ДИЈАБЕТЕС СЕ ГОДИШЊЕ ОТКРИЈЕ КОД 250 ДЕЦЕ У СРБИЈИ: Удружење Аларм” - За сваког новооболелог неопходни сензори и пумпе о трошку осигурања

В. Н.

29. 05. 2024. у 20:03

У СРБИЈИ од дијабетеса болује око 800.000 људи, док се сваке године открије око 250 деце са дијагнозом дијабетеса типа 1.

ДИЈАБЕТЕС СЕ ГОДИШЊЕ ОТКРИЈЕ КОД 250 ДЕЦЕ У СРБИЈИ: Удружење Аларм” - За сваког новооболелог неопходни сензори и пумпе о трошку осигурања

Фото: Shutterstock

Нажалост, статистика је још гора када се узме у обзир да ове бројке константно расту.

Удружење родитеља деце и младих оболелих од дијабетеса Србије“Аларм” је једина организација у Србији која окупља родитеље, односно, старатеље оболеле деце. Није реткост да се ова болест дијагностикује и код сасвим малих беба од само два месеца живота и у таквим ситуацијама од истинске је важности помоћи родитељима, пружити им подршку, информисати их и едуковати.

То управо ради Удружење “Аларм”. Иако удружење постоји тек непуних годину дана, успело је својим активностима да допринесе доношење важног документа за сву децу дијабетичаре у Србији - Протокола о поступању у школама са ученицима оболелим од дијабетеса, који је донет уз подршку Министарства здравља, Министарства туризма и омладине и Министарства просвете Републике Србије. Како би своје активности подигли на још виши ниво, Удружење родитеља деце и младих оболелих од дијабетеса Србије “Аларм”, отворило је нову канцеларију у Београду, на територији општине Савски венац.

Према речима Мирослава Стевића, председника Удружења “Аларм”, чији син Михајло има дијабетес тип 1, данас је посебан дан за Удружење "Аларм" због отварања нове канцеларије, у у Улици кнеза Милоша 47, за све који се суочавају са дијабетесом, посебно за децу и младе.

Фото: Јелена Бабић

 

- Наша борба је да свако дете и млади човек који су оболели од дијабетеса осећају подршку и разумевање. Такође, залажемо се да сваком новооболелом детету буду обезбеђени сензори и пумпе о трошку здравственог осигурања, као што је то случај у Европској унији и у окружењу. Ми, родитељи који имамо децу са дијабетом, знамо колико пута морамо током ноћи да будемо опрезни, поготово ако је дете прехлађено, јер се то одмах одражава на ниво шећера у крви. Тада нема спавања, шећер мора стално да се прати. У том процесу нам много помаже сензор, који константно мери ниво шећера и сигнализира када шећер падне или скочи. Са друге стране, кроз пумпу деца добијају инсулин и не морају током дана да се сами боцкају пет или више пута. У Србији сензори и пумпе не могу да добију сва деца, јер постоје одређени критеријуми. Неки од њих условљавају да тромесечни шећер буде већи од 7,6ммола, што по мени није добро. Ако је детету ниво шећера испод ове границе, лекар ће констатовати да је шећер добро контролисан и тада се таквом детету не би доделила пумпа. То морамо што пре да променимо, за добробит наше деце – каже Стевић.

Специјална болница за рехабилитацију "Буковичка бања" у Аранђеловцу једина је установа у Србији специјализована за продужено лечење, едукацију и рехабилитацију деце која болују од дијабетеса, а ове године обележавају 35 година постојања дечјег одељења за лечење шећерне болести.

Новости

 

- Због лековитих карактеристика минералне воде, код нас долазе деца са дијабетесом. Вода помаже уласку шећера у ћелију, а самим тим и његовом искоришћењу и смањењу нивоа шећера у крви. Ми је користимо као помоћно лековито средство. Сва деца која долазе код нас су у највећем броју на инсулину. Сваке године деца до пунолетства имају право да дођу на 10 дана рехабилитације о трошку осигурања. Међутим, оног тренутка када се неком детету дијагностикује дијабетес, има права на 21 дан доласка у бању, када је потребно више времена да се та деца, односно родитељи, обуче како живети са шећерном болешћу, каква исхрана треба да буде, како се даје и која количина инсулина, када се мери шећер - објашњава др Слободан Продановић, директор Специјалне болнице за рехабилитацију "Буковичка бања".

Према његовим речима, едукација је основ боравка у Буковачкој бањи.

- Наш тим, који чине педијатари, нутриционисти, физиотерапеути, медицинске сестре и псхолози укључен је у процес едукације деце са дијабетесом и њихових родитеља. Имамо добру сарадњу са Удружењима родитеља оболеле од дијабетеса. Отварањем нових канцеларија, Удружење „Аларм“ подиже своје капацитете, а самим тим и омогућава бољу комуникацију између нас лекара и родитеља деце оболеле од дијабетеса – додаје др Продановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

НАМЕШТАЉКА ОД ПОЧЕТКА: Бивши обавештајац открио мрачну тајну дебате у САД