ОПРЕЗ СА ЛЕКОВИМА ПРОТИВ ПРЕХЛАДЕ: Разређују секрет, а оштећују желудац
СИМПТОМИ прехладе и сваке друге респираторне инфекције без обзира на то колико су непријатни и отежавају нормално функционисање не би требало по сваку цену да се санирају лековима.
Професор др Слободан Јанковић, фармаколог Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу каже да би лекове, када су неопходни, требало користити у мањим дозама, што је краће могуће, а то поготово важи за старије особе:
- Лекови за снижавање температуре, осим парацетамола, смањују проток крви кроз бубреге и слузокожу желуца, па могу погоршати функцију бубрега или изазвати желудачни чир са крварењем код особа које иначе имају неко обољење тих органа или су веома старе - прича наш саговорник. - Лекови који разређују секрет у бронхијама могу да узрокују крварење из слузокоже желуца код веома старих особа и особа које иначе имају неко обољење желуца. Капи за нос са вазоконстрикторима могу довести до скока крвног притиска ако се претерано примењују.
Наш саговорник посебно напомиње да астматичари никако не би смели да користе нестероидне антиинфламаторне лекове као што су ибупрофен, диклофенак, метамизол, мелоксикам и слично, јер они могу изазвати астматски напад услед већег стварања супстанци које изазивају упалу дисајних путева.
- Када је о антибиотицима реч лекари не би требало да их прописују за прехладу, а ако их пропишу, најчешћа нежељена дејства су оспе на кожи, посебно ако се пије амоксицилин и појава дијареје због поремећаја бактеријске флоре у цревима - каже проф. Јанковић.
Само мировање
ПРОФЕСОР Јанковић каже да прехлада код претходно здравих особа обично пролази за неколико дана, без озбиљних последица:
- Најважније је да оболела особа мирује за време инфекције како не би дошло до компликација на другим органима, најпре на срцу. Од лекова најчешће није потребно ништа примењивати, поготово ако је температура тела испод 38 степени целзијуса.
За време прехладе најмасовније се купују лекови који се издају без рецепта. То су лекови за снижавање температуре и смањење бола, као што су парацетамол, ибупрофен, диклофенак, и други. Затим, лекови који разређују секрет у дисајним путевима, као што су ацетилцистеин и карбоксицистеин, и спреј или капи за нос са вазоконстрикторима, који "отпушавају" нос, јер доводе до смањења отока слузокоже носа. Све три групе лекова треба користити само ако се мора, у што мањим дозама, јер могу имати значајна нежељена дејства.
Препоручујемо
ЈЕСЕЊЕ ПОВРЋЕ ЗА ДОБАР ВИД; Обавезно уведите ових пет намирница у исхрану (ФОТО)
15. 11. 2023. у 08:00
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)