СА СТАРЕЊЕМ КАРЦИНОМ ЖЕЛУЦА СВЕ ЈЕ ЧЕШЋИ: Савете лекара - хирургија на првом месту, проверите да немате ове симптоме
ТЕГОБЕ са варењем и пражњењем се по правилу погоршавају са старењем. Највећа невоља у том случају није гастритис или чир, већ што старији људи неретко развију и карцином желуца.
Ова малигна патологија може да се развије у било ком делу овог органа. Његов најчешћи тип је аденокарцином, односно рак слузнице желуца, који је присутан чак у 95 одсто случајева. Када се открије у раној фази лечење може да буде прилично успешно.
У интервјуу за "Новости" др Милан Веселиновић, хирург Универзитетског клиничког центра Србије каже да је у случају сумње на тумор желуца неизоставан преглед скенером, јер он помаже да се сагледа колико је болест распрострањена и у складу са налазом дефинише се терапијска стратегија:
- Ипак, без обзира на бројне лекове и инвазивне процедуре које су нам данас доступне, хирургија у лечењу карцинома желуца и даље заузима прво место.
* Који су најчешћи узроци за развој обољења желуца?
- Обољења желуца су најчешће узрокована факторима из спољашње средине и начином живота. Мањи проценат ових обољења има подлогу у генетским предиспозицијама. Узроци су често сложени и варирају зависно од болести. Инфекција хеликобактеријом је свакако најчешћи и најзначајнији узрочник гастритиса, паптичног чира и рака желуца. Такође, дуготрајна употреба нестероидних антиинфламаторних лекова (НСАИЛ), као што су ибупрофен и аспирин, може иритирати слузницу и узроковати гастритис и пептични чир.
* Да ли и начин исхране има утицај?
- Лоша исхрана, односно недостатак воћа и поврћа, повишен унос масне, зачињене, љуте и киселе хране и алкохола може повећати ризик од обољења желуца. Са друге стране, исхрана богата влакнима и здравим намирницама може помоћи у очувању здравља желуца. Пушење је такође у тесној вези са повећаним ризиком од развоја гастритиса и пептичких чирева. Такође, може отежати процес зарастања чира. Хронични стрес може имати негативан утицај на функцију желуца и допринети развоју гастроинтестиналних проблема.
* Који симптоми указују на нарушено здравље кључног органа за варење?
- Симптоми обољења желуца могу да буду веома карактеристични, од горушице, подригивања, болова у горњим партијама трбуха, мучнине, повраћања, надимања, нелагодности у трбуху, ране ситости и губитка апетита. Алармантни знаци су повраћање крви, црна столица, губитак у телесној маси, отежано гутање, анемија. Асимптоматски карактер је врло редак. Углавном, пацијенти осећају неке тегобе које имају благ карактер, тако да им и не придају већи значај док се стање не погорша. Стога је веома важно да се тегобе на време примете, да се схвате озбиљно и да се не занемарују. Ови пацијенти требало би да се благовремено обрате свом изабраном лекару који ће их упутити на даљу дијагностику.
* Шта је од дијагностике на располагању у откривању обољења желуца?
- Први и основни корак је добро узета анамнеза, односно разговор са пацијентом. Након тога и темељног прегледа можемо да фокусирамо даље испитивање у зависности од тегоба које пацијент описује. У ери модерне медицине, на располагању нам је широка палета неинвазивних и инвазивних дијагностичких поступака. Налаз крвне слике и биохемијске анализе, преглед столице на окултно (скривено) крварење могу да нам буду од помоћи. Рендген, контрастна радиографија, ултразвук, ендоскопски ултразвук имају своје место у дијагностици обољења желуца.
Гастритис
* Која је најчешћа патологија желуца?
- Најчешћа обољења желуца су гастритис, пептична улкусна болест (чир), гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) и тек онда рак желуца. Уз аденокарцином, најчешћи тип карцинома овог органа, остале врсте карцинома желуца чине лимфоми (који се развијају из лимфног ткива зида желуца), и ГИСТ (гастроинтестиналнистромални тумори). Постоје, али у неупоредиво мањем проценту, и хормон-продукујући тумори желуца.
* Има ли методе која је златни стандард?
- Златни стандард представља горња флексибилна ендоскопија, односно гастроскопија. На овај начин "спуштамо" флексибилну камеру високе резолуције у једњак, желудац и дванаестопалачно црево. Осим што нам омогућава да детаљно прегледамо ове органе, поставимо дијагнозу, урадимо биопсију, исто тако нам пружа фантастичне терапијске опције, рецимо заустављање крварења код крварећег чира.
* Када може да помогне неоперативно лечење?
- У последњих неколико деценија сведоци смо рапидног напретка медицине. Стекли смо много нових сазнања. Све то је утицало да се већи део обољења желуца третира неоперативно. Имамо лекове који могу да залече гастритис, чир. Знамо који антибиотици су адекватни за третман хеликобактерије. Самим тим, у последњих неколико деценија, осетан је пад броја пацијената који долазе у хитну хируршку службу са симптомима крварећег чира или "пукнутог" чира. Један део пацијената са рефлуксом сада може да се третира лековима уз редовне ендоскопске контроле. Морам да споменем ендоскопске процедуре које свакако имају значајно место у решавању појединих компликација ових обољења.
Препоручујемо
БРОКОЛИ ЧУВАР ЈЕТРЕ: Уз промену исхране и ове намирнице сачувајте здравље (ЈЕЛОВНИК)
26. 10. 2023. у 18:30
ПОГРБЉЕНОСТ - БОЛЕСТ САВРЕМЕНОГ ЧОВЕКА: Уз ове вежбе исправите леђа и спречите болове
21. 10. 2023. у 13:00
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)