ЉУТЕНИЦА ПО РЕЦЕПТУ СТАРОМ 100 ГОДИНА: Салатица која ће вам загрејати и зачинити зимске дане (ВИДЕО)

Novosti online

08. 10. 2023. у 07:00

КО воли љуто обавезно нека себи спреми ову дивну љутеницу која осваја.

ЉУТЕНИЦА ПО РЕЦЕПТУ СТАРОМ 100 ГОДИНА: Салатица која ће вам загрејати и зачинити зимске дане (ВИДЕО)

Foto: Jutjub/Printskrin/Aashpazi.com

Потребно је:

20 кг црвене паприке

10 кг парадајза
5 кг патлиџана
3 кг шаргарепе
4-5 комада љуте паприке
1 кесица млевеног бибера
1 кесица млевеног кумина
2 супене кашике чубар (зачин)
1 флаша уља
200 грама шећера
со - по укусу

Фото: Принтскрин Јутјуб/БонАпети.рс

Припрема:

Парадајз се ољушти и самеље машиницом за млевење меса. Сипа се у велики бакарни казан (или шерпу, плех, са чим год располажете), стављате на не много јаку ватру и почиње дуго и непрестано мешање, да пире не загори.

У почеку је смеса ретка и спорије се меша, али што више ври парадајз пире постаје гушћи, брже и пажљивије се меша, прелази се варјачом по целом дну посуде, да нигде не загори.

Паприке се испеку и поређају у посуду, која се поклопи, или најлон кесу, да се попаре, након тога се ољуште и очисте од дршке и семенки. Остављамо на 1-2 сата у великој посуди или плеху, мало нагнуто. Након тога се меље у машиници за млевење меса.

Патлиџан се испече, кад се охлади се ољушти, исече се на комаде, посоли и оставља да се оцеди на 2 сата и након тога се самеље. Шаргарепа се очисти, ољшти скува у посољеној води и такође се самеље.

Фото: Принтскрин Јутјуб/БонАпети.рс

Самлевене паприке, патлиџан и шаргарепа се додају пажљиво у казан са парадајзом уз непрестано мешање. Патите зато што у једном тренутку љутеница почиње да прска, зато користите велику дрвену варјачу са дугом дршком, носите ствари дугих рукава и дуге панталоне, такође и бошчу.

Кад се преполови смеса, додају се ситно исецкане љуте папричице, лагано се додаје уље уз непрестано мешање, со, шећер и зачини - чубар, кумин и бибер. Додајте мало по мало и пробајте, да бисте могли да додате још ако није добро зачињено.

Љутеница се кува на тихој ватри, док варјача не почне да оставља трагове по дну посуде. Скида се са ватре, сачекамо да се мало охлади и пунимо тегле, затворимо претходно скуваним поклопцима и кува се у посду са крпом на дну, вода треба да је бар два прста изат тегли. Кад прокључа, мери се 15-20 минута и скида се са ватре.

Тегле се вади и окрећу наопако, док се не охладе.

(Стил Курир)

БОНУС САДРЖАЈ

Представљамо вам ризницу података који не говоре само о саставу јела, већ и о једном начину живота када се имало времена за дугу припрему јела и када је цела породица седела за столом. Учините корак ка очувању домаће кулинарске традиције од заборава и поручите ову заиста вредну књигу на линку: Традиционални рецепти домаће српске кухиње.

Турска кухиња је оставила неизбрисив траг на кухињу балканских народа. У овој књизи ћете пронаћи вековима старе рецепте који су пажљиво одабрани како бисте вашу кухињу подигли на завидан ниво. Поручите на овом линку и крените путем вечних укуса које сви обожавају: ТУРСКА КУХИЊА са вековним рецептима.

Ова књига није само обичан кувар, већ и невероватна прича о Италији, њеној историји, обичајима и култури. Откријте највећа достигнућа италијанске кулинарске уметности на јединственом путовању Апенинским полуострвом у друштву кувара Академије Барила. Поручите на линку: Италијанска кухиња: рецепти с потписом старих мајстора.

JEREMY PANG, основао је 2009. школу wока, једину азијску школу у средишту Лондона. Јединствен дар да своје знање пренесе полазницима на приступачан и занимљив начин убрзо му је донео признање ауторитета у свијету кинеске кухиње. За ову књигу кажу да је ремек-дело, поручите је још данас: Кинеска кухиња - изворни кинески рецепти.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“