УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Потражите помоћ, напади панике неће проћи сами од себе

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

20. 09. 2023. у 09:00

СВИ смо искусили страх када смо изненада суочени са претећом или опасном ситуацијом када прелазимо улицу и угледамо аутомобил који јури ка нама "ниоткуда", или смо изгубили из вида дете на игралишту, или чули како неко вришти у гомили.

УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Потражите помоћ, напади панике неће проћи сами од себе

Фото: Shutterstock

Тренутна паника шаље сигнале, а наша глава се напуни лошим мислима. Када опасност прође, и симптоми прођу. Лакнуло нам је да се није догодило нешто лоше и настављамо даље. Али, замислите куповину у продавници када се, изненада, осећате као да сте у боловима предстојеће катастрофе. Срце лупа, осећате се згрчено, почињете да се презнојавате преплављени страхом. Убеђени сте да ћете се онесвестити, изгубити разум, направити будалу од себе, или чак полудети или умрети. А затим, како су се та осећања појавила, тако и пролазе. Имали сте напад панике. Исцрпљени сте и збуњени, и питате се: "Шта ако се ово опет деси?"

Овим речима др Јасминка Јанковић Гајић, психијатар из Београда, објашњава у интервјуу за "Новости" како изгледа напад панике:

- Анксиозност је врло непријатно стање и пацијенти развијају низ реакција како би га превазишли. Паника је највиши степен напетости и страха. Иако је напад панике краткотрајан, он је јако интезиван и пацијент тада доживљава праву психосоматску буру. Осећа страх, предосећа катастрофу, мисли да ће му се нешто лоше догодити, да ће умрети у том тренутку, да ће изгубити контролу над собом и својим понашањем. Он због тога, због низа телесних симптома који прате напад, мисли да је оболео и од неке тешке болести. Често је присутан осећај да ће се онесвестити. Он у тим ситуацијама или одлази у Ургентни центар или позива Хитну помоћ. Ни између напада пацијент није миран већ је у константној стрепњи од следећег напада. И тако практично развија страх од страха. Након напада, који могу бити више или мање бурни и трауматични, пацијенти се осећају исцрпљено, тужно, мисле да умиру, питају се зашто им се то поново дешава...

* Зашто се то дешава?

- Паника се јавља углавном из чиста мира, неочекивано, понекад чак и током сна. И пацијенти и доктори се труде да пронађу узрок напада, тражећи га и у спољним догађајима. Међутим, код напада панике спољни узрок углавном не постоји, а панични напад се најшеће дешава када је пацијент миран, опуштен, гледа ТВ или се налази чак у неким ситуацијама које су релаксирајуће. Људи који доживе такве нападе и преокупирани су страхом од следећег напада, често мењају своје понашање да би избегли места или ситуације у којима се напад догодио.

Privatna arhiva

Др Јасминка Јанковић Гајић

* Дакле, тешко је утврдити зашто до ових напада долази?

- У принципу јесте, али требало би имати у виду да се панични поремећај често јавља заједно са другим менталним и физичким поремећајима, укључујући друге анксиозне поремећаје, депресију, синдром иритабилног црева, астму и злоупотребу супстанци. Због тога је јако важно потражити стручну помоћ лекара који имају искуства, те препознају постојеће симптоме како би их на прави начин и лечили.

* Да ли имате много пацијената који пате од напада панике?

- Панични поремећај је данас један од најчешћих проблема са којим се сусрећемо. Од два до 10 одсто популације оболева од анксиозних поремећаја. Међутим, верује се да је тај број много већи с обзиром на то да се не обраћају сви лекарима. Панични поремећај се обично развија у раном одраслом добу, и погађа одрасле и адолесценте. Жене имају двоструко већу вероватноћу од мушкараца да развију панични поремећај. Многи људи који пате од напада панике не знају да имају прави поремећај који се уз адекватну помоћ може излечити веома успешно.

* Како се установљава да неко болује од напада панике?

- Панични поремећај се констатује када се напади јављају у приликама где не постоји објективна опасност, да се такви напади понављају, а да између њих пацијент нема симптоме. Јер страх није природна емоционална рекација када је упоран, прекомеран, наизглед неконтролисан и онеспособљава, омета свакодневне активности, и неретко добија интензитет панике. 

Нервоза

* Зашто се често дешава да они који пате од напада панике избегавју да потраже помоћ психијатра?

- Зато што лекари који се баве физичким здрављем кажу пацијенту да је здрав, да је све у реду и да је све то од нервозе. Ономе који има овај проблем треба разјаснити да то што има нападе панике није његова слабост, и да његови симптоми нису његова личност. Требало би га упутити психијатру, а не рећи "само се опустите" јер то је као кад би особи са поломљеном ногом рекли "све ће бити у реду, само морате да трчите".

* Како се лече напади панике?

- Напади панике, и анксиозност уопште, свакако су медицински проблем, и као и било која друга болест, лечи се уз помоћ лекара. Болест не пролази сама од себе, нити је може победити време. Симптоми анксиозности и паничног поремећаја се углавном лече комбинацијом лекова и психотерапије. Али, оно о чему се сигурно мање зна је податак да се развојем медицине као науке, развијају и многе нове и савремене могућности у лечењу ових стања.

* Које су то нове могућности?

- Путем виртуелне терапије, пацијент може постепено да се излаже ситуацијама и местима које подстичу узнемиреност и страх, а у циљу постепеног превазилажења непријатног осећања. Виртуелна терапија је широко примењива и корисна у лечењу различитих тешкоћа као што су анксиозност, различити страхови и фобије. Пружа сигуран, флексибилан и угодан контекст за рад терапеута и клијента, отварајући простор за активно учествовање клијента у превазилажењу постојећих тешкоћа. Транскранијална магнетна стимулација је најсавременији метод лечења путем магнетног поља. Третман се ради пулсирајућим магнетним импулсима на тачкама које су научници проценили одговорним за изазивање одређеног поремећаја. Третман је сигуран и безболан, а пре и након третмана може се наставити са уобичајеним активностима.

БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”