МАЊАК ГВОЖЂА И ЗБОГ ЛЕКОВА? Упозорење хематолога: Обратите пажњу, можда је ово разлог ваше малокрвности
КАДА је код мушкараца хемоглобин нижи од 130 г/Л, а код жена од 120 г/Л значи да су у стању малокрвности односно анемије. Један од разлога анемије је и смањена апсорпција гвожђа.

Фото Shutterstock
Професор др Нада Сувајџић Вуковић, хематолог Универзитетског клиничког центра Србије каже да узроци смањене апсорпције гвожђа могу да буду бројни:
- До овог стања доведе обољења органа за варење као што су улцерозни колитис, Кронова болест, инфекција хеликобактеријом и цревним паразитом ламблијом, оперативни захвати на желуцу и танком цреву, целијакија, хронични панкреатитис и употреба неких лекова.
Професорка Сувајџић каже да су медикаменти који спречавају везивање гвожђа из групе антацида, инхибитора протонске пумпе, тетрациклини и флуорокинолони и суплементи калцијума.
Најчешће стање
АНЕМИЈА или малокрвност је једно од најчешћих болесних стања у медицини.
- Она може да се испољи или као болест или, што је чешће, као знак или симптом неких других, бројних болести - каже проф. др Нада Сувајџић Вуковић. - Анемија представља мањак еритроцита (црвених крвних зрнаца), хемоглобина и хематокрита. Са становишта клиничара, анемија се може дефинисати као смањена способност крви да преноси кисеоник због чега настаје мањак кисеоника у ткивима (хипоксија).
- Калцијум и гвожђе користе исте транспортне путеве у цревима због чега се калцијум и храна богата калцијумом такмиче са гвожђем за апсорпцију у цревима - објашњава наша саговорница. - Осим лекова, треба напоменути да кофеин и танини из кафе, чаја, какаоа и вина, бобичасто и орашасто воће, цитруси, маслине смањују апсорпцију нехемског гвожђа (гвожђе биљног порекла) везујући се за њега у цревима и формирајући нерастворљиве комплексе. Такође, протеини соје као и фитати и влакна из целог зрна житарица ометају аспорпцију гвожђа. Са друге стране, витамин Ц, протеини животињског порекла и кување подстичу апсорпцију гвожђа из биљних извора.
Осим ових стечених узрока лоше апсорпције гвожђа, како каже професорка Сувајџић Вуковић, постоји и редак урођени облик анемије узрокован смањеном апсорпцијом гвожђа, а који не реагује на оралне препарате овог минерала већ само на интравенске и то споро и делимично. Овај облик анемије познат је у литеретури као IRIDA (Iron-refractory iron deficiency anemia ).
Три узрока
МАЛОКРВНОСТ може да настане услед једног од три независна механизма: смањено стварање еритроцита, убрзана разградња еритроцита и губитак еритроцита. Један од разлога смањеног стварања еритроцита је и недостатак гвожђа који може настати било повећаним губитком гвожђа крварењем или што је ређе смањеном апсорпцијом гвожђа (малапсорпција).
- У лечењу анемије настале услед лоше апсорпције гвожђа најважнији корак је лечење основне болести као што су запаљенска обољења црева, инфекције, целијакије, обустава узимања лекова који утичу на смањену апсорпцију, а потом надокнада гвожђа оралним или интравенским путем - закључује наша саговорница.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)