КАКО СЕ ПРАВИ ПЕЧЕНИЦА ЗА БОЖИЋ: Најсочније месо за празнични ручак, а уз овај трик биће савршено испечена
Печеница је неизоставни део трпезе за Божић, а уз ове савете професионалних кувара испашће савршено! Месо ће бити сочно, а спољашност лепо запечена и хрскава.
Foto: Shutterstock
Састојци:
- Комад свињског меса по избору
- Со, бибер
- Мало уља
- 2 црна лука или 2 шаргарепе
Припрема:
Месо обилно посолите и побиберите, уље загрејте у тигању с дебелим дном. Печеницу запеците са свих страна док не добије златну боју и корицу. На овај начин, спољашњост се запече и мало стврдне и спречава сокове из меса да исцуре. Добићете сочнији и укуснији комад меса на трпези за Божић!
Поврће, лук или шаргарепу, исеците на крупне комаде. Пажљиво их поређајте у плех тако да отприлике добијете величину комада меса. На поврће ћете положити печеницу, и нећете морати да бринете да ли је загорела или се залепила за плех. Поврће по завршетку печења можете бацити или додати прилогу уз месо, важно је да обави улогу "заштитника" печенице у рерни.
Рерну загрејте на 200 степени и пеците месо 40 минута по килограму. Пред сам крај печења, мало појачајте температуру како бисте добили још лепшу корицу. Проверите температуру термометром за месо, или сецните један комад и проверите да ли је сочно. Добро испечена свињетина требало би да буде благо ружичаста изнутра, али никако розе јер то значи да није готова.
Након печења, обавезно замотајте месо у фолију и оставите најмање 15 минута да одстоји. Сокови ће се тако правилно распоредити по месу, ако га сечете одмах, постаће суво и тврдо.
(stvarukusa)
Препоручујемо
ПО ОРИГИНАЛНОМ РЕЦЕПТУ СА ХИЛАНДАРА: Посна жито мусака, сочна и феноменална
02. 01. 2025. у 07:00Новости онлине
КАВУРМА: Јужњачки специјалитет који прави гурмани обожавају
03. 01. 2025. у 07:00Новости онлине
ЈАГЊЕТИНА ИСПОД САЧА: Традиционални ручак за празничну трпезу
29. 12. 2024. у 11:00Новости онлине
ПОСНЕ ПУЊЕНЕ ТИКВИЦЕ: Сочне и сласне, нећете ни приметити да недостаје месо
30. 12. 2024. у 07:00Новости онлине
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.
23. 04. 2026. у 14:21
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Милановић изненадио све: "Хрватска нема непријатеља - осим Србије! ЕУ се претвара у ратни пројекат"
ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић поручио је да његова земља нема непријатеља осим Србије, и упозорио да се Европска унија све више удаљава од мировног пројекта и јача процесе наоружавања, уз ограничен утицај мањих држава.
24. 04. 2026. у 11:29
Коментари (0)