ПАРИЗ ЈЕ ДАНАС ЖЕЉАН УМЕТНОСТИ: Богдан Павловић, комесар изложбе цртежа у париској "Кошници" (ФОТО)
ПРАВИ културни вентил и уметничко освежење у закључаном и ковидом окованом Паризу представљала је недавна изложба цртежа у уметничким павиљону "Ла руш", популарној "Кошници".

Фото Приватна архива
Комесар ове изложбе, уз француску историчарку уметности Ан Малерб, био је српски сликар Богдан Павловић који ствара у овом историјском простору где су некада радили Модиљани, Шагал, Сутин. Публици се међу тридесетак стваралаца представило и десетак наших уметника.
У тренутку када су у Француској затворени музеји, велики галеријски простори, али и биоскопи, позоришта, музичке сцене, ова изложба представљала је истински бег у слободну уметничку оазу.
- Људи су у тренутној ситуацији жељни уметности - истиче Павловић за "Новости". -
Посећеност је била изванредна, колико је то могло у овим тренуцима. У два викенда посвећена сусретима уметника с публиком, свакодневно је долазило и по стотинак посетилаца, уз поштовање дистанце и проток кроз изложбени простор, без задржавања.
Излагачи
МЕЂУ тридесетак уметника који су се представили у изложбеним простору фондације уметничких павиљона били су и Владимир Лалић, Михаел Милуновић, Филип Миразовић, Богдан и Мишко Павловић, Милош Трифуновић, Марко Велк, Давор Вранкић и Бранкица Жиловић.
Дошли су и многи галеристи, критичари. Задовољни су и публика, и уметници. Нисмо могли да организујемо прави вернисаж, с коктелом, јер то мере нису дозвољавале, али је ово, ипак, било право освежење.
Изложба је организована непосредно пред нови карантин који је наступио у париском региону.
- До последњег тренутка нисмо знали да ли ћемо је отворити. Осмислили смо је пре годину дана, требало је да се деси још у марту, лане, када је почео ковид. Ипак, успели смо - каже Павловић.
Поставка је организована у оквиру пројекта "Ланијакеа" чији је циљ да окупи више уметника око једног медијума. Ово је било прво издање бијенала, који је осмислио Павловић, посвећено цртежу.
- "Ланијакеа" на полинежанском означава безвремени и безмерни простор, а научници ову реч користе да њом назначе групу галаксија којима припадају Андромеда и Млечни пут. Ово галактичко јато означава богатство, а намера ми је била да покажем богатство различитих тенденција, овога пута у цртежу - истиче комесеар изложбе.
Представили су се уметници врло разнородних погледа с различитим поетикама. Било је ту фигуративних цртежа, апстрактних, минмалистичких, они који прелазе у три димензије као код Бранкице Жиловић и постају нека врста скулптуре, концептуланих, наративних, илустративних, цртежа који се претварају у цртани филм.
- Све те тенденције обједињене су овом изложбом која показује диверзитет данашње креације. Лепо је кренути с оним чиме и почиње ликовни рад, нечим што је есенцијално за ликовну културу, за стварање, а то је цртеж.
Ова поставка била је једна од ретких у Паризу. Празно делује Град светлости "без уметности".
- Тужно је и нестварно ово што се тренутно догађа. Ово је град културе и уметности. Али, морамо да се чувамо. Искрено се надам да ће се ускоро све ово променити и да ће живот бити као пре. Једино позитивно у свему је то што се ваздух прочистио.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)