ПРЕД МОШТИМА СВЕТОГ ЗОСИМА 30.000 ВЕРНИКА: У Манастир Тумане слиле се "реке" људи из Србије, Црне Горе, БиХ, Македоније (ФОТО)

Душанка Новковић

16. 06. 2024. у 20:00

ПОРТА манастира Тумане код Голупца данас је била мала да прими многобројне вернике из Србије и окружења, који су се у овој средњовековној светињи окупили како би присуствовали пресвлачењу моштију Светог Зосима.

ПРЕД МОШТИМА  СВЕТОГ ЗОСИМА  30.000 ВЕРНИКА: У Манастир Тумане слиле се реке људи из Србије, Црне Горе, БиХ, Македоније (ФОТО)

Фото: Д. Новковић

Њих више од 30.000 стигло је у приватном аранжману или аутобусима који су их довезли из чак 106 места из Србије, БиХ, Црне Горе и Македоније. Сву су стрпљиво чекали пред манастирском црквом да запале свећу, целивају мошти Светог Зосима и помоле му се за своје здравље и здравље најмилијих.

- Дошла сам са још две пријатељице. Ништа нам није тешко, ни вожња, ни ово стајање, само да се помолимо за здравље. Мој тешко болесни сестрић овде је био пре два месеца и од тада се видно опоравио - каже нам жена из околине Бањалуке, са марамом на глави и бројаницом у рукама.

Свети Јаков

ИСЦЕЛИТЕЉСКЕ моћи приписују се и моштима преподобног Јакова Туманског који је као жички монах, по својој жељи, сахрањен у Туману 1946. Реч је о Јакову Арсовићу који је докторирао филозофију на Сорбони и права у Монпељеу и био амбасадор Краљевине Југославије у Француској. Његове мошти пронађене су 2014. године и данас се налазе у манастирској цркви.

Човек са дететом поред ње стигао је из Краљева, а млади супружници из Никшића. И ником се не види умор на лицима, већ видна радост што су се нашли испред надалеко чувене светиње.

После свете литургије у манастирској цркви, мошти Светог Зосима су изнете из кивота и пресвучене, а делови старе одежде подељени присутнима. Потом су пренете у испосницу у којој је светац провео свој овоземаљски живот.

Фото: Д. Новковић

- Овај духовни сабор показује да је наш народ веран Господу и својим светим прецима и да правим путем корача у светлију и благословену будућност - рекао је игуман Димитрије, старешина манастира.

Организација

ЦЕО догађај у Туману пратила је одлична организација. На прилазу манастиру саобраћај је регулисала полиција, а у порти су дежурали редари. Испред капије било је возило Хитне помоћи, а дуж стазе постављени су мобилни тоалети. Ту је био и аутобус Црвеног крста, који је организовао акцију давања крви.

Зосим Синајит је у средњем веку пристигао са Синаја и цео живот провео у испосници коју чине две пећине, од којих је једна преуређена у црквицу. Његове мошти пронађене су у манастирској цркви 1936. године. Пошто су извађене из земље, опране су у вину и стављене у кивот. Обичај њиховог пресвлачења започет је те године, а прекинут после Другог светског рата. Обновљен је пре седам година. Многобројни верници сматрају да оне имају исцелитељску моћ и помажу у лечењу многих болести.

У својој књизи "Манастир Тумане, чудо љубави божје", игуман Димитрије је прикупио многобројна сведочења верника о томе како су се они или њихови ближњи излечили од најтежих болести или добили потомство после више година, након што су се у Туману помолили свецима Зосиму и Јакову. Према проценама монаха, овде годишње дође више од милион људи из Србије и окружења.

Манастир Тумане подигнут је у 14. веку и посвећен је Светом арханђелу Гаврилу. Налази се подно брда, усред шумског предела. Од 1966. године био је женски, а од 2014. мушки манастир. Сем лепо уређене цркве, поред које се налази продавница са иконама и манастирским производима, ту је и беспрекорно одржавана порта, са негованом травом, цвећем и клупама. Манастир има и мини зоо-врт, сопствену економију и пчелињак, а за госте се гради и конак са библиотеком.

БОНУС ВИДЕО - "ЉУДИ ДОЛАЗЕ У ТУМАНЕ ДА СЕ СЈЕДИНЕ СА БОГОМ": Игуман манастира Тумане Димитрије Пљећевић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНИ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну