ПОСЛЕ РЕСПИРАТОРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ - БРОНХИТИС ПА И УПАЛА ПЛУЋА: Упозорење лекара - актуелне болести остављају последице на организму
РЕСПИРАТОРНЕ инфекције масовно узрокују запушавање носа и бол у грлу, међутим оне, осим горњих, могу да захвате и доње дисајне путеве - бронхије и племенито плућно ткиво.

Фото: Shutterstock
У оба случају неопходно је лечње антибиотицима, јер и бронхитис и упала плућа могу да оставе озбиљне последице по здравље
Доктор Татјана Радосављевић, пулмолог каже да је за бронхитис карактеристична повећана производња секрета у плућима, који се слива из носа и синуса:
- И вируси и бактерије могу да узрокују појаву бронхитиса, и тешко је по клиничкој слици разликовати узрок инфекције. Вирусни бронхитиси, зависно од изазивача понекад могу да буду праћени и боловима у мишићима и зглобовима и исцрпљеношћу, а веома брзо могу да "пређу" у бактеријски - прича др Радосављевић. - Због тога је неопходна примена антибиотика, да пацијент узима већу количину течности, да би лакше искашљавао секерет. Уколико пацијент не уме да искашље секрет, може слободно да га прогута и онда се избаци преко столице.
За разлику од бронхитиса када се упале само бронхије, упала плућа захвата алвеоле, племенито плућно ткиво, и по току је озбиљнија и захтева обавезно да се направи рендген плућа и интензивније лечи.
Дисајна цев
ВИРУС често напада и главну дисајну цев - трахеју.
- У том случају главни симптом је упоран кашаљ - каже пулмолог Татјана Радосављевић. - Овај кашаљ се може лечити инхалацијама кортикостероидима, уз доста течности. У теорији, организам би и сам могао да обнови слузокожу трахеје, али би то трајало месецима.
- Вирусне упале плућа могу да изазову вирус грипа, неки аденовируси, као и ковид - каже наша саговорница. - Зато не би требало да се заборави да је ковид и даље међу нама, иако по симптомима све више личи на обичне вирусне инфекције. Сумњу на ковид треба да побуди спорији опоравак пацијената, болови у леђима и радиолошки присутне упале. Понекад дијагноза може да се постави тек када се ураде антитела на вирус корона, чији је титар у овим случајевима веома повишен.
Наша саговорница истиче да тешке вирусне упале плућа могу да оставе последице у виду фиброзе, односно замене племенитог плућног тикива ожиљцима, или појаву проширења бронхија у којима се задржава секрет који се лако инфицира и доводи до бронхиектазије. Код болесника који болују од хроничних плућних болести све ово може довести до тешких погоршања који се чак могу завршити и фатално.
Када је о деци реч, поготово до две године старости, њима се често упале најситнији делови бронхија - бронхиоле.
- Упале бронхиола, односно бронхиолитиси могу да буду врло озбиљни и тешки по току, а уколико се успешно не излече могу да доведу до прекомпозиције архитектонике плућа и та деце могу да развију и бронхијалну астму или проширења бронхија - напомиње др Радосављевић.
БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави
Препоручујемо

ДЕЛУЈЕ ПРОТИВ СМРТОНОСНЕ СУПЕРБАКТЕРИЈЕ: Научници развили нови антибиотик
03. 01. 2024. у 23:50

ЛЕК ИЗ ПРИРОДЕ: Чај од цвета дивизме може да олакша 5 респираторних проблема
31. 12. 2023. у 19:44

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)