ЖИВОТ ове изузетне жене могао би се поделити на четири дела и гласио би: први део - ћерка краља, други - жена краља, трећи део - удовица краља, и она последња четвртина - краљица у егзилу.
Повезане вести
ФЕЉТОН - РУСИЈА НИЈЕ НАПУСТИЛА СРБИЈУ: Цар Николај Други Романов ушао је у рат иако његова земља није била војнички спремна
ПРВА руска револуција избила је јануара 1905, када је свештеник и раднички вођа Георгиј Гапон најавио процесију до Зимског дворца, да би се цару предали захтеви радника. Велики број грађана кренуо је ка Зимском дворцу, држали су се за руке, неки су носили иконе и певали царску химну "Боже, цара храни". Искуснији и флексибилнији монарх схватио би важност тренутка и неопходност да се састане са представницима народа и постигне неки договор. Николај Романов се на то оглушио и отишао у Царско село.
06. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ЧАРОЛИЈА ГЛУМЕ И ХРАБРОСТИ. Уметницу Велу Нигринову је обожавао и женски и мушки део Београда, све до њене преране смрти
ОТАЦ јој је био Чех, мајка Немица, рођена је у Љубљани 1862, као Августа. Свој живот везала је за Србију у којој је оставила неизбрисив траг у позоришном, али и боемском животу престонице. Августа је име добила по оцу, као прво дете у браку где су, после ње, рођене још три ћерке и два сина. Све ћерке су постале глумице, али ниједна као Вела.
01. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - СПАСИЛАЦ КОМЕ СМО ЗАУВЕК ДУЖНИ: За време владавине цара Николаја Русија се економски развијала
ЊЕГОВ народ га није волео онда када им је био цар. Дали су му надимак Крвави Николај, после мирних протеста 1905, који су угушени у крви, када је на демонстранте који су носили иконе и, чак, цареве слике, отворена ватра.
05. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ПЛАН ЗА ШИРЕЊЕ ПРЕСТОНИЦЕ: Врло брзо "Луди Шкот" је постао "Лукави Шкот"
ПАМЕТНИ Шкот визионарски је предвидео да град у развитку мора да иде јединим путем који му се отвара, на југ, пратећи шумадијски друм.
04. 06. 2021. у 17:37
ФЕЉТОН - ВИЗИОНАР МОДЕРНОГ БЕОГРАДА: Када је је Франсис Макензи стигао данашњи Трг Славија био је мочварно земљиште
БЕОГРАД 1876. Престоница кнежевине Србије, у трку да постане европски град, али још увек носи јак печат турске касабе.
03. 06. 2021. у 18:00
Најновије из рубрике
ГРАЂЕВИНСКИ ИНЖЕЊЕР ЗА НОВУ С: Проблем са надстрешницом је настао пре 60 година и због неопрезности архитекте (ВИДЕО)
ГРАЂЕВИНСКИ инжењер Зоран Ђорђевић на Новој С ТВ објаснио је да је проблем са надстрешницом на Железничкој станици у Новом саду настао пре 60 година.
05. 11. 2024. у 16:06
ПРОВЕЈАВАЋЕ СНЕГ ЗА ВИКЕНД, ТЕМПЕРАТУРА У ПАДУ: Пали се метеоаларм - опрез због две појаве
У НАРЕДНИМ данима очекују нас хладна јутра, местимично уз мраз и маглу, наводи се у најновијој прогнози Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ).
05. 11. 2024. у 15:56
ГУШИ СЕ ДОБРА, А СТИМУЛИШЕ ЛОША КЊИЖЕВНОСТ: Библиотекари добили подршку Међународне федерације, али и многих писаца
Међународна федерација библиотечких удружења и институција (ИФЛА) подржала је јавне библиотеке у Србији у захтеву да се ослободе плаћања тарифе на позајмљене публикације. Ову тарифу у износу од 15 динара библиотеке би требало да плаћају од 1. јануара следеће године, што је прописано Законом о ауторским и сродним правима. Такав новчани намет оне не би могле да издрже, па библиотекари упозоравају да би многе од њих морале да се затворе.
05. 11. 2024. у 12:57
ВУЈОВИЋ: Министарство заштите животне средине спремно да одустане од капиталног пројекта проширења и модернизације депоније „Дубоко“
МИНИСТАРСТВО заштите животне средине спремно је да одустане од капиталног пројекта проширења и модернизације регионалне депоније „Дубоко“ у Ужицу, након што је та локална самоуправа одлучила да затвори депонију, изјавила је потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић.
05. 11. 2024. у 09:48
Коментари (0)