ЗБОГ ВИШКА ИНСУЛИНА ИЗОСТАЈЕ ОВУЛАЦИЈА: Др Јелица Бјекић Мацут о стерилитету, трудноћи, генетским предиспозицијама за болест
КАДА жена не може да затрудни, изабрани гинеколог требало би, између осталих, да је упути на преглед и код ендокринолога са искуством из репродуктиве ендокринологије.
Јер, препрека трудноћи врло често је инсулинска резистенција - биолошко стање организма које се карактерише неадекватним одговором ћелија на дејство инсулина, што може да доведе до поремећаја регулације шећера у крви.
У интервјуу за "Новости" доцент др Јелица Бјекић Мацут, начелница ендокринологије Клиничко-болничког центра "Бежанијска коса", каже да је инсулинска резистенција стање које је доста често код младих жена:
- Истина је да нема тачних процена колико је честа инсулинска резистенција у популацији младих жена, јер на покушај процене о учесталости инсулинске резистенције утиче и то из које земље, и којој етничкој групи пацијенткиња припада. Међутим, ако знамо да жене са синдромом полицистичних јајника (ПЦОС) у највећем проценту имају већ присутну инсулинску резистенцију, као и да је ПЦОС заступљен у распону од осам до чак 20 одсто, у зависности од критеријума које користимо, можемо да закључимо да велики проценат женске популације у репродуктивном периоду има и придружену инсулинску резис
тенцију.
* Зашто је овај поремећај метаболизма узрок стерилитета односно препрека за трудноћу?
- Инсулинска резистенција последично доводи до повећања нивоа инсулина у крви које означавамо као хиперинсулинемија. Ове високе концентрације инсулина утичу и на јајнике узрокујући повећану производњу андрогена, односно доминантно мушких хормона. Високи нивои андрогена ремете правилан развој јајних ћелија, изостаје овулација и самим тим не постоји могућност да жена затрудни.
* Може ли се инсулинска резистенција излечити и може ли особа која од ње пати да се оствари као родитељ?
- Инсулинска резистенција се може довести под контролу уколико се младе жене јаве ендокринологу са искуством у области репродуктивне ендокринологије, који ће правилно проценити степен поремећаја метаболизма шећера у крви, проценити ниво инсулина у крви и донети закључак о постојању инсулинске резистенције. Тек после правилне процене, приступа се сложеним поступцима лечења и праћења оваквих особа применом специфичних нефармаколошких и фармаколошких мера.
* Како се инсулинска резистенција лечи и зашто је важно да се лечи?
- Неопходно је да ендокринолог прво утврди да ли постоји поремећај шећера у крви и иза тога процени да ли постоји последична инсулинска резистенција. Тек пошто је ово утврдио, ендокринолог треба да усмери пацијента на одговарајући терапијски режим укључујући и дијететске мере које спроводи нутрициониста, да укаже на потребу одржавања физичке активности, и предложи неку од фармаколошких мера. Само на овакав систематичан начин могуће је све наведене проблеме ставити под контролу, омогућити правилан развој јајних ћелија у жена са ПЦОС и омогућити да затрудне, као и да се спречи да дође до развоја дијабетеса и кардиоваскуларних болести током живота.
* Може ли инсулинска резистенција да доведе до потпуног стерилитета?
- Не може се рећи да инсулинска резистенција доводи до трајног стерилитета. Правилно сагледавање да ли неко уопште има инсулинску резистенцију омогућава да се примене мере и лекови који значајно могу да поправе ово стање, и доведу до повољне ситуације да жене које су се претходно водиле да имају стерилитет постану фертилне и остваре тридноћу.
Глукоза, па вађење крви
* Како се утврђује постојање инсулинске резистенције?
- Тестови помоћу којих се може утврдити инсулинска резистенција су ОГТТ тест, односно Орални тест толеранције на глукозу који се изводи са 75 грама глукозе у трајању од 120 мин уз одређивање гликемије и инсулина на пола сата, и ХбА1ц тест. Резултати ових тестова могу варирати и често их није лако тумачити и због тога се треба обрати ендокринологу.
* Зашто уопште настаје инсулинска резистенција?
- Прави разлог настанка инсулинске резистенције није познат али се са сигурношћу зна да доста различитих фактора може да допринесе њеном развоју. Један од битних је - наследни. Врло често у разговору са пацијенткињом која има инсулинску резистенцију добијамо податак да у породици има више сродника који имају шећерну болест типа два, метаболички синдром или хипертензију. Међу факторима који могу да услове развој инсулинске резистенције су и гојазност, синдром полицистицних јајника, физичка неактивност, седелачки начин живота, Кушингов синдром, унос високих доза стероидних хормона у дужем временском периоду, хронични стрес и други.
* Који симтпоми указују на постојање овог здравственог проблема?
- То су хронични умор, недостатак енергије, надутост, стална поспаност нарочито после обилних оброка богатих угљеним хидратима, заборавност, депресија, нагли пад шећера, као и краткотрајно побољшање општег стања после узимања концентрованих угљених хидрата. Затим, ту је врло често присутна и гојазност, отежано губљење телесне тежине и отежано постизање идеалне телесне тежине, појава и акумулација масног ткива око стомака. Инсулинску резистенцију могу имати и мршаве особе. Врло битан симтом и знак постојања инсулинске резистенције су и нередовни менструални циклуси, појава акни и појачене маљавости код жена, тамна пребојеност коже на врату, препона и пазуху.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)