РАК ПЛУЋА ИМА НЕСПЕЦИФИЧНЕ СИМПТОМЕ: Колико може да се живи са карциномом - имунотерапија мења ток болести

Биљана Ристивојевић

22. 02. 2023. у 20:30

КАРЦИНОМ плућа је подмукла болест, јер у тренутку када осети прве симптоме већина болесника је већ у метастатском стадијуму болести.

РАК ПЛУЋА ИМА НЕСПЕЦИФИЧНЕ СИМПТОМЕ: Колико може да се живи са карциномом - имунотерапија мења ток болести

Фото Shutterstock

Симптоми у почетку могу да буду врло неспецифични - кашаљ који дуже траје и не пролази на примену антибиотика, пролонгирано фебрилно стање, малаксалост, губитак апетита, болови у грудима.Иако је дијагноза ове болести до недавно била као смртна пресуда , нови лекови код више од 30 одсто пацијента са метастатским тумором плућа омогућавају петогодишње преживљавање.

НАжалост, међу десет земаља у свету са највишим бројем оболелих од рака плућа, Србија је на другом месту, док смо по смртности од ове врсте карцинома на првој позицији у Европи. Доцент др Милица Контић Јовановић, начелница Одељења за молекуларну и имунотерапију карцинома плућа, Клинике за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије, каже да је један од разлога за високу смртност касно откривање болести.

- Додатни проблем је чињеница да су они који оболе од карцинома плућа већином пушачи, већ навикли на кашаљ и искашљавање и то их завара. Не примете када кашаљ постане упорнији, израженији и промени интензитет. Управо у том периоду често се изгуби драгоцено време, болест узнапредује, терапијске могућности се смање, а прогноза болести постане значајно лошија - каже др Контић Јовановић.

* Поред тога што је рак плућа подмукла болест, да ли је и успорена дијагностика разлог високе смртности и касног откривања болести?

- Сигурно да јесте. Пут од првих симптома болести до дијагнозе и започињања лечења још је дужи него што би требало да буде. Са једне стране, томе доприносе заказивања и чекања на бројне прегледе, али и одлагање и избегавање одласка код лекара, што због непрепознавања симптома, што због страха од болести.

Фото Shutterstock

 

* До пре неколико година за лечење пацијената са карциномом плућа није било друге терапије осим хемиотерапије. Од пре три године у Србији су уведене нове терапије у лечењу карцинома плућа.

- Иновативни терапијски приступи донели су праву револуцију у лечењу карцинома плућа. Ова терапија не само да је супериорнија од оних старих терапијских протокола у виду хемиотерапије и зрачне терапије, већ се много боље подноси и има значајно мање нежељених дејстава. И хемиотерапију и зрачну терапију болесници су неретко одбијали због нежељених дејстава које имају, а објективно скромних терапијских резултата. Са друге стране, иновативна терапија коју представља циљана, односно молекуларна терапија и имунотерапија, значајно су продужиле живот болесника са карциномом плућа, чак и када се примене у метастатском, четвртом стадијуму болести.

* Црна статистика, могла би да буде промењена савременом имунотерапијом, за коју кажу да је направила револуцију, али њу не примају сви пацијенти којима би могла да помогне?

- Да, сви светски водичи у првој линији лечења саветују или имунотерапију (саму или у комбинацији са хемиотерапијом) или циљану, односну молекуларну терапију. Наши пацијенти имају могућности да се лече имунотерапијом и циљаном терапијом што је утицало на значајно продужење живота одређеног броја оболелих. Комбинована имуно и хемиотерапија још није на позитивној листи РФЗО, као и циљана терапија за ретке драјвер мутације у одређеним генима.

ЈЕДНОМ ГОДИШЊЕ НА СКЕНЕР

* Колико је скрининг важан када је реч о карциному плућа?

- Скрининг, који представља рано откривање болести у фази док се још нису јавили симптоми је пресудан. Рано откривање карцинома плућа омогућава хируршко лечење, а тиме и најбољу прогнозу и најдуже преживљавање, поготово у комбинацији са постоперативном применом иновативне терапије. Скрининг подразумева да све ризичне групе, а то су пушачи старији од 50 година који имају више од 30 година пушачког стажа, једном годишње ураде нискодозни скенер грудног коша. Током ковид-пандемије скенер је из других разлога рађен код великог броја пацијената и код одређеног броја случајно је откривен карцином плућа. То је омогућило оперативно лечење, па и излечење ових пацијената. Мислим да овај пример најбоље илуструје значај скрининга који управо почињемо и у Србији.

* Који проценат пацијената се лечи у Србији савременом терапијом?

- Готово 50 одсто пацијената са немикроцелуларним карциномом плућа у Србији се лечи иновативном терапијом у првој линији лечења.

* Колико каскамо за регионом и светом када је у питању лечење карцинома плућа иновативном терапијом?

- Из године у годину нови лекови за лечење карцинома плућа улазе на позитивну листу РФЗО, али у исто време у свету се раде велике клиничке студије и нови лекови улазе у водиче за лечење ове болести. Та трка је непрестана и добро је што је тако. Све то утиче да одређен број пацијената оболелих од ове тешке болести живи дуже, али морамо да наставимо да се боримо за увођење нових лекова и да идемо у корак са светом.

новости

др Милица Контић Јовановић

* Да ли се данас иновативна терапија сматра златним стандардом у лечењу карцинома плућа, као што је то некада била хемиотерапија?

- Дефинитивно. Данас по свим светским водичима хемиотерапија сама више није први терапијски избор у лечењу карцинома плућа. У потпуности ју је заменила иновативна терапија, што заиста представља револуционарну промену у лечењу.

* Када би се проширили критеријуми за добијање савремених терапија, колики би био већи проценат пацијената са петогодишњим преживљавањем, у односу на данашњи број? 

- Више од 30 одсто пацијента са метастатским карциномом плућа и високом ПДЛ1 експресијом, који се лече имунотерапијом у првој линији лечења, остварује петогодишње преживљавање, што је са хемиотерапијом било незамисливо. Пацијенти који имају драјвер мутације и лече се циљаном терапијом остварују и дуже преживљавање од наведеног. Зато је важно проширити индикације за лечење овим видовима терапије. Други подједнако важан корак на коме сви треба да радимо је превенција ове болести која подразума смањење броја пушача у Србији. Чињеница да се у Србији не смањује број оболелих од карцинома плућа директно је повезана са чињеницом да се не смањује ни број пушача - више од трећине одраслог становништва пуши.

* Који још савремени лекови, поред имунотерапије, постоје у свету за рак плућа, а нису доступни нашим пацијентима?

- Као што сам поменула, у Србији још немамо могућности да дајемо комбиновану имуно и хемиотерапију, која је ефикаснија од саме хемиотерапије. Немамо могућности да дајемо имунотерапију у другој или каснијим линијама лечења и немамо све циљане терапије за пацијенте који имају ретке драјвер мутације. Такође, немамо могућност за лечење иновативном терапијом у раним стадијумима болести, што је однедавно постало стандард лечења према актуелним светским водичима.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ НИЈЕ НАЈБОЉИ СВИХ ВРЕМЕНА! Стефанос Циципас забио нож у леђа Србину, ево и како (ВИДЕО)