У "ОЛУЈИ" ПОЧИЊЕН ГЕНОЦИД НАД СРБИМА: У Новом Граду обележено 29 година од погрома у злочиначкој акцији хрватске војске

Невена Бунић
Невена Бунић

07. 08. 2024. у 05:00

У РЕКУ Уну код Новог Града су спуштени венци, а претходно је служен парастос у Храму Светих апостола Петра и Павола у знак сећања на патњу Срба у злочиначкој акцији "Олуја", у којој је из Баније, Лике, Кордуна и северне Далмације протерано више од 220.000 Срба, и убијено и нестало њих 1.893.

У ОЛУЈИ ПОЧИЊЕН ГЕНОЦИД НАД СРБИМА: У Новом Граду обележено 29 година од погрома  у злочиначкој акцији хрватске војске

Фото: Срна

И док Хрватска слави, тужан дан у Републици Српској. У Сводни код Новог Града, где је хрватска авијација гађала избегличку колону положено је цвеће код спомен-крста у овом месту који је 2012. подигао "Веритас" за шест цивила страдалих у августу 1995. Венци су симболично пуштени уз реку уз саобраћајницу до моста преко којег је прешло хиљаде избеглица из Хрватске у августу 1995. године.

Директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац, који је јуче био у Новом Граду на обележавању 29 година од страдања Срба у погрому "Олуја", изјавио је да српски народ на овим просторима није задовољан правосудним пресудама и да треба да им супротстави научну истину.

Штрбац каже да је "Веритас" иницирао код Владе Србије да се уради ревизија пресуде Међународног суда правде за операцију хрватске војске "Олуја", за шта има времена до фебруара наредне године, односно 10 година након што је пресуда донета.

- У пресуди се наводи да је у "Олуји" било етничко чишћење, али не геноцид. Сматрамо да, ако се узму у обзир дешавања у међувремену, нове ексхумације, тихи егзодус, ревизија Јасеновца, све скупа даје слику да је "Олуја" била наставак Павелићеве политике - истакао је Штрбац.

Међународни скуп поводом погрома

САВО Штрбац је најавио да ће следеће године бити организован међународни скуп поводом 30 година од погрома "Олуја".

- Јавио се Институт за новију историју, Музеј жртава геноцида и универзитети који су вољни да с нама организују међународни скуп, да сви изнесу своја мишљења и да онда потврдимо или оповргнемо судску истину - додао је Штрбац.

Према његовим речима, још је на списку несталих 623 људи.

Додаје да је у Хрватској ексхумирано око 460 српских жртава које нису идентификоване, и да је регистровано 220 гробних места где треба обавити ексхумацију.

На обележавању годишњице погрома Срба из Хрватске био је и начелник Новог Града, Мирослав Дрљача. Он је истакао да је у августу 1995. више од 100.000 Срба протераних из Баније, Лике, Кордуна и северне Далмације прешло у Нови Град.

- Већина протераних Срба је у том тренутку знала да се више никад неће вратити. Хрвати славе Пирову победу јер простор са којег су протерали Србе полако умире - рекао је Дрљача и истакао да за егзодус Срба нико није одговарао.

Злочиначка акција "Олуја" почела је 4. августа 1995. офанзивом на подручју Баније, Лике, Кордуна и северне Далмације. Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КРАЉ ЦИГАНА! Ево шта Никола Јокић каже када се погледа у огледало! Саиграч све открио (ВИДЕО)