ОЖИВЕЛО СЕДАМ ВЕКОВА: У средњовековном замку у Вршцу отворена прва стална поставка о животу унутар камених зидина (ФОТО/ВИДЕО)

Јелена Баљак

04. 07. 2023. у 20:00

У ГОДИНИ када се обележава тачно седам векова од првог помена Вршачке куле, тј. утврђења изнад Вршца, у том средњовековном здању јуче је отворена прва стална изложба, која на аутентичан начин приказује како се током векова одвијао живот унутар тих камених зидина.

ОЖИВЕЛО СЕДАМ ВЕКОВА: У средњовековном замку у Вршцу отворена прва стална поставка о животу унутар камених зидина (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Ј.Ј.Баљак

Посетиоци сада по први пут могу да виде оригиналне предмете пронађене на том локалитету, као и бројне реплике оруђа, оружја, оклопа, застава…

Стара и напуштена кула са карактеристичним „зубима“ на врху, 2015. је потпуно реконструисана и поново постала доступна јавности. Њена унутрашњост је од тада била празна, али је чак и таква привлачила велики број туриста. Очекује се да ће стална поставка додатно унапредити развој туризма у том граду и читавом региону.

-Кула је симбол Вршца и место које сви наши туристи желе да посете. Зато смо ове године из градског буџета издвојили два милиона динара за основно опремање ове изложбе, да наши гости, али и Вршчани, по први пут могу да виде како се овде некада живело – поносно је рекла градоначелница Вршца Драгана Митровић.

Дуго се веровало да је Вршачка кула, која стражари над градом са 399 метара надморске висине, подигао деспот Ђурађ Бранковић у 15. веку, након пада Смедерева. Те је тврдње, међутим, научно оповргнуо др Александар Крстић, виши научни сарадник Историјског института у Београду, који је о томе објавио и научну књигу. Он је изградњу утврђења сместио у крај 13. века, у период када се Вршац звао Ердшомљо, што је бацило потпуно ново светло на историју града.

ОДУВЕК БИЛА ВОЈНО УТВРЂЕЊЕ

КУЛА је одувек била војно утврђење. У време Турака ту су боравили и хришћански плаћеници, тзв. мартолоси, који су добијали новац за своју службу. Управо из једног платног списка се и дознаје да је у самом утврђењу било око 25 особа. Међу њима је било и жена, што је утврђено на основу антрополошке анализе пет скелета пронађених унутар зидина. Опсежна археолошка истраживања су, иначе, рађена од 1997. до 2003. године.

- Бројна документација доказује да су вршачко утврђење саградили Угари, много пре турске најезде – каже Крстић, за „Новости“. - Угарски краљ Бела IV је 1242, након одласка Монгола са ових простора, започео обнову земље и наредио масовну изградњу камених утврђења, нарочито у пограничним подручјима. У деценијама које су следиле прва је подигнута управо тврђава у Вршцу, тј. Ердшомљу. Најстарији документ у ком се она помиње потиче из 1323. године. Касније је била у поседу деспота Стефана Лазаревића, па Ђурађа Бранковића, Османлија.

Изложбу су на темељима ових података приредили кустоси-историчари Градског музеја Вршац Ивана Ранимиров и Стефан Мавровић. Поставили су је хронолошки – од 1227. када се први пут спомиње Ердшомљо до коначног ослобођења од Турака 1716. године.

-Први спрат је везан за угарски период. Ту су, испод стакленог пода, изложени оригинални предмети са овог локалитета, од грнчарије до делова оружја – наводи Мавровић. - На другом спрату је приказан период српске деспотовине, за чије потребе је оклопе, везирну кошуљу и мачеве „вуковце“ радио Стеван Стевановић из Крушевца. Последњи спрат је посвећен турском периоду. Ту је изложен и део турског водовода, који, уз пар надгробних споменика, представља једино опипљиво сведочанство њихове владавине.

НОВО РАДНО ВРЕМЕ

ВРШАЧКА кула је до сада радила само викендом, а убудуће ће бити отворена од четвртка до недеље, од 11 до 18 часова. Током зиме је затворена. Карта ће за одрасле коштати 250 динара, а за децу, студенте и пензионере 200.

Није изостављена ни романсирана страна приче о вршачком утврђењу, која је настала из пера вршачког публицисте Душана Белче. Тај део изложбе се налази у тзв. капија-кули и намењен је деци.

-За нашу кулу је везана легенда о зачараној принцези, коју је чаробњак претворио у змију, јер је одбила његову просидбу. Она се, према легенди, и данас крије у каменим зидинама – прича нам Ивана Ранимиров. - Ту је и прича о вршачким патуљцима, коју смо илустровали керамичким фигурицама ауторке Данијеле Радека. Такође, имамо и луткарски приказ битке у којој је вршачки устаник Јанко Халабура подно куле одрубио главу турском бегу. Детаљ из те борбе се налази на грбу Вршца.

У плану је да се на јесен постојећа поставка допуни дигиталним садржајима – идеалном 3Д реконструкцијом замка и 4Д видео-презентацијом, која ће пружити увид у историјске фазе од формирања утврђења до његовог рушења 1701. године, након потписивања Карловачког мира.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!