РЕНОВИРА СЕ ВИЛА НЕСУЂЕНОГ КРАЉА: У болничком комплексу у Топоници принц Ђорђе Карађорђевић провео је 15 година живота

Ј. Ћосин

16. 09. 2024. у 15:56

ВИЛА у кругу Специјалне болнице за психијатријске болести у Горњој Топоници, десетак километара од Ниша, која крије мистерије о животу несуђеног носиоца круне, принца Ђорђа Карађорђевића, ускоро ће добити ново рухо и бити отворена за јавност.

РЕНОВИРА СЕ ВИЛА НЕСУЂЕНОГ КРАЉА: У болничком комплексу у Топоници принц Ђорђе Карађорђевић провео је 15 година живота

Принц Ђорђе испред виле, Фото Архива специјалне болнице Топоница, Фото Архива специјалне болнице Топоница

По завршетку радова требало би да изгледа баш као у време када је направљена, давне 1925. године искључиво за лечење принца, након што је процењено да он није личност подобна за функцију краља. Иако од изузетне важности, годинама је била запуштена, затворена, скривена од очију јавности, дубоко у кругу болнице. Више пута било је најављивано њено реновирање, али се са радовима кренуло тек недавно.

- Имали смо неке друге, прилично обимне послове који се тичу сређивања болничких одељења, стварања бољих услова за лечење наших пацијената. А сама вила као објекат од изузетног значаја има своје битно место у историји ове болнице. Она ће имати своју улогу пре свега у раду са нашим пацијентима и биће то репрезентативни објекат у којем ћемо обележавати значајније догађаје, одржавати стручне састанке - каже Милан Станојковић, директор болнице "Горња Топоница".

Истиче да се тражи најбоље решење да вила постане доступна и свим грађанима, што отежава чињеница да се налази у кругу болнице. Разматра се опција да се отвори други улаз и прилаз до виле са доње стране болнице.

- Ми смо у контакту са установом за заштиту споменика културе, мислимо да је то врло логично и не видимо разлог да то не буде доступно и људима који желе да се упознају са овим делом историје нашег народа - истиче Станојковић.

Оно што највише асоцира на патњу принца Ђорђа током 15 дугих година изолације свакако је "вија долорес" или "стаза патње" која се простире око павиљона. Узана стаза налик на концентричне кругове, једина је траса којом је најстарији син краља Петра Првог и Зорке могао да се креће, без пријатеља и родбине и то у пратњи стражара.

- Нико му није долазио у посету, али верује се да је краљ Александар, са суседног брда дурбином гледао брата док се шетао бетонском стазом око ове виле, а принц као да то осети, па тога дана све полупа по кући. У шетњу је ишао са стражаром, време је проводио овде, о чему је и сам писао у аутобиографији која је издата после Другог светског рата - прича психијатар у Специјалној болници Драган Вукадиновић, који је написао и књигу о несуђеном краљу и Топоници.

Вукадиновић додаје да једна анегдота најбоље илуструје однос према принцу:

- Када би се зажелео да види Ниш, принц би се пожалио на зубобољу. Обезбеђење је имало обавезу да преже кочије и да га вози до зубара што би он користио као шетњу до Ниша. То је урадио једном, урадио је други пут, трећи пут када се пожалио на зуб, чуо је буку у једној од ових соба. Када је питао шта се дешава, рекли су му да се прави зубарска ординација.

Један од првих психијатара ове болнице био је Урош Јекић који је био лични лекар принца Ђорђа.

- С њим је био до 1941. године, када принц покушава да одавде побегне. Заробљавају га Немци на том путу, воде за Београд и по обављеном разговору са командом Немачке саопштавају да је слободан. После тога принц више никада није психијатријски лечен, а живео је до 1972. године, што нам много тога говори - закључује Вукадиновић.

Дилема да ли га је у ову установу одвела његова прека нарав због које није био пожељан краљ, завера великих сила или заиста душевна болест, до данас није потпуно расветљена.

Приче о њему, међутим, у топоничком крају и дан-данас живе.

Житељ Топонице и медицински техничар пред пензијом Владимир Спремо, задужен је за спомен-собу у склопу виле у којој ће бити изложене фотографије, предмети и све оно што је прикупио од најранијег детињства.

- Ту ће бити изложене слике са радницима из тих дана, фотографије принца, писаћа машина његовог лекара, букагије из тог времена које су носили пацијенти, два-три часописа у којима се писало како су Немачка и Србија пријатељи, а после месец дана почело је бомбардовање - објашњава наш саговорник.

Спремо је рођен и одрастао је у кругу ове болнице која је некада имала и приватне станове.

Током свог радног века бележио је све приче које су се препричавале о несуђеном краљу и његовој изолацији:

- Док се кретао стазом испред виле, један стражар ишао је испред, други иза њега, а он би онда ногом спотицао овог првог, који је падао, па су почели да га прате само с леђа. Имао је хране у изобиљу, слуге, најбоље лекаре... Сваког дана читао је новине. Имао је све, а био је сам. Тако се причало. Тешко је подносио изолацију и то што му нико не долази у посету.

Народ Топонице, међутим, принца се радије сећа из времена после ослобађања од азилата када им је долазио у посету.

- Памтили су га као господина са полуцилиндром, белим рукавицама, штапом, у лимузини, како љубазно поздравља особље, свима је знао име, јер то су били мештани који су радили у болници на различитим пословима - прича нам Владимир.

Потписала тројица лекара

ПРИНЦ Ђорђе Карађорђевић био је трн у оку Аустроугарској, Апису и Пашићу, што га је можда и коштало круне. Оправдање за његово азилирање лежало је, међутим, у медицинском извештају који су потписала тројица лекара.

- Неки од потписника су касније релативизовали дијагнозу, а чињеница да је он након ослобађања неколико деценија живео нормалним животом, чак се и оженио, није типична за дијагнозу којом је квалификован у тренутку када је смештен у болницу - објашњава нам Драган Вукадиновић, психијатар из Ниша.

Зидана 1925.

ОЗНА је принчеву вилу у психијатријској болници користила после Другог светског рата. Зидана је 1925, на имању које је некада припадало краљици Наталији, удовици краља Милана Обреновића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)