ПРЕЈЕДАЊЕ ТОКОМ ПРАЗНИКА: У свечаној вечери не мора да буде 5.000 калорија

И. КОВАЧИЋ

02. 01. 2023. у 21:00

ПРАЗНИЧНИ дани су у току, пуни су изазова када је о здрављу реч. У журби и јурњави да се све стигне многи се оптерете и не схватају да су под стресом, нису ретке ни посекотине током кићења куће, опекотине од спремања разних специјалитета.

ПРЕЈЕДАЊЕ ТОКОМ ПРАЗНИКА: У свечаној вечери не мора да буде 5.000 калорија

Фото: Free Images Pixabay

Све су то углавном мале повреде које можете да санирате сами...Али, најбитније је да током празновања не претерујете у јелу и пићу. У супротном славље може да вам пропадне.

С обзиром на то да празнична атмосфера не може да се замисли без богате трпезе, не чуди чињеница да многи до половине јануара добију по неколико килограма на тежини.

Нутриционисти упозоравају да се током уобичајене славске вечере унесе између 3.500 до 5.000 калорија. Чињеница је да се храна са свечане трпезе врло често настави и сутрадан, па је лако да се израчуна откуд вишак телесне масе на крају празновања. Професорка др Будимка Новаковић са Медицинског факултета У Београду, стручњак за питања гојазности, адитива и нискокалоријских заслађивача, каже да у нашој земљи 65 одсто мушкараца и више од 50 одсто жена има прекомерну телесну масу, а од тога је у оба пола 24 процента гојазно:

- То значи да и у данима када нису празници грађани наше земље имају велики енергетски унос. Током празничних дана тај унос се значајно повећа.

При томе, како објашњава наша саговорница, нема грејс периода за утицај гојазности на здравље. Дакле, она у самом старту негативно утиче, поготово брз добитак килограма има вишеструке неповољне утицаје на организам, а уколико гојазност дуго траје, здравствене тегобе се погоршавају и умножавају.

Ипак, нема разлога да се у време славља држи дијета. Важно је да се буде умерен, да се ограничи унос масти и шећера, а предност даје протеинима и поврћу. Уз пун тањир савет је да се налази чаша воде, евентуално вина, а никако газираног пића или пива.

Фото: Free Images Pixabay

Пост и сувишни килограми

Пред Божић многи посте, али пост никако не значи да неће доћи до добијања сувишних килограма.

- У време поста многи једу велике количине посне хране како би се заситили, а она најчешће садржи бело брашно, додате шећере и транс масне киселине, пореклом из делимично хидрогенизованих биљних уља и имају велику енергетску вредност - каже професорка Новаковић. - Такође, током поста, конзумира се велика количина сувог воћа, које има висок садржај шећера, и језграстог воћа, које има високу енергетску вредност, што све није у духу умерености. Последица је добитак у телесној маси што сигурно није у сагласности са основном идејом поста, а то је умереност.

Нутриционисти кажу да је телу потребно три до четири дана да се опорави од превелике количине јела, калорија, масноће и шећера. Зато у данима након славља једите бистре супе, салате, воће и расол...

Фото: Free Images Pixabay

Шта да радите ако се преједете

Многи се и поред свих савета за време празника преједају. Ако вам се то догоди битно је да вас то не изнервира, јер нервоза додатно надражује желудац и тегобе преједања могу да се погоршају. Други битан савет је да опустите појас или се пресвучете у лагану одећу како бисте смањили притисак на стомак.

Након преједања добро је лагано прошетати. Пун стомак не подноси скакутање уз музику, тако да ако не шетате или не спремате сто - мирујте. Након преједања избегавајте да се наливате водом јер вода ће само додатно проширити желудац. Уколико је то могуће, попијте шољу чаја од нане или чашу газираног пића.

Опекотине - Одмах започните хлађење

Млаз воде са славине може да умири и опекотину. На опекотину никако не би требало да се ставља лед, јер то може довести до додатних оштећења ткива. Хладити треба текућом водом, потапањем у воду или стављањем влажнoг, чистог пешкира најмање 20 минута до пола сата или и дуже, док не престане бол. Хлађење треба започети одмах, али има смисла и два сата након повређивања, само је касније ефекат слабији. Ако је површина опекотине велика не треба спроводити хлађење дуже од неколико минута, јер ће доћи до снижавања телесне температуре.

Никако на опекотине не стављајте "народне лекове" као што су уље, маст, путер, брашно, лук, паста за зубе, лист боквице и слично, јер се тиме повећава ризик од инфекције.

Посекотине прво под млаз воде

Уколико се посечете, рана се неће инфицирати ако је одмах исперете под млазом воде. У овом случају никако се не препоручује да се за испирање користе алкохол или ракија. Осим водом рана се може испрати и тропроцентним хидрогеном, поготово ако постоје нечистоће које се водом нису уклониле. Када рана крвари, потребно је чистом тканином или газом покрити је и чврсто притиснути како би се крварење зауставило, а уколико се и након тога настави крварење, потребно је јавити се лекару.

БОНУС ВИДЕО - РЕЦЕПТ ГОТОВ ЗА ПЕТ МИНУТА: Направите посне бисере без коришћења шпорета

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

МОРБИДНО: Клизачица силовала колегу!