УВЕК ГУЖВА НА ЂАВОЉОЈ ТРПЕЗИ: Многи туристи верују у моћ жеље крај отиска стопала нечастивог на турској обали Егејског мора

Борис Субашић

28. 12. 2023. у 07:00

ПЛАЖЕ и хотели Саримсаклија на турској обали Егеја раде и ван сезоне - за туристе који траже ђавола!

УВЕК ГУЖВА НА ЂАВОЉОЈ ТРПЕЗИ: Многи туристи верују у моћ жеље крај отиска стопала нечастивог на турској обали Егејског мора

фото: Б.Субашић

 Они се у сутон окупљају на заравњеном врху вулканске купе званом Шејтанова (ђаволова) трпеза, неки да би уживали у прелепом заласку сунца, а неки да би се бавили црном магијом.

фото: Б.Субашић

Шејатнова трпеза је омиљени видиковац са кога се посматра талазак сунца над Егејским морем

- Ко жели да некоме напакости: замисли лошу жељу, убаци новац у отисак ђаволовог стопала у стени, а затим веже машницу на огради на ивици литице, да овери уговор са шејтаном - објашњавао је уз осмех Бариш Токташ, водич кроз мистични свет егејске обале у подножју хеленске планине богова Иде, данашњег турског Каздага.

фото: Б.Субашић

Беле машне за црну магију

Сатана се, казује локална легенда, када је избачен с небеса дочекао баш ту на Шејтановој трпези и у камену оставио отисак стопала. Та рупа је данас покривена ситнином за ситне злобе и понеком папирном новчаницом за крупне пакости.

Овај ђаволов шалтер је промовисао угоститељ који је направио ресторанчић на врху вулканске купе док је она била позната само као један од најлепших видиковаца на Егеју. Причао је гостима локалну легенду, а они су је проширили друштвеним мрежама по целом свету. Пакосници свих земља су навалили и кафаница је израсла у угоститељски комплекс са видиковцем на западу, рестораном у средини, и простором за бајање око ђаволове стопе на истоку. Гостионичар је оградио рупу с новцем, конфекцијског броја обуће око 60, јер сматра да је промовисањем сатане заслужио од њега бакшиш.

фото: Б.Субашић

Гомила новца за зле жеље у наводном отиску ђаволовог стопала

Заузврат, испред капије комплекса подигао је високу скулптуру ђавола са набреклим стомаком, који тако рекламира своју трпезу.

Угоститељ је направио и металну ограду дуж литице брега са које су раније црномагијаши падали приликом овере уговора са ђаволом, везујући заветне трачице на жбуње које расте из вертикалне стене. Ресторатер је предупредио могућност да гост оде дођавола пре него што плати цех и направио ограду са густим шипкама на којој се трачицама оверава уговор с нечастивим. Она сада изгледа као зид од белих машница, мада и даље има оних који траже ђавола и висе на литици везујући трачице за жбуње.

фото: Б.Субашић

Неки злонамерници ризикују живот да би везали машницу на жбуњу на литици

Ресторатери који су портпароли сатанине кацеларије тврде да је она утемељена у време Зевса, врховног хеленског божанства, чија је дадиља Ида била родом са оближње планине Иде.

- Зевсова дадиља је бацила троногог ђавола са неба, који је оставио отисак једног стопала на Шејтановој трпези, други на Лезбосу, а трећи на планини Иди - причао је Бариш Токташ.

фото: Б.Субашић

Трбушасти ђаво у функцији промотера угоститељства

На примедбу да у хеленској митологији уопште не постоји ђаво као у монотеистичким религијама, он одговара да су на обалама Егеја измешане легенде и сујеверја многих народа који су овде живели од времена Фригијаца, а који су стигли са Балкана 12 векова пре нове ере. За њих је планина Ида била место култа врховне "Велике мајке" Кибеле, прародитељке света. Када су стигли Хелени, асимиловали су и свету планину и фригијска божанства па је Велика мајка постала Ида, дадиља Зевса, који је, по њиховим тврдњама, детињство провео на њеној планини. Тако су овдашњи Хелени дошли у сукоб са сународницима са Крита који су тврдили да је громовник детињство провео на овом острву чији се планински врх такође зове Ида.

Фото:Б.Субашић

Сутон под Идом, планином хеленских богова

Следећи освајачи су донослили своје култове и асимиловали старе у њих. Тако постоји и легенда о Ђаволовој трпези, по којој је она име добила у време хришћанства. По њој, жена по имену Пенелопа, вероватно због потајног обожавања старих богова, изопштена из цркве, отишла је да живи пустињачки на врху вулканске купе. Њена репутација грешнице није сметала пастирима који су је радо посећивали.

- У време суше и глади свештеници су за несреће окривили Пенелопу оптуживши је да је вештица. Распалили су руљу која је одлучила да је линчује, али пастири су о томе обавестили довитљиву Пенелопу. Да би добила време за бег, пре одласка је на врху брега оставила ђаконије и вино којима прогонитељи нису одолели. Они су се празних шака вратили из потере, уз изговор да су заспали после гозбе коју је сатана зачарао. Прича са Ђаволовом трпезом поновила се неколико пута, а Пенелопа никада није ухваћена - са враголастим осмехом испричао је Токташ.

НАГОДБА ОКО ЗЕВСОВЕ БИОГРАФИЈЕ

СВАЂА између анадолских и критских Хелена на чијој је планини Иди рођен и одрастао Зевс разрешена је погодбом. Критска Ида је проглашена местом рођења и детињства громовника, а анадолска Ида за резиденцију са које је посматрао Тројански рат. То су демантовали жреци Зевсових светилишта са малоазијског Олимпа, данашњег Улудага, тврдећи да је он резидирао на њиховој планини.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића