ПОЧИЊЕ СЕЗОНА ЕПИДЕМИЈА РЕСПИРАТОРНИХ ИНФЕКЦИЈА: Стручњаци указују на значај имунизације

Novosti online

07. 11. 2023. у 12:09

ХЛАДНИЈЕ доба године, у које управо улазимо, уобичајено је обележено повећаном активношћу сезонских респираторних инфекција. Број оболелих од корона вируса је у Србији из недеље у недељу све већи.

ПОЧИЊЕ СЕЗОНА ЕПИДЕМИЈА РЕСПИРАТОРНИХ ИНФЕКЦИЈА: Стручњаци указују на значај имунизације

Фото: Shutterstock

Вирус грипа још увек није потврђен, али се његова појава очекује. Једино пнеумококне болести немају сезону, а изазивају читав низ болести од упале плућа, средњег уха, до врло тешких болести као што су сепса и менингитис. Ипак, све ове инфекције и њихови тежи облици могу се спречити вакцинама. Респираторне инфекције представљају најчешће инфекције савременог друштва. Најчешћи узрочници су вируси инфлуенце и параинфлуенце, респираторни синцицијални вирус, риновируси, коронавируси и други. Од акутних респираторних инфекција, одрасле особе просечно оболе 3 до 5 пута годишње, а деца још чешће.

Управо о овим проблемима дискутовало се на округлом столу "Ко рано рани", на коме су поред наших стручњака учествовали лекари из Хрватске и Словеније. Међународни округли сто заједнички су организовали Форум пацијената Србије, Респираторни едукативни центар и струковно удружење пулмолога.

- Сезона респираторних инфекција је увелико почела иако још увек није дошло до значајног захлађења и груписања људи у затвореном. Формирањем колектива, посебно школских, од септембра, региструјемо појаву обољења која су током доминације САРС-ЦоВ-2 вируса била потиснута, попут инфекција изазваних респираторним синцицијалним вирусом (РСВ) код беба и мале деце, стрептококних ангина, инфективне мононуклеозе, а као последица нижих обухвата имунизацијом током пандемије. С тим у вези, у Србији и земљама у окружењу, уочава се значајнија појава оболевања од великог кашља. Стопа оболевања од ковида 19 је у порасту од почетка септембра. На сваке две до три недеље региструјемо скок стопе од око 30%. Вирус грипа још увек није потврђен у Србији, али се његова појава очекује. САРС-ЦоВ-2 је током претходних сезона доминирао у популацији и потиснуо је респираторне и друге вирусе, као и бактерију пнеумокок. Увек морамо да радимо на подизању свести о значају имунизације међу људима, јер је демографија динамична ствар. На пример, они који су пре две деценије имали 45 година нису били у ризику и били су мање заинтересовани за вакцинацију против ових болести. Данас имају 65 и група су у ризику. Исто тако, претходно здрави људи који оболе од неке хроничне болести морају бити информисани и вакцинисати се против ових болести, јер у случају оболевања долази до компликација основне болести и животи би им могли бити угрожени – упозорава проф. др Владимир Петровић, епидемиолог и директор Института за јавно здравље Војводина.

Многи програми вакцинације су занемарени због двосмислених порука у јавности које су довеле до тога да се ставови о имунизацији негативизују.

- Што се одраслог становништва тиче, број особа вакцинисаних против грипа традиционално је низак. Унутар последњих петнаест година у Хрватској се вакцинише од 5 до 15% укупне популације, а што је заиста мали број. Вакцинисање против ковида последњих месеци је готово потпуно престало. Може се рећи да је поверење, односно позитивно размишљање о имунизацији у Хрватској у паду, и да се, барем што се грипа и ковида тиче, не може очекивати значајнији утицај цепљења. Прве случајеве инфекције респираторним синцицијским вирусом (РСВ) у Хрватској забележили смо прошле недеље и засигурно означавају почетак сезонске епидемије, а колики ће њен интензитет бити, немогуће је сада прогнозирати. Када је реч о вакцини против короне, нова вакцина, дакако, штити против активних варијанти, а садрже доминантну подваријанту која је последњих месеци у циркулацији. Сматра се да и нешто старије вакцине, при томе мислим на оне које садрже подваријанте БА.4/5 такође, пружају солидну заштиту против актуелно циркулирајућег вируса. Актуалне препоруке за вакцинацију против ковида у Хрватској ажуриране су прошли месец и саветују цепљење свим особама старијима од 65 година, корисницима старачких домова, као и установа за заштиту хроничних болесника, као и радницима који у таквим установама раде. Препоручује се и свим хроничним болесницима, без обзира на доб, трудницама и здравственим радницима - истиче проф. др Горан Тешовић, педијатријски инфектолог из Хрватске, Клиника за инфективне болести "Др Фран Михаљевић" и председник Хрватске коалиције за имунизацију, удружење које има за циљ популаризацију вакцинације као оптималне опције за смањење притиска неких инфективних болести и побољшање укупног здравља нације.

И поред тога што је имунизација глобално смањила оболевање од заразних болести које могу да се спрече вакцинацијом, модерна цивилизација се данас сусреће са проблемом одрживости спровођења имунизације.

- Тешке инфекције пнеумококом погађају малу децу и старије особе са ослабљеним имуним системом и хроничним болестима. За разлику од грипа, пнеумококна болест нема своју сезону и може се добити у било ком моменту. Када се појавио ковид 19, Светска здравствена организација је позвала да се заштитимо од свих респираторних инфекција, тачније да се заштитимо доступним вакцинама за ковид 19, грип и пнеумокок, који су најчешћи изазивачи. Свакако да су у највећем ризику особе старије од 65 година, као и особе са придруженим болестима. Препоруке Института за јавно здравље, као и бројне светске референтне установе препоручују заштиту доступним вакцинама. Сложићете се да бисмо волели да постоји овакав вид превенције за неке друге болести, а немамо их. Није лако лечити озбиљне инфекције и све више се прича о антибиотској резистенцији, а решење је пред нама – рекао је асс. др Михаило Стјепановић, директор Клинике за пулмологију, Универзитетски клинички центар Србије.

Пацијенти са којима је Форум пацијената Србије у комуникацији, а то су углавном оболели од најтежих онколошких, аутоимуних и других болести, схватају значај имунизације, међутим, нажалост, велики део пре свега млађе и здравије популације има резерве према вакцинама.

- Разумемо да младим и здравим суграђанима, имунизација није у фокусу, јер мисле да неће имати теже форме болести. Међутим, они и ако не буду имали тешке форме болести, могу бити преносиоци поменутих вируса и бактерија и тако директно могу да угрозе старије. Стога их позивам да буду солидарни, да мисле на своје болесне укућане, пријатеље, колеге, обрате се изабраним лекарима и вакцинишу бар болесне чланове породице. Поред равнодушности према вакцинама против вируса ковид 19 постоји и проблем необавештености људи који нису против имунизације, али немају информације. Узмимо за пример вакцину против бактерије пнеумокок, већина старијих од 65 година а нарочито хронични болесници би требало да је приме, али нажалост много њих и не зна да на њу има право, да је доступна о трошку државе – закључила је Оља Ћоровић, потпредседница Форума пацијената Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“