МОЗАК ВАМ "НЕ РАДИ" ЗБОГ ВРУЋИНЕ? Ево шта (не) треба да радите
КАД температура порасте, наш мозак трпи ефекте врућина - концентрација опада, чак и најједноставнији задаци нам делују компликовано.

Фото Shutterstock
У таквим данима не помажу ни хладовина ни клима, ако не знамо како да "расхладимо" свој ум. Руски стручњаци саветују како да "укључимо" мозак и коју грешку да избегавамо током летњих дана.
Не прегрејавају само само асфалт, аутомобили и телефони на летњој врелини, већ и наш мозак реагује слично. Деси се да заборављамо речи, да више пута читамо исту реченицу, а и даље ништа не запамтимо, постанемо раздражљиви... Иако то често приписујемо замору, врућина директно ремети начин на који мозак обрађује информације.
Пре неколико година је доказано да су људи који су живели у просторијама без клима уређаја током топлотног таласа имали лошије резултате на когнитивним тестовима, у поређењу са онима који су се расхлађивали, према научницима са Харварда.
Мозак се под врућином бори да одржи равнотежу: Активира се механизам за расхлађивање, проток крви се мења, тело троши више енергије само да би "одржало систем у животу". Ипак, када температуре пређу одређену границу, наш најважнији орган почиње да гаси функције које нису приоритет - прво пажњу, затим сложеније облике размишљања и на крају, контролу емоција.
Резултат није само мождана магла, већ можемо осетити и конкретне последице у стварном животу:Правимо више грешака, лоше процењујемо и доносимо импулсивне одлуке. На радном месту, то може значити да смо мање ефикасни, али ако смо, на пример, у саобраћају, последице могу бити озбиљније.
Љубов Дроздова, главни фриленсер за медицинску превенцију у руском Министарству здравља, открила је неколико једноставних начина како да помогнемо себи и "укључимо" мозак, чак и када нам делује да је врућина неподношљива.
На првом месту је хидратација. Недостатак течности директно утиче на способност размишљања, концентрацију и памћење. Хладна вода, уз додатак лимуна или менте може бити довољна да помогне телу да одржи равнотежу у условима екстремне топлоте. Кофеин и алкохол је боље избегавати или барем смањити њихов унос, јер само додатно исушују тело.
Исхрана такође игра велику улогу. Тешка, масна храна додатно оптерећује организам, тако да је током врелих дана боље да једете лагане оброке богате минералима. Дроздова саветује и да, кад год је могуће, избегавате укључивање рерне и шпорета, како не бисте додатно загревали простор.
ГРЕШКА КОЈА ПОГОРШАВА СТАЊЕ
У таквом стању, можда осетите потребу за мултитаскингом, у покушају да надоместите пад у продуктивности - али добијате супротан ефекат. Мозак, ионако под притиском због температуре, не може да обрађује више ствари одједном, те сваки пут трошимо све више енергије.
Такав начин рада повећава ментални замор и снижава укупан квалитет обављеног посла - уместо да убрзавамо ствари, ми их заправо успоравамо, а да тога нисмо ни свесни. Штавише, чак и када нису велике врућине, овај темпо рада није препоручљив за здравље мозга, упозорава Ана Боголепова, руководилац Центра за когнитивно и психоемоционално здравље Федералне медицинско-биолошке агенције Русије.
Све то у комбинацији са врелином води до зачараног круга у којем се осећамо преоптерећено, али ништа не постижемо. Уместо тога, радите један по један задатак и правите чешће паузе. Запамтите - нисте машина, а вашем телу и мозгу треба другачији режим рада приликом екстремних температура, преноси "Комсомољскаја правда".
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца
Препоручујемо

ОСТАЛА ВАМ ЈЕ КРЕМА ЗА СУНЧАЊЕ ОД ПРОШЛЕ ГОДИНЕ: Да ли је можете користити?
24. 07. 2025. у 00:11

РУСКИ СТРУЧЊАК ОТКРИВА: Ови напици побољшавају памћење и подстичу мождану активност
19. 07. 2025. у 01:45

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)