ЦЕЛО СЕЛО, ЊИХ ДВОЈЕ: Како су Пиштинци, код Сремске Митровице, "нестали" са карте

С. КОСТИЋ

01. 05. 2024. у 15:00

ПИШТИНЦИ у сремскомитровачкој општини, насеље које је двехиљадитих година изгубило своје место на географској карти, у којем је остало само двоје становника - Вероника и њен син Слободан Пешкир, има такву природну лепоту на којој би му позавидела и многа већа места. Да још има наде за овај крај, потврђује и пут који је скоро насут туцаником, па нема више бриге какво ће време бити. У насеље су стигли и интернет и мобилна телефонија. Још само да дођу и нове комшије, па да породица Пешкир има са неким и кафу да попије. Не губи Слободан наду да ће се ускоро и то десити.

ЦЕЛО СЕЛО, ЊИХ ДВОЈЕ: Како су Пиштинци, код Сремске Митровице, нестали са карте

Фото С. Костић

Село које је некада имало тридесетак становника, дванаесторо деце, данас има само ово двоје житеља и десетак оронулих, у коров зараслих кућа. Многи Сремци и не знају за ово место ушушкано у долини и скривено међу њивама и воћњацима.

- После 2000. Пиштинци су почели да нестају. Људи су кренули да се исељавају у потрази за бољим животом, већина је отишла у Стару и Нову Бингулу, неки и даље. Моја породица остала је овде - прича Слободан, додајући да ниједног тренутка није помислио да напусти кућни праг. - Овде имам осам јутара земље, сва она је скоро около напуштених кућа. Сејем кукуруз, пшеницу, да имам за стоку. После короне цене кућа су скочиле, нису пар хиљада евра као раније, већ десет, док је земља баш добила цену и то око 7.000 евра за јутро.

Прича нам Слободан док надгледа краву која пасе, па у шали вели да њему не треба косачица.

У Пиштинцима има струје, а недавно им је обећано да ће добити и градски водовод, па неће морати више да гледају у бунар и стрепе због летњих жега.

- Ми смо баш у долини. Продавале су се овде куће и даље се продају, али се нико не задржава, мисле да овде нема живота - говори Слободан.

Након уласка у село и Пешкирове куће, нема више туцаника, већ земљани пут, а куће једна до друге у корову до крова. На једној од њих стоји табла са називом Улица Бранка Радичевића. То је једина улица у селу. Власници ових кућа одавно нису долазили, струја је искључена, осигурачи повађени, прозори и врата прашњави. Као да је време стало.

- Остала ми је само једна неиспуњена жеља, да мама и ја дочекамо некога да овде дође да живи. Жељни смо разговора са неким, да се дружимо. Од 2005. године смо у селу сами - каже кроз сету Слободан, који нас је позвао да опет навратимо.

Кад су дошле филмаџије...

ОВО место заинтересовало је филмаџије, па је тако једна филмска екипа пре две године боравила скоро месец дана у њему.

- Највише сам се одушевио Јелисаветом Орашанин, једна дивна жена као да није глумица. Тада је у селу било баш лепо, накратко је у њега удахнули живот - присећа се Слободан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)