СЛИКАРКА НА ПОЉУ ЧАСТИ: "Књига о Надежди" у издању Српске књижевне задруге

Д. Бт.

23. 10. 2020. у 11:15

РОЂЕНА у Чачку 1874, а умрла у Ваљеву 1915, од пегавог тифуса, као ратна болничарка, Надежда Петровић је и као уметник и као човек била сасвим особена појава.

СЛИКАРКА НА ПОЉУ ЧАСТИ:  Књига о Надежди у издању Српске књижевне задруге

Фото "Књига о Надежди"

Умрла је рано, на пољу части и родољубља. Њено сликарско дело стоји потпуно засебно, јединствено и неупоредиво. Оно је значајно и препорођајно.

Овако је о великој уметници још 1938. писао Бранко Поповић, један од 18 аутора заступљених у "Књизи о Надежди" коју су приредили Драган Лакићевић и Мило Ломпар, а објавила СКЗ у "Плавом колу". На јучерашњем представљању Ломпар је подсетио да је Надежда била из веома угледне породице, њен отац био је познавалац историје, а бавио се финансијама, а брат Растко велики авангардни писац.

На таласу модернизма настало је њено импресионистичко сликарство, рекао је Ломпар. У тематском смислу она је сликар пејзажа Србије у њиховој аутентичној живости. Њен однос према традицији је жив и динамичан, а са великим полетом бавила се косовским темама.

Фото "Књига о Надежди"

Ова књига доноси најбоље што је о Надежди написано и то из пера веома угледних аутора.

У књизи су и текстови Димитрија Митриновића, Моше С. Пијаде, Пјера Крижанића, Ђорђа Поповића, Момчила Стевановића, Миодрага Коларића, Миодрага Б. Протића, Лазара Трифуновића, Катарине Амброзић...

На промоцији је прочитано писмо Милована Данојлића, председника СКЗ, поводом смрти књижевног критичара и есејисте Ђорђија Вуковића, који је био потпредседник УО Задруге.

- Ђорђија сам упознао средином педесетих, а зближили смо се у лето 1968. за време студентских демонстрација. Он је тада био главни уредник "Студента", а ја сам се затекао на месту уредника Културне рубрике "Борбе". Једнодушно смо подржали протесте, он уређивачком политиком студентског гласила, а ја на редакцијском колегијуму дневног листа, што значи, без одјека у широј јавности. Написао сам, ипак, један текст за који у "Борби" дакако није било места. Ђорђије га је радо објавио. Потом је дошло што је дошло, пали смо у немилост. Милости од власти нисмо ни очекивали; ону, најлепшу милост, добили смо од богиње по имену Слобода - написао је Данојлић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОСЛАО САМ ИХ НА НАЈМАСНИЈЕ ЋЕВАПЕ, ТЕЖЕ ЋЕ ТРЧАТИ: Шоштарић дао занимљиву изјаву пред меч са Мађарима