ПРЕПОРУКА ЛЕКАРА: Не улазите у воду са отвореним раницама
ИАКО смо све ближи календарском крају лета, лепо време и сунце иде на руку онима који воле да уживају у чарима мора и током топлих септембарскијх дана.

Фото Shutterstock
Ипак, треба бити опрезан, јер свака отворена раница на кожи може да представља улазно место за бактерије током пливања, и зато лекари апелују да у воду улазите само ако је кожа здрава.
Докторка Ана Јеремић, спацијалиста опште медицине из Београда, каже да мање огреботине и посекотине, које нису дубоке и не крваре обилно, обично могу ефикасно да се санирају уз пажљиво прање водом и употребом антисептичког средства.
- Међутим, ако рана обилније крвари, дубља је и контаминирана песком или морском водом, или да се јавља црвенило и оток око ње, неопходно је да се потражи медицинска помоћ - упозорава др Јеремић. - У таквим случајевима, неопходно је да стручњак процени стање ране и пружи одговарајућу негу како би се спречиле компликације. Јер, чињеница је постоје ране које захтевају третман антибиотицима, било мастима локално или и таблетама. Ретко, али могуће да у тежим случајевима велике инфекције коже пацијент мора да буде смештен у болницу ради примене венске антибиотске терапије.
Када је о старим повредама реч, наша саговорница каже да се не препоручује купање у мору све док се рана потпуно не зацели.
Прва помоћ
ПУТНА апотека обавезно мора да садржи антисептик у спреју или тропостотни хидроген. Докторка Ана Јеремић каже да су ови препарати добра прва пмоћ на летовању, а важни су и различити антисептични прахови који омогућавају брзо сушење и зацељење рана.
- Морска вода може да садржи различите бактерије и друге микроорганизме који могу да повећају ризик од инфекције ране - објашњава др Јеремић. - Дакле, особе са свежом раном би требало да избегавају купање док се рана не затвори. Алтернативно могу се расхлађивати под тушем или да користе специјалне водоотпорне фластере, али је неопходно да рана остане сува.
Да би сачували здравље током летовања на купалиштима неопходно је да се води рачуна о хигијени, као и да се не долази у ризик од повреда, а самим тим и евентуалних инфекција.
- Важно је да се носи адекватна обућа да би се избегле огреботине и појава жуљева - каже др Јеремић. - Веома су важне и заштитне креме за сунчање, јер спречавају појаву опекотона. Јер, свака отворена лезија односно дисконтинуитет у кожној баријери може да представља улазно место бактерија и да дође до направити инфекције. Чињеница је да ће највећи број рана спонтано да прође уз одговарајућу хигијену и прскање антисептиком, али опрез је увек потребан.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)