СТАРЕЊЕМ хрскавице зглобова постају све тање, а болови и ограниченост покрета већа. Што су зглобови масивнији, као што су кукови, проблем може да буде много израженији. Тањење хрскавице зглобова кука и слабљење густине костију води у јаке болове, блокаду покрета и несигурност при ходу. Да би спречили овај сценарио и да бисте старост дочекали са здравим куковима и лекари и фитнес инструктори су сагласни да би требало да се вежба.
Повезане вести

НОВОСТИ ИЗ РЕГИОНА: У Хрватској основана фекална банка
НА Медицинском факултету у Ријеци основана је Фекална биобанка, једина такве врсте у региону. У њој се чувају фекалије здравих донора, којим се лече цревне инфекције код животно угрожених пацијената.
06. 09. 2021. у 20:20

СТУДИЈЕ СПАВАЊА ОКТРИВАЈУ: Постоје шансе да више времена проводимо будни
ИСТРАЖИВАЧИ са Универзитета у Оксфорду открили су нову мету за испитивање сна у мозгу сисара - мождани кортекс. Рад је објављен у часопису Nature Neuroscience.
06. 09. 2021. у 20:00

КАДА ЈЕ НЕОПХОДАН ПРЕГЛЕД КОД ОРТОПЕДА? Ево шта треба да радите када се упале кости стопала
БОЛ у стопалу, непосредно иза прстију, који се јавља приликом хода, физичке активности или након ношења високих потпетица најчешће је узрокован упалом метатарзалних костију. Доктор Немања Славковић, ортопед Института "Бањица" каже да су у случају ових болова веома ефикасни улошци за стопало који растерећују његов предњи део.
06. 09. 2021. у 19:20

СИНДРОМ НЕМИРНИХ НОГУ: Доктор Бобан Степић отркива у чему се разликују покрети током сна
ЧЕСТО се и потпуно здраве особе жале на "чудне" покрете ногу, обично пред спавање. То може да буде само нервозна навика, или стање изазвано неким стресом, односно анксиозношћу. О томе каква је разлика између синдорма немирних ногу и нормланих покрета, отркива за "Новости" неуролог доктор Степић.
06. 09. 2021. у 19:00

ШТА ДА ЈЕДЕТЕ КАДА ИМАТЕ ХАШИМОТО: Благодети намирница богатих селеном и витамином Б и Д
ОБОЛЕЛИ од Хашимотове болести, хроничног аутоимуног обољења штитне жлезде, требало би да једу што више разноврсног поврћа и воћа, али да смање унос купуса, кеља, келерабе, пасуља, броколија. Међу намирнице које не би требало да једу чешће од два пута седмично су кикирики, соја, сенф, ланено семе.
06. 09. 2021. у 18:10
Најновије из рубрике

РУСКИ СТРУЧЊАК ОТКРИВА: Ови напици побољшавају памћење и подстичу мождану активност
ЗА ПРАВИЛАН рад мозга није довољно да се само добро хранимо и редовно спавамо - важно је и шта пијемо. Неки напици богати су антиоксидансима, други - витаминима, а неки и пробиотицима - сви ови састојци позитивно утичу на мождане функције. Један је и традиционално руски напитак, који се сада већ може пронаћи и у српским продавницама.
19. 07. 2025. у 01:45

"ВОДЕ КА ОЗБИЉНИМ ПРОБЛЕМИМА": Руски гастроентеролог о утицају популарних дијета са мрежа
МНОГИ инфлуенсери промовишу на мрежама разне дијете и методе мршављења, обећавајући брзе резултате без већег труда.
18. 07. 2025. у 00:00

ВОЗИТЕ БИЦИКЛ ДА СМАЊИТЕ АНКСИОЗНОСТ: Рекреативни план вожње
СТУДИЈА објављена 2025. у JAMA Network Open спроведена међу 479.723 људи показала је да редовна вожња бицикла смањује ризик од деменције за 40 процената код млађих од 65 година.
17. 07. 2025. у 08:30

УСАМЉЕНОСТ УЗРОКУЈЕ И ПРЕРАНУ СМРТ: Свака шеста особа на свету пати од усамљености
СВАКА шеста особа на свету пати од усамљености, која је повезана са више од 871.000 смртних случајева сваке године, односно 100 смртних случајева сваког сата, наведено је у извештају Светске здравствене организације (СЗО).
17. 07. 2025. у 08:00

АКО ИМАТЕ 50 ГОДИНА ОВИХ 10 ПРЕГЛЕДА МОРАТЕ ДА УРАДИТЕ: Листа свих неопходних ствари које треба да проверите
ПОСЛЕ 50. године живота, у организму се дешавају бројни физиолошки процеси који утичу на рад органа, отпорност организма и опште здравље. Старење доноси успоравање метаболизма, смањење мишићне масе, пад хормонских активности, као и повећан ризик од хроничних болести попут дијабетеса, кардиоваскуларних и малигних обољења. Како се многи симптоми јављају постепено и неприметно, управо је зато редовна и правовремена контрола здравственог стања кључ за очување квалитета живота. Након 50. године, превентива више није избор - она постаје неопходност.
17. 07. 2025. у 07:30
Коментари (0)