ПРЕМА првом Закону о заштити индустријске својине усвојеном у Краљевини СХС 1922, први регистрован патент у Србији био је "Строј за печење ракије" Милана Јовановића, казанџије из Новог Сада, који је заправо пренесен мађарски патент из 1909. А први патент који је одобрила наша Управа за заштиту индустријске својине, била је "Сама себе љуљајућа колевка" Адема Субашића, сајџије из Сарајева.
ВЕЛИКИ заљубљеник у археологију, страствени колекционар ручних сатова, песник танане душе, а изнад свега човек великог срца и хуманиста. Тако би се у најкраћем могао описати Стеван Лаловић (33) из Сремских Карловаца, који се стасавајући у овом граду српске културе и духовности, на сваком кораку сусретао са богатом историјом своје родне вароши и Србије.
КО није видео Севиљу - није видео чуда!
Овако Шпанци говоре, и говоре истину у коју се лако увери сваки намерник у највећим граду Андалузије, четвртом по величини у краљевини на Пиринејском полуострву.
ЗНАМЕНИТА Колубарска школа дрворезбарства, коју је још у 18. веку установио калуђер Хаџи Рувим Нешковић, архимандрит манастира Боговађа код Лајковца, по свему судећи, и званично ће постати део баштине. Покренута је, наиме, иницијатива да овај аутентични уметнички израз буде уписан у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије, а циљ је и да се нађе и под заштитом УНЕСКО.
Коментари (0)