НЕЗАБОРАВ ЗА СРПСКЕ ВИТЕЗОВЕ: Код Штипа обележавање 110 година од битке на Брегалници

М. Станчић - Од сталног дописника - СКОПЉЕ

29. 06. 2023. у 11:00

ПОЛАГАЊЕМ венаца и одавањем почасти палим српским ратницима, данас, у 12 часова, на брду Каленица код Штипа, одржаће се централна државна церемонија обележавања 110. годишњице Брегалничке битке којом је, 1913. године, окончан Други балкански рат.

НЕЗАБОРАВ ЗА СРПСКЕ ВИТЕЗОВЕ: Код Штипа обележавање 110 година од битке на Брегалници

Фото: Википедиа

У име Владе Србије венце ће положити Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, са амбасадором Србије у Северној Македонији Невеном Јовановић и изаслаником одбране Републике Србије потпуковником Вујицом Вукобратовим.

Програмом обележавања предвиђено је да се најпре, у 11.45 служи помен погинулим војницима у Другом балканском рату, а венци ће такође бити положени и у Спомен-костурници у месту Доње Карасларе код Велеса, као и у спомен-школи у селу Цера, код Македонске Каменице.

Брегалничка битка је одлучила исход Другог балканског рата и истовремено потврдила витештво и моћ српске војске и чињеницу да је Србија тада била највећа војна сила на Балкану. Вођена је од 30. јуна до 9. јула 1913. Бугарска је 30. јуна, без објаве рата, не сачекавши решење спора са Србијом око поделе територија од арбитражног суда Русије, изненада напала положаје српске војске на реци Брегалници. У наредним данима битка се одвијала од Царевог врха на Осоговској планини, низ оба његова гребена, који се спуштају на југ и југозапад, обема странама Злетовске реке до њеног ушћа у Вардар. Српске снаге сачињене од Прве и Треће армије са око 190.000 војника и 250 артиљеријских оруђа, водиле су један од најкрвавијих српских бојева у историји, а против бугарских снага које су бројиле 185.000 војника и имале 130 топова. Првом армијом командовао је тада генерал Живојин Мишић, а њен начелник штаба био је потоњи војвода Петар Бојовић, док је командант Треће армије био генерал Божидар Јанковић, а начелник штаба српске Врховне команде Радомир Путник. Наша војска имала је и помоћ војника из Црне Горе: краљ Никола упутио је прокламацију Дечанском одреду, формираном да пружи помоћ Србији у борби против Бугара. Командант црногорске војске, која је бројала око 12.000 војника и поднела велике жртве на Брегалници, био је сердар Јанко Вукотић.

Најжешћи бој Брегалничке битке водила је Тимочка дивизија другог позива, која је успешно на врху "Орлов баир" бранила јурише три и по пута јачег непријатеља. Четири дана, готово без хране и сна, трајала је битка, а другопозивци нису хтели да препусте "Орлов баир".

У одлучујућим тренуцима битке када је требало заузети коту 650, према непријатељским положајима незадрживо је кренуо Други пешадијски пук "Књаз Михаило" Моравске дивизије првог позива, састављен претежно од регрута мобилисаних у Топлици 1912. године. Под врло тешким условима у пуној ратној опреми, зимским шињелима на високој летњој температури, Пук је заузео коту. Одбио је нападе елитне бугарске Шесте римске дивизије, прешао у контранапад и приморао Бугаре на повлачење.

Бегајте, иде "железни пук"

БУГАРСКИ војници били су запрепашћени снагом, вољом, храброшћу и одлучношћу српских војника из Другог пешадијског пука "Књаз Михаило". Почели су да беже са својих положаја током борбе за коту 650 уз повике: "Бегајте! Бегајте! Иде втори железни! Иде луди пук!". Тако од Брегалничке битке легендарни пук носи назив који му је дао непријатељ - "Гвоздени пук". У бици на Брегалници остао је без половине својих војника, без дотадашњег команданта и оснивача, потпуковника Владимира Ристића, а погинули су и сви командири чета.

Званично, Прва и Трећа српска армија имале су 20.000 погинулих, умрлих и рањених, а Бугари око 30.000. После девет дана огорчених и крвавих борби српске трупе почињу да гоне Бугаре који се повлаче у паничном бегу. Бугарска влада је 30. јула затражила примирје. Срби су на Брегалници 1913. задобили материјалну и моралну победу.

Букурешким мировним уговором, потписаним 10. августа 1913. Србија је добила Вардарску Македонију, Косово и источни део Рашке области, чиме је територијално готово удвостручена. Српска парола била је тада: "За Косово - Куманово! За Сливницу - Брегалницу!".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (1)

НОВАК ЂОКОВИЋ ЈЕ ТЕНИСКИ ЗЛИКОВАЦ: Изненађујуће речи Џона Мекинроа, ово је рекао о Надалу и Федереру