УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА: Ако аритмију прати и несвестица - одмах код кардиолога

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

14. 03. 2025. у 06:45

КАДА се срце узлупа, прескаче или узрокује кратак дах и гушење, нема једнообразног разлога за такво стање.

УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА: Ако аритмију прати и несвестица - одмах код кардиолога

Фото Shutterstock

До неправилног рада срца могу да доведу у суштини бенигни разлози попут стреса, гојазности, превише алкохола, кофеина, никотина, појединих лекова... Међутим, до аритмије може да дође и услед повишеног крвног притиска, шећерне болести, појачане функције штитасте жлезде, болести срчаног мишића или залистака, упалне болести срца, ожиљка након прележаног инфаркта, као и урођених срчаних мана.

У интервјуу за "Новости" примаријус др Данијела Вранеш, кардиолог, каже да без обзира на мноштво узрока који доводе до аритмија, велики је број оних код којих окидач остаје непознат:

Од 50 до 100 откуцаја

Који је нормалан ритам срца, односно број откуцаја у минути?

- Срчана аритмија представља одступање од нормалног срчаног ритма. Срце тада ради сувише споро, испод 50 откуцаја у минути, што се зове брадикардија, превише брзо, преко 100 откуцаја у минути, што се зове тахикардија или неправилно што се стручно назива екстрасистолија, тахиаритмија или брадиаритмија.

- Дакле, већина људи  доживи повремено и краткотрајно безопасну аритмију, која изазива субјективну краткотрајну нелагодност, непријатност и забринутост. Међутим, та аритмија спонтано прође и живот се наставља без тегоба. Најчешћи симптоми аритмије су осећај треперења у грудима, прескакања у грудима, осећај кратког даха, недостатака ваздуха или гушење, бол  у грудима  различитог карактера. Често уз умор, вртоглавицу и несвестицу.

Која аритмија би требало да упути код кардиолога?

- У принципу свака аритмија може да се испита. Међутим, дешава се да  поремећај свести буде и први знак и сигнал за правовремено лечење и постављање праве дијагнозе. Дакле, срчани ритам може да се поремети и услед јаког физичког бола, прекомерног физичког вежбања, нагле промене положаја тела, изненадног повећања физичке активности, прегревања, преједања... Али, када постоји убрзан или неправилан срчани рад који не пролази опуштањем, а прате га вртоглавица и несвестица или стезање и притисак у грудима, неопходно је да се јавите лекару.

Privatna arhiva

Како се поставља дијагноза?

- Прво је потребан преглед кардиолога са ЕКГ-ом и ултразвуком срца, те се на основу прегледа поставља сумња да се ради о аритмији. Неопходно је урадити стандардне лабораторијске анализе и тражити узрок поремећаја срчаног ритма који могу бити различити. На основу налаза ХОЛТЕР мониторинга 24х ЕКГ о ком типу аритмије се ради одређује се терапија или се пацијент упућује на даљу дијагностику као што је тест оптерећења (ергометрија) или скенерска (МСЦТ) коронарографија или инвазивна дијагностика - коронарна ангиографија (коронарографија) или магнетна резонанца срца (МР).

Шта су следећи кораци?

- Када се постави дијагноза и одреди се на основу испитивања о ком типу аритмије се ради тада се и прописује терапија, а постоје различити лекови из групе антиаритмика. Њих прописује лекар, кардиолог и потребно је даље редовно праћење пацијента, редовне контроле код кардиолога и периодични холтери 24 ч мониторинга ЕКГ да се процени успешност терапије.

Страх убрзава ритам

КАКО може да се умири срчани ритам?

- Страх је "убица" ума, паралише и утиче понекад да срце још брже ради. Али заиста је најбитније да човек покуша да се опусти, најбоље је у лежећем положају са подигнутим узглављем уз уједначено, дубоко дисање. Веома је важно и да се попије и неколико чаша хладне воде и истушира млаком водом. У неким ситуацијама добро је да се покуша са неколико дубоких чучњева уз дубок удах и задржавање ваздуха. Добар начин је и да се удахне дубоко, да се надувамо као "жаба", задржимо дах неколико секунди и онда испустимо ваздух.

А, ако лекови не решавју проблем?

- Некада је потребно урадити додатне процедуре као што је електрофизиолошко испитивање, пласирање пејсмејкера или уградња дефибрилатора. Свакако су то сложене процедуре које се изводе у болничким условима и све у циљу продужења живота и обезбеђивања бољег квалитета живота.

Које компликације могу да настану ако се неправилан срчани рад не лечи?

- Компликације ако се аритмије не лече су тромбоза леве преткоморе и шлог, срчана слабост, застој срца и напрасна срчана смрт.

Постоје ли мере превенције?

- Мере превенције су усмерене на промену лоших животних навика, прекид пушења, контрола шећера и масноћа у крви, редукција телесне тежине и умерена физичка активност, контрола крвног притиска. То су све фактори ризика на које пацијент може да утиче, за разлику од генетике, пола и старости на које не може да утиче.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА ИСТУКЛА БЛОКАДЕРЕ КО ВОЛОВЕ У КУПУСУ: Спречен хаос на факултету у Амстердаму (ВИДЕО)