖИВЕО НАЦИЗАМ
Нема смисла одржавати претходно дипломатско присуство у западним земљама, јер руске дипломате тамо раде у условима који се тешко могу назвати хуманим, изјавио је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров.
Шеф руске дипломатије је истакао да је Запад стао на страну оних који желе да оживе нацизам, па се Русија окреће земљама које су спремне на равноправну и обострано корисну сарадњу, у Азији, Африци и Латинској Америци, које сада заслужују посебну пажњу Москве за могућу сарадњу.
* * * * * * * * *
СТОЛТЕНБЕРГ: АТОМСКА ПРЕТЊА МАЛА
НАТО пажљиво прати сва војна кретања, па иако је сада ризик од употребе нуклеарног оружја против Украјине мали, спремни смо за све могуће ситуације, поручио је генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг, учесницима берлинског форума о безбедносној политици Немачке и Европе.
Он прави разлику између могуће руске употребе нуклеарног оружја у Украјини и напада, нуклеарног или конвенционалног, на чланицу НАТО. У том случају, у Москви не треба да буде никаквог неспоразума: "То би покренуло члан 5, клаузулу о колективној одбрани", поручује Столтенберг и додаје да су трупе на истоку НАТО појачане и у стању приправности "не да се изазове сукоб, него да се он спречи".
* * * * * * * * *
ФОН ДЕР ЛАЈЕНОВА: РУСКИ ТЕРОР
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да су руски напади дроновима на украјинску цивилну инфраструктуру "дела чистог терора" и да представљају ратне злочине. "Јуче смо поново видели циљане нападе Русије на цивилну инфраструктуру.
То означава још једно поглавље у већ веома окрутном рату... То су ратни злочини", рекла је Фон дер Лајенова.
* * * * * * * * *
ПУТИН: УМЕСТО ВАНРЕДНОГ СТАЊА УВОДИ СЕ РАТНО
Председник Русије Владимир Путин саопштио је да ће од данас у украјинским областима, које су се на референдуму изјасниле за придруживање Русији, бити уведено ратно стање.
Путин је на састанку Савета безбедности Русије рекао да у самопроглашеним Луганској и Доњецкој народној републици, као и у Запорошкој и Херсонској области, треба успоставити штабове територијалне одбране. Како је рекао, начелници тих области добиће додатна овлашћења како би осигурали безбедност.
- Да подсетим да је у Доњецкој народној републици, Луганској народној републици, као и у Херсонској и Запорошкој области, пре него што су ушле у састав Русије, постојао режим ванредног стања. А сада треба да формализујемо овај режим у оквиру руског законодавства. Стога сам потписао указ о увођењу војних одредаба у ова четири субјекта Руске Федерације. Он ће одмах бити послат на одобрење Савету Федерације - рекао је Путин.
Ратно стање у тим областима предвиђа евакуацију привредних, друштвених и културних објеката, као и привремено пресељење становника у безбедна подручја, увођење посебног режима уласка и изласка на територију, као и ограничавање слободе кретања по њој, одузимање имовине неопходне за потребе одбране уз накнадно плаћање од стране државе, забрану изласка грађана из земље.
Саветник украјинског председника Михаил Подољак изјавио је да увођење ратног стања на "окупираним територијама треба сматрати само као легализацију пљачке украјинске имовине кроз још једно прегруписање" и да то не мења ништа за Украјину.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (8)