ЦЕНА ЗЛАТА НА НИВОУ ПРЕ ПАНДЕМИЈЕ: Зашто то не брине улагаче у драгоцени метал?
ИНВЕСТИТОРИ у САД беже од државних обвезница када су повраћаји ниски и купују злато којем цена расте, а када приноси на обвезнице почну да расту, одлива се капитал из злата и цена му се смањује.
Цена злата најчешће се изражава у износу америчких долара, које је потребно издвојити за једну унцу (31,1 грама) злата на светским берзама.
Она је јутрос износила око 1.700 америчких долара, што је тек неколико процената више од нивоа на којем је цена злата била почетком 2020. године, односно пре почетка пандемије.
Релативно низак ниво цене злата последица је недавног пада који траје већ месецима. Наиме, цена жутог метала је доживела свој историјски максимум у августу прошле године, када је износила више од 2.000 долара по унци, пише Пословни дневник.
Многи се оправдано питају како то да је, након таквог раста, цена злата доживела пад, с обзиром на то да се свет још увек налази у пандемији, привредна криза траје, а такво окружење је "погодно тло" за напредак злата.
Одговор је комплексан јер је више фактора у игри, али онај вероватно најбитнији јесте каматна стопа на америчке државне обвезнице. Наиме, постоји добро забележена негативна корелација кретања повраћаја на америчке десетогодишње обвезнице и цене злата.
Када повраћај расте, то ствара притисак на цену злата која пада, и обрнуто. Разлог за то је понашање улагача који беже од обвезница када су повраћаји ниски, због чега део њих заврши у злату, којем последично расте цена.
Касније, када приноси почну расти, улагачи се враћају тим истим обвезницама, а то доводи до претходно поменутог одлива капитала из злата. Ипак, код улагача нема разлога за страх када говоримо о злату, јер америчке каматне стопе не могу да расту унедоглед.
Будући да се САД већином задужују на домаћем тржишту капитала, раст приноса на америчке обвезнице уједно значи и раст камата за отплату државног дуга, тако да је у фискалном интересу државе да стопе, ипак, не расту превише. Све наведено односи се на номиналне приносе на обвезнице, али оно што је битније јесу реални приноси.
Они су и у САД негативни, јер је очекивана инфлација већа од номиналног приноса. То значи да чак и овај нови раст каматних стопа није довољан да би улагање у десетогодишње обвезнице било исплативо, што је, заправо, добра вест за улагаче у злато.
Инфлација поново, након дуго времена, постаје једна од највећих бојазни монетарних власти, што је вероватно и оправдано с обзиром на велике програме квантитативног попуштања и ултраекспанзивне монетарне политике која се спроводи већ десетак година, а досегла је свој врхунац 2020.
Више од 40% свих америчких долара у оптицају створено је у последњих 13 месеци, што је монетарна експанзија незапамћених размера у историји САД. Увек је незахвално предвиђати кретање цене злата у будућности, али могуће је анализирати појединачне факторе који утичу на цену.
На пример, како наводи хрватски портал, врло је извесно да нас чека пад вредности америчког долара у будућности, али није могуће предвидети колики ће бити тај пад и којом брзином ће се одвијати.
Прилика за куповину "с попустом"
Што се тиче кретања цене злата, потребно је раздвојити краткорочна предвиђања која се тичу периода од неколико месеци до годину дана, од оних дугорочних, која се односе на вишегодишње кретање цене.
Краткорочна кретања су веома тешка за предвиђање, јер су осцилације на дневном, недељном, али и месечном нивоу врло честе и непредвидљиве, али је мало лакше прогнозирати кретање цене на дуже стазе, с обзиром на доступност историјских података.
Ако погледамо кретање цене у последњих 20 година, можемо видети како је просечни годишњи раст износио приближно 8%, а сличан је тренд забележен и у претходном периоду. Наравно, то не значи да је цена злата сваке године толико расла, већ је то просек. Оно што је битно: дугорочни тренд је у просеку позитиван.
Уколико тај тренд пресликамо и на будућност, те израчунамо нове појаве као што су висока инфлација и ниске каматне стопе, постаје јасно зашто већина аналитичара сматра како је пред златом светла будућност, упркос тренутном краткорочном паду. Штавише, многи инвеститори овакве падове користе управо за куповину злата.
(Телеграф)
Препоручујемо
"УЛАЗИМО У ЧЕЉУСТИ ОВОГ МОНСТРУМА": Паника у Америци због британског соја корона вируса
01. 04. 2021. у 20:10
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОВО СЕ УЧИ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ! Питање у "Слагалици" разбеснело гледаоце: "Да ли је могуће?" (ФОТО)
ЈЕДНА грешка у епизоди популарног квиза "Слагалица" изазвала је велику пажњу на друштвеним мрежама.
16. 01. 2025. у 09:26
Коментари (0)