СРБИЈА - ЗЕМЉА У КОЈОЈ СЕ МУЛТИПЛЕ СКЛЕРОЗА ЛЕЧИ КАО У НАЈРАЗВИЈЕНИЈИМ ДРЖАВАМА ЕВРОПЕ: 50 година од оснивања Друштва мултипле склерозе

В.Н.

30. 05. 2024. у 13:08

Данас је у нашој земљи близу 60 одсто пацијената на некој од бројних терапија за мултипле склерозу, а чак 40 одсто њих добија високо-ефективне лекове, што нас сврстава у ранг са најразвијеним државама Европе.

СРБИЈА - ЗЕМЉА У КОЈОЈ СЕ МУЛТИПЛЕ СКЛЕРОЗА ЛЕЧИ КАО У НАЈРАЗВИЈЕНИЈИМ ДРЖАВАМА ЕВРОПЕ: 50 година од оснивања Друштва мултипле склерозе

Фото: Друштва мултипле склерозе Србије

Мултипла склероза је хронична неуролошка аутоимуна болест, најчешће се јавља између 20. и 40. године живота, али се може манифестовати и у било ком другом животном периоду. Ток болести је непредвидив, а жене обољевају два пута чешће него мушкарци. Због прогресије болести, велики број оболелих су у инвалидским колицима. Како би се омогућио што бољи статус сваког пацијента са овим тешким неуролошким обољењем, пре 50 година основано је Друштво мултипле склерозе Србије, које је и дан данас ослонац за сваког пацијента.

Иза њих је 18262 дана непрекидне борбе. Обраћајући се присутнима на свечаној академији посвећеној 50 година од основања Друштва МС Србије, председница Јасмина Брајковић истакла је да је Друштво МС Србије основано још давне 1974. године на иницијативу проф. др Звонимира Левића и многобројних особа оболелих од МС и да заступа интересе оболелих од мултипле склерозе широм Србије организованих у 14 локалних организација.

- Данас је Светски дан мултипле склерозе, али данас обележавамо још један велики јубилеј, 50 година од оснивања Друштва. 50 година. То је 600 месеци, 2600 седмица, 18262 дана непрекидне борбе против ове опаке болести, али и борбе за бољи статус особа са мултиплом склерозом у нашој земљи. Немогуће је избројати колико је за тих 18262 дана било радионица, саветовалишта, конференција за медије, брошура, едукативних спотова, конгреса или оваквих свечаних академија, јер сваки дан је важан и сваки дан се рачуна. И данас ја наш дан, Светски дан борбе против МС-а, дан у којем нам више него икада значи подршка. Много позитивних ствари смо до сада заједно урадили. Захваљујући свима, положај особа оболелих од мултипле склерозе у Србији значајно је побољшан у последњих неколико година. И зато овом приликом желим да изразим велику захвалност лекарима, здравственим и социјалним установама и институцијама, члановима Друштва мултипле склерозе, бројним познатим личностима, као и медијима, за несебичну дугогодишњу подршку оболелим од мултипле склерозе - истакла је Брајковић.

Оно што се није променило за претходних 50 година јесте апсолутна посвећеност свих који се баве оболелим пацијентима. Међутим, чињеница је да практично до 1995. године нису постојали лекови који су могли да модификују ток болести, да је учине блажом. Тек од те давне 1995. године лекови се појављују у свету, а Србија их је спорије давала пацијентима због разних проблема у којима је земља била. Ипак, последњих пет година број пацијената који се лече о трошку здравственог осигурања повећан је готово пет пута.

- Ми смо изузетно поносни што смо сада, за разлику од пре пет година када смо били на последњем месту у Европи, апсолутно у рангу најразвијенијих европских земаља. Лечимо изузетно висок број пацијената. Према нашим проценама близу 60 одсто оболелих добија терапију, а чак 45 одсто њих је на високо-ефективним иновативним лековима. На управо одржаном Конгресу о мултипле склерози земаља југоисточне Европе, где смо као домаћини имали госте из 14 земаља, разговарали смо о стратегијама дијагностике и третманима мултипле склерозе. Ради се о потреби једног мултидисциплинарног третмана, што се најадекватније може остваривати при Универзитетским центрима. Ми бисмо волели да се то догоди и у Србији, у Београду у оквиру Клинике за неурологију Универзитетског Клиничког центра Србије. То би подразумевало да се о пацијентима брину неуролози, медицинске сестре које се посебно баве мултипле склерозом, али и други здравствени радници. На тај начин пацијент би био праћен од стране неуролога, али и адекватно праћен од радиолога, односно неурорадиолога и лекара других специјалности - напомиње проф. др Јелена Друловић, неуролог Универзитетског Клиничког центра Србије.

Ове године навршава се и две деценије од покретања психосоцијалног саветовалишта у оквиру Друштва МС Србије.

- Улога саветовалишта је нарочито важна у периоду по саопштавању дијагнозе и процесу прихватања болести као и свим другим преломним животним тачкама које могу бити ризичне по особе које живе са мултиплом склерозом и њихове породице. Оснажити особе које живе са овом болешћу, али и њихове породице, на начин да могу креирати свој живот како желе без обзира на могућа ограничења болести, јесте идеја која нас је водила и која ће нас и даље водити – рекла је Вања Талески, психотерапеут у саветовалишту за мултипле склерозу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE