АТЕЉЕ НА 22 МЕТРА ВИСИНЕ: Осликавање Храма Свете Тројице у Трстенику
ПОЧЕЛО је осликавање више од 1.000 квадрата Цркве Свете Тројице у Трстенику, а јединствен подухват, који ће у храму подигнутом крајем 19. века, трајати читаве три године, тренутно се одвија на 22 метра висине! Ту је атеље брачног пара Атанасковић - Јована и Наташе, који осликавањем светаца оживљавају куполу цркве.

Foto:S.Babović
Ради се на скелама, "осваја" се делић по делић. Само је површина куполе 250 квадрата. И до ње, како се уверила екипа "Новости", није једноставно доћи: нивои од причвршћених дасака, испресецани су мердевинама и подупирачима, који мајсторима помажу да се попну до свог "платна" од камена.

С. Бабовић
Савладавање сваког од нивоа подрзумева заиста прави маневар ходања на висини, некад чак и по ивицама. Потом следе и пењање и провлачење кроз отворе до новог нивоа.
ДИВЉЕЊЕ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА
ЦРКВА Свете Тројице у Трстенику, грађена у неоморавском стилу, једнокуполна је грађевина са троконхосом, зидана од беловодског пешчара, опеке и малтера, а украшена розетама по угледу на цркву Лазарицу у Крушевцу. Јединствена је и по издвојеном звонику, високом 33 метра, подигнутом 1927. Сатни механизам тежак је око 300 килограма, пречника два метра и повезан је са четири звона. Стари иконостас у цркви је из 1848,док је новији из 1930. осликао Воја Трифуновић.
- Најлепша парохијска црква у целој епархији - записао је својевремено владика Николај Велимировић, који је једно време живео у Љубостињи. - Јасан доказ побожности малог града Трстеника.
- Ради се по етажама. Како се који део заврши, спуштаћемо се ниже и демонтирати скелу - објашњава за "Новости" живописац Јован Атанасковић. - Претходно, иконографски програм је био први изазов. Идеја је кренула управо од основне карактеристике православних храмова у овом поднебљу, а то је Моравска школа. Тачније, камена пластика Моравске школе, по којима су препознатљиви манастири Љубостиња, Каленић, Наупаре...
Тако ће свака икона, свака слика свеца и библиографски прикази бити окружени осликаном каменом пластиком, као у 3Д форми. Одаваће утисак да су у рамовима од камена. То ће уједно бити први пример изведан на овај начин и то је само једна од јединствености сликарксог подухвата у трстеничкој цркви.

С. Бабовић
- Друга разлика је што ми и даље користимо пигментне боје, боје у праху, које мешамо са акрилним везивом - открива нам поступак настанка материјала Атанасковић. - Свака боја мора да се направи. Сам начин нашег сликања, који је као у средњем веку, не трпи индустријске акрилне боје, јер не би могле да задовоље тај начин прозрачног, глазурног сликања. И трајност пигмента нема премца.
Коришћење врхунских боја успорава стварање, али му даје и на аутентичности и на лепоти. И подлога је рађена од основе која је увезена. На фрескама ће бити највише класичне златне боје, а максимално ће се ограничити употреба данас широко распрострањене византијско плаве. Ниједна нијанса, међутим, неће преовлађивати. Избор боја је, несумњиво, као и цео пројекат, посебан изазов. А, можда највећи је био постављање скела.
- Ти технички детаљи око самог рада су нам представљали захтевне задатке, подлога такође, део технологије пренели смо из крипте Храма Светог Саве коју смо исто радили - каже нам Јован.
На готово свакој етажи наилазимо на одређене започете или сасвим довршене детаље и композиције. На засебним сталцима су поређане бочице са бојама у праху и на стотине четкица. И ништа се из приземља храма не може видети од скела, које и конструкцијом и тканинама, сакривају један одважан атеље у ваздуху. На самом врху цркве, свеци се осликавају између прозора.
ДАРОДАВАЦ - НУКЛЕАРНИ ФИЗИЧАР
КОМПЛЕТНО осликавање цркве са око 130.000 евра плаћа нуклеарни физичар у пензији, пореклом Трстеничанин, мр Раденко Стојаковић (76). Како је "Новостима" испричао на представљању изложбе будућег изледа унутрашњности храма, после деценија рада у Америци и Кини, вратио се у отаџбину, где помаже цркву,талентоване ученике и уметнике.
Због дебљине зидова и та чињеница представља специфичан тест за уметника, који је морао да се подупире додатним даскама и веже око струка, како би осликао најудаљеније квадратне милиметре зидова таванице и зидова куполе. А кроз њене прозоре виде се највеће вишеспратнице Трстеника са једне и Западна Морава с друге стране.
Недалеко од реке је манастир Љубостиња, један од најлепших моравских богомоља Србије, где су последње године живота заједно провеле кнегиња Милица и песникиња Јефимија. Живописцима су две светице посебно надахнуће, док сликају ближе небу но земљи.

АМЕРИКА БЕСНА ЗБОГ ОДБИЈАЊА КИЈЕВА ДА ПРИЗНЕ РУСКЕ ТЕРИТОРИЈЕ: Ево зашто су пропали преговори у Лондону
ПРЕГОВОРИ о окончању конфликта у Украјини, који су требали бити одржани данас у Лондону на нивоу министара спољних послова Велике Британије, САД, Француске, Немачке и Украјине, одложени су након што су амерички званичници отказали учешће.
23. 04. 2025. у 16:24

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТУГА НА РТС-у: Водитељка Дневника сломљена, опростила се од колегинице: "Мирно спавај, нећу те заборавити" (ФОТО)
"МИРНО спавај, а ја те никада нећу заборавити..."
23. 04. 2025. у 13:02
Коментари (0)