ПРЕПОРУКА ЛЕКАРА: Не улазите у воду са отвореним раницама

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

13. 09. 2023. у 19:00

ИАКО смо све ближи календарском крају лета, лепо време и сунце иде на руку онима који воле да уживају у чарима мора и током топлих септембарскијх дана.

ПРЕПОРУКА ЛЕКАРА: Не улазите у воду са отвореним раницама

Фото Shutterstock

Ипак, треба бити опрезан, јер свака отворена раница на кожи може да представља улазно место за бактерије током пливања, и зато лекари апелују да у воду улазите само ако је кожа здрава.

Докторка Ана Јеремић, спацијалиста опште медицине из Београда, каже да мање огреботине и посекотине, које нису дубоке и не крваре обилно, обично могу ефикасно да се санирају уз пажљиво прање водом и употребом антисептичког средства.

- Међутим, ако рана обилније крвари, дубља је и контаминирана песком или морском водом, или да се јавља црвенило и оток око ње, неопходно је да се потражи медицинска помоћ - упозорава др Јеремић. - У таквим случајевима, неопходно је да стручњак процени стање ране и пружи одговарајућу негу како би се спречиле компликације. Јер, чињеница је постоје ране које захтевају третман антибиотицима, било мастима локално или и таблетама. Ретко, али могуће да у тежим случајевима велике инфекције коже пацијент мора да буде смештен у болницу ради примене венске антибиотске терапије.

Када је о старим повредама реч, наша саговорница каже да се не препоручује купање у мору све док се рана потпуно не зацели.

Прва помоћ

ПУТНА апотека обавезно мора да садржи антисептик у спреју или тропостотни хидроген. Докторка Ана Јеремић каже да су ови препарати добра прва пмоћ на летовању, а важни су и различити антисептични прахови који омогућавају брзо сушење и зацељење рана.

- Морска вода може да садржи различите бактерије и друге микроорганизме који могу да повећају ризик од инфекције ране - објашњава др Јеремић. - Дакле, особе са свежом раном би требало да избегавају купање док се рана не затвори. Алтернативно могу се расхлађивати под тушем или да користе специјалне водоотпорне фластере, али је неопходно да рана остане сува.

Да би сачували здравље током летовања на купалиштима неопходно је да се води рачуна о хигијени, као и да се не долази у ризик од повреда, а самим тим и евентуалних инфекција.

- Важно је да се носи адекватна обућа да би се избегле огреботине и појава жуљева - каже др Јеремић. - Веома су важне и заштитне креме за сунчање, јер спречавају појаву опекотона. Јер, свака отворена лезија односно дисконтинуитет у кожној баријери може да представља улазно место бактерија и да дође до направити инфекције. Чињеница је да ће највећи број рана спонтано да прође уз одговарајућу хигијену и прскање антисептиком, али опрез је увек потребан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

МОЖДА НИСАМ ЦЕЦА, АЛИ САМ У БРАКУ СА ФУДБАЛЕРОМ Карлеуша дала свој суд: Лука Јовић - тај вам је Обилић који вечерас убија Мурата!

"МОЖДА НИСАМ ЦЕЦА, АЛИ САМ У БРАКУ СА ФУДБАЛЕРОМ" Карлеуша дала свој суд: Лука Јовић - тај вам је Обилић који вечерас убија Мурата!

ПЕВАЧИЦА Јелена Карлеуша у свом стилу је пружила подршку нашој фудбалској репрезентацији која вечерас игра утакмицу са Данском.

25. 06. 2024. у 13:17

Коментари (0)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)