ПРОГНОЗЕ ЧЕШКЕ: "Оно шта остане од Украјине би могло да се придружи НАТО-у"
НАТО би могао да дозволи Украјини да се придружи блоку иако Кијев не освоји отцепљене територије које су се придружиле Русији, изјавио је чешки председник Петр Павел.
Кијев је званично поднео захтев за чланство у НАТО-у у септембру 2022. године, наводећи свој сукоб са Русијом као мотивацију.
Међутим, Алијанса је одбила прими Украјину док се сукоб с Москвом не разреши. Уместо тога, низ држава чланица НАТО-а одлучило се за билатералне безбедносне пактове са Кијевом. Ови споразуми немају снагу члана 5 Повеље НАТО-а, који прописује да се напад на једну чланицу мора третирати као напад на блок у целини.
Павел, који је водио Војни комитет НАТО-а од 2015. и 2018. године, тврдио је да Кијеву можда неће бити потребно да постигне свој наведени циљ у сукобу, односно да освоји сву своју изгубљену територију, како би се придружио блоку.
- Не мислим да је потпуна обнова контроле над читавом територијом предуслов. Ако постоји демаркација, чак и административна граница, онда можемо ову административну границу третирати као привремену и прихватити Украјину у НАТО са територијом коју ће тада контролисати - рекао је Павел за портал "Новинки".
Павел је као пример навео Западну Немачку, која је ушла у НАТО 1955. године, када "западне државе нису прихватиле поделу Немачке", а Источну Немачку је "окупирао Совјетски Савез".
Немачка је на крају поново уједињена након пада Берлинског зида и колапса совјетског блока.
- Тако да мислим да постоји решење и технички и правно да се Украјини омогући улазак у НАТО, а да се НАТО не доведе у сукоб са Руском Федерацијом - рекао је чешки председник.
Павел се до сада залагао за антируску политику, тражећи строже санкције Москви и тврдећи да не би требало да буде "скоро никаквих ограничења" за употребу оружја којим западне земље снабдевају Украјину.
Кијев инсистира да Москва мора да преда контролу над пет бивших украјинских региона, укључујући Крим, чији су становници на референдумима гласали за сједињење с Руском Федерацијом.
Кијев и Запад су одбили да признају резултате референдума. Москва је, у међувремену, нагласила да Украјина мора да се одрекне свих територијалних претензија како би било какви будући мировни преговори успели.
Русија се дуго противила континуираној експанзији НАТО-а на исток и навела тежње Украјине да се придружи Алијанси као један од кључних разлога за покретање Специјалне војне операције.
Према условима за мировне преговоре које је изнео руски председник Владимир Путин, Украјина мора званично постати неутрална земља и ограничити величину своје војске.
(РТ Балкан)
БОНУС ВИДЕО: БЕЛОРУСКЕ МЕХАНИЗОВАНЕ ЈЕДИНИЦЕ У СТАЊУ ПРИПРАВНОСТИ: Услед текућег упада Украјине у област Куркс
Препоручујемо
ЗАХАРОВА ЈАСНО ПОРУЧИЛА: Кијев настоји да уништи православље у његовим коренима
20. 08. 2024. у 14:04
БЛУМБЕРГ ТВРДИ: Индијски премијер спреман да пренесе поруке између Путина и Зеленског
19. 08. 2024. у 21:15
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (1)