ОПРЕЗ СА ЛЕКОВИМА ПРОТИВ ПРЕХЛАДЕ: Разређују секрет, а оштећују желудац
СИМПТОМИ прехладе и сваке друге респираторне инфекције без обзира на то колико су непријатни и отежавају нормално функционисање не би требало по сваку цену да се санирају лековима.
Професор др Слободан Јанковић, фармаколог Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу каже да би лекове, када су неопходни, требало користити у мањим дозама, што је краће могуће, а то поготово важи за старије особе:
- Лекови за снижавање температуре, осим парацетамола, смањују проток крви кроз бубреге и слузокожу желуца, па могу погоршати функцију бубрега или изазвати желудачни чир са крварењем код особа које иначе имају неко обољење тих органа или су веома старе - прича наш саговорник. - Лекови који разређују секрет у бронхијама могу да узрокују крварење из слузокоже желуца код веома старих особа и особа које иначе имају неко обољење желуца. Капи за нос са вазоконстрикторима могу довести до скока крвног притиска ако се претерано примењују.
Наш саговорник посебно напомиње да астматичари никако не би смели да користе нестероидне антиинфламаторне лекове као што су ибупрофен, диклофенак, метамизол, мелоксикам и слично, јер они могу изазвати астматски напад услед већег стварања супстанци које изазивају упалу дисајних путева.
- Када је о антибиотицима реч лекари не би требало да их прописују за прехладу, а ако их пропишу, најчешћа нежељена дејства су оспе на кожи, посебно ако се пије амоксицилин и појава дијареје због поремећаја бактеријске флоре у цревима - каже проф. Јанковић.
Само мировање
ПРОФЕСОР Јанковић каже да прехлада код претходно здравих особа обично пролази за неколико дана, без озбиљних последица:
- Најважније је да оболела особа мирује за време инфекције како не би дошло до компликација на другим органима, најпре на срцу. Од лекова најчешће није потребно ништа примењивати, поготово ако је температура тела испод 38 степени целзијуса.
За време прехладе најмасовније се купују лекови који се издају без рецепта. То су лекови за снижавање температуре и смањење бола, као што су парацетамол, ибупрофен, диклофенак, и други. Затим, лекови који разређују секрет у дисајним путевима, као што су ацетилцистеин и карбоксицистеин, и спреј или капи за нос са вазоконстрикторима, који "отпушавају" нос, јер доводе до смањења отока слузокоже носа. Све три групе лекова треба користити само ако се мора, у што мањим дозама, јер могу имати значајна нежељена дејства.
Препоручујемо
ЈЕСЕЊЕ ПОВРЋЕ ЗА ДОБАР ВИД; Обавезно уведите ових пет намирница у исхрану (ФОТО)
15. 11. 2023. у 08:00
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)