ПРОЛЕЋНИ УМОР ИЛИ ПРОБЛЕМ СА ШТИТНОМ ЖЛЕЗДОМ? Ево како да препознате разлику
ПРОЛЕЋЕ је период када се природа буди, дани постају дужи, а енергија око нас расте. Ипак, многи људи управо у ово доба године осећају супротно – умор, малаксалост и недостатак мотивације.

Фото: freepik.com
Овај феномен познат је као пролећни умор, а јавља се због прилагођавања организма на сезонске промене, промене у температури, нивоу светлости и начину исхране. Симптоми укључују поспаност, главобољу, проблеме с концентрацијом и општу исцрпљеност, али могу лако бити замаскирани и другим здравственим стањима.
Један од најчешћих здравствених проблема који даје сличне симптоме јесте дисбаланс у раду штитне жлезде. Када штитна жлезда не функционише како треба, тело може реаговати успорено, што се манифестује умором, променама расположења, губитком енергије и проблемима са кожом и косом.
Како знати да ли је у питању само сезонски пад енергије или нешто озбиљније? У наставку ћемо открити кључне разлике између пролећног умора и потенцијалних проблема са штитном жлездом, као и како можете реаговати на време и сачувати своје здравље.
Како препознати разлику између пролећног умора и проблема са штитном жлездом?
Пролећни умор је пролазно стање које се јавља услед промена у температури, дужине дана и начина исхране. Када дани постану топлији, тело троши више енергије на прилагођавање, што може изазвати осећај исцрпљености. Недостатак витамина Д током зиме, лошија хидратација и нередовна физичка активност додатно погоршавају стање. Добра вест је да се пролећни умор релативно брзо повлачи уз здравије животне навике – више кретања, лаганију исхрану и бољу хидратацију.
С друге стране, проблеми са штитном жлездом не пролазе тако лако и могу трајати месецима или годинама, без обзира на промене у начину живота. Када је њен рад успорен (хипотиреоза), особа се осећа константно уморно, безвољно и поспано, чак и након квалитетног сна. Може доћи до повећања телесне масе, суве коже и ломљиве косе. Код убрзаног рада штитне жлезде (хипертиреоза), честа је нервоза, убрзан рад срца, знојење и необјашњив губитак тежине.
Кључна разлика је у трајању симптома и њиховом интензитету. Ако осећате умор само повремено и он нестаје уз мале промене у рутини, вероватно је реч о сезонској исцрпљености. Међутим, ако се симптоми не повлаче, постају израженији или ометају свакодневни живот, време је да закажете преглед ендокринолога.
Сигнали које вам тело шаље: Када је време за проверу хормона?
Проблеми са штитном жлездом често се развијају постепено, па их људи не препознају одмах. Умор и мањак енергије могу се приписати стресу или лошем сну, док се промене у телесној тежини често објашњавају исхраном. Међутим, ако приметите да су ови симптоми присутни дуже време и не реагују на промене у начину живота, тело вам можда шаље знак да је време за детаљнији преглед.
Обратите пажњу на следеће симптоме који могу указивати на дисбаланс хормона штитне жлезде:
- Хронични умор – чак и након осам сати сна осећате се исцрпљено.
- Нагло мршављење или гојење без промена у исхрани.
- Промене у расположењу – анксиозност, нервоза или осећај депресије.
- Проблеми са кожом и косом – сува кожа, опадање косе, ломљиви нокти.
- Отежана концентрација и “магла у глави” – тешко вам је да се фокусирате на свакодневне обавезе.
Ако се препознајете у неколико ових симптома, најбоље је да не чекате и проверите стање своје штитне жлезде. Рано откривање проблема може спречити озбиљније здравствене компликације и помоћи вам да повратите енергију и равнотежу у организму.
Ултразвук штитне жлезде – једноставан преглед који вам даје важне одговоре о здрављу
Ако имате симптоме који указују на могући дисбаланс хормона, ултразвук штитне жлезде је први и најједноставнији корак ка правој дијагнози. Овај преглед је потпуно безболан, неинвазиван и траје свега 10 до 15 минута. Током прегледа лекар помоћу ултразвучне сонде анализира величину, облик и структуру штитне жлезде, као и присуство евентуалних чворова или промена које могу указивати на поремећај у њеном раду.
Једна од највећих предности ултразвука јесте то што одмах даје увид у стање штитне жлезде, без зрачења и потребе за посебном припремом. Ако се открију неправилности, лекар може препоручити додатне анализе хормона како би се добила комплетна слика о здрављу ваше штитне жлезде. Редован преглед је посебно важан за особе које већ имају породичну историју проблема са овом жлездом, као и за жене које планирају трудноћу.
Препоручујемо

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)