ХЕРОЈСТВУ БЕОГРАЂАНА ЈОШ СЕ ДИВИМО: Промоција књиге о Галипу Балкару, амбасадору Турске у СФРЈ, убијеном у атентату 1983, у нашој престоници

Д. Матовић

12. 03. 2024. у 11:45

УБИСТВО турског амбасадора Галипа Балкара, 9. марта 1983. године у Београду, било је први и једини случај међународног тероризма у некадашњој Југославији. Починила су га двојица јерменских атентатора Харучион Крикор Левонијан (23) и две године млађи Рафи Александер ел Бекијан. Они су код семафора на углу Улице генерала Жданова и Булевара револуције отворили ватру из "дугих деветки" на "мерцедес" турске амбасаде, а амбасадор Балкар је преминуо два дана касније од последица рањавања.

ХЕРОЈСТВУ БЕОГРАЂАНА ЈОШ СЕ ДИВИМО: Промоција књиге о Галипу Балкару, амбасадору Турске у СФРЈ, убијеном у атентату 1983, у нашој престоници

Фото: N.Skenderija

Годишњица смрти, 41, била је повод за промоцију књиге "Галип Балкар - Звезда турске дипломатије", чији је аутор Танжу Билгич, некадашњи турски амбасадор у Београду. Он у књизи осветљава сложеност политичких интрига које су довеле до трагичног догађаја.

Фото: N.Skenderija

АУТОР Танжу Билгич

ЗАШТО БЕОГРАД? 

МНОГИ се и данас питају зашто је за место терористичког напада изабран Београд. До тада су углавном бирани градови на Западу. Турски истраживачки новинар Угура Мумџуа, који је и сам страдао у атентату 1993. је уочио да је европска полиција уочи београдског злочина знала да се спрема нови напад, те су у већим градовима западних земаља безбедносне мере биле повишене. Социјалистичке земље су у том смислу тада биле "сигурније од западних", па су атентатори можда зато и одабрали Београд. 

- Балкар је био веома талентован и цењен дипломата. Много је допринео добрим односима између Турске и Југославије. Његова смрт још једном је потврдила да не постоје добри или лоши терористи. Тероризам не познаје националност, нити религију. Драго ми је што је Србија са нама у борби против тероризма. Аутор књиге, колега Билгич је уложио велики напор да дође до драгоцених докумената и исприча личне приче - рекао је Хами Аксој, садашњи амбасадор Турске у Србији и подсетио да у Београду постоји спомен-плоча амбасадору Балкару, као и да је у Ташмајданском парку засађено дрво њему у част.

Промоцији књиге која ће тек бити преведана на српски присуствовао је и аутор. Билгич је испричао да је када је дошао на место амбасадора у Београду, амбасада реновирана, само је остао један стари сто:

- Питао сам колеге зашто га нису склониле, а они су ми рекли да је то Балкаров сто. Касније сам пронашао још неке његове личне ствари. Упознао сам многе његове пријатељи и они су ми открили да је био веома занимљив и љубазан. Одлучио сам да напишем нешто о њему. Мислио сам да ће то бити само чланак, али је дошла пандемија вируса корона и имао сам довољно времена да трагам по архивима и напишем књигу.

Фото: N.Skenderija

 

Билгич је истакао да су од 1973. до 1984. јерменски екстремисти убили 34 турске дипломате, како у Европи и Северној Америци, тако и на Блиском истоку. Балкар је 27. дипломата и четврти амбасадор који је страдао у овом кратком временском периоду.

- На нека питања још нема одговора. Није познато зашто је убијен Балкар, нити да ли је добијао претње пре атентата. До данас није познато ни ко је трећа особа која је учествовала у атентату, нити колико су дуго атентатори боравили у Београду. У време Балкаровог мандата Југославија је била значајна светска земља. Сем тога, била је међу земљама у којима је у великој мери било заступљено турско и муслиманско становништво. Тако да није било случајно што је врсни дипломата Балкар постављен баш на то место.

На суђењу саслушано 38 сведока

 

ОБОЈИЦА атентатора били су чланови тајне јерменске организације у Либану, били су такозвани борци за извршење правде због геноцида над Јерменима. Циљ организације је био, између осталог, да се терористичким акцијама над турским дипломатама скрене пажња светске јавности на јерменски проблем. Суђење двојици оптужених одржано је у болници Централног затвора у Београду, јер је Левонијан, због одузетости доњег дела тела, био у инвалидским колицима. Саслушано је 38 сведока, што је одужило суђење, тако да је пресуда изречена годину дана касније, баш на дан атентата. Двојица атентатора су у првостепеном судском поступку осуђени на смрт, касније им је казна преиначена на по 20 година затвора. 

На промоцији су приказани исечци из турске и светске штампе. Светску и турску јавност, како је речено, задивило је понашање грађана Београда који су се затекли на месту догађаја. Они су одмах кренули у потеру за атентаторима, који су се дали у бег. У општем метежу злочинац Ел Бекијан је с три хица усмртио студента Жељка Миливојевића (25) из Инђије, док је други атентатор Левонијан са два хица ранио пролазницу Зорицу Золотић и Слободана Брајовића, пуковника у пензији. Пуцње на амбасадора Турске наши грађани су доживели као пуцањ на Југославију, уређену заједницу којој су веровали, били јој привржени и у којој су се осећали сигурно.

Фото: N.Skenderija

 

Билгич истиче да су Балкара сви волели због његовог поштења, марљивости и финог опхођења.

Одсели у Новом Саду

 

КАСНИЈЕ је утврђено да је после пуцњева на Балкара требало да Левонијан из торбице извади метар дуго платно и да га пребаци преко амбасадоровог аутомобила. На њему је било исписано акронимом на енглеском: "Извршиоци правде за јерменски геноцид". Према плану, после извршеног злочина требало је да се састану у Новом Саду, у истоименом хотелу где су изнајмили собу. 

На промоцији су приказани филмови о атентату и сахрани у Анкари. Присутни су могли да виде и до сада ретке фотографије на којима се потпредседник Председништва СФРЈ Мика Шпиљак уписује у књигу жалости, а отправник послова у турској амбасади Омер Зејтинглу уручује одликовање супрузи Слободана Брајовића рањеног током напада. А, приказана је и шема атентата.

- Возач амбасадора Галипа Неџати Каја тешко је рањен и у болници је провео 13 дана, а после два месеца се вратио на посао - испричао је Билгич. - Мала отеклина у пределу грудног коша остала је као на кобни дан.

Балкар је убијен у 46. години. Није био ожењен и није имао деце. У Београду је службовао од 1981. до 1983. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ТЕНИСКА РЕВОЛУЦИЈА: Велика промена на Аустралијан опену