СРБИ "ОСВАЈАЈУ" ОСТРВО СУНЦА: Репортери "Новости" на Кипру

Ј. Матијевић

22. 06. 2024. у 07:00

НЕ само да је острво Афродитиног рођења, већ као да има и неки посебан "договор" са Сунцем које га "обасипа" са чак 340 сунчаних дана годишње и сезоном купања у мору свих нијанси плаве која траје од марта до децембра, па је Кипар одредиште милионима намерника из целог света. И не чуди што је тако јер има прелепе плаже од Аја Напе на југоистоку, преко Ларнаке и Лимасола до Пафоса на западу, од којих 57 носи "плаву заставицу", својеврсни гарант изузетно чисте воде.

СРБИ ОСВАЈАЈУ ОСТРВО СУНЦА: Репортери Новости на Кипру

Фото: Ј. Матијевић

Кипар, међутим, нису само бајковите плаже и купање. Смештено на медитеранској "међи" Европе, Азије и Африке, ово треће по величини острво у Средоземном мору вековима је било мета освајача који су оставили многобројне културно-историјске споменике: античке археолошке локалитете, дивне грчке храмове и насеља чије су палате биле украшене прелепим мозаицима, римска позоришта, манастире, венецијанске тврђаве, готске цркве, Археолошки парк са античким краљевским гробницама у Пафосу који је на листи Унескове светске баштине...

Фото: Министарство туризма Кипра

Плажа Конос једна је од 57 са "Плавом заставицом"

Осим тога, планина Тродос чији је врх 1.951 метар над морем, кипарска је "Света гора", у чијим су "њедрима" обраслим кедром и боровима, десетине цркава и манастира изузетно важних не само за православље већ и за цело хришћанство. На овој планини изазове траже и планинари, пешаци и бициклисти, а за не поверовати је да је Тродос од јануара до априла и - скијалиште! Ту је изграђен зимски центар са четири ски-стазе и осам алпских скијашких стаза. Зато Кипар туристи жељни активног одмора посећују, заправо током целе године.

Фото: Министарство туризма Кипра

Бајковито село Лефкара

- Апсолутни рекорд по броју посетилаца, Кипар је достигао 2019. године, када смо, према нашим званичним подацима, угостили 3.976.777 туриста из целог света - каже за "Новости" Јоргос Минас, из кипарског Министарства туризма. - Традиционално, највише је било Руса и Британаца. Потом је уследила пандемија ковида 19, па рат у Украјини који су оставили траг на број посета. Отворила су нам се, ипак, нова тржишта. А, посебно нам је драго што је међу њима све више Срба нашег пријатељског народа. Пре пандемије, од јануара до децембра 2019. било је 10.536 туриста из Србије, прошле године више од 30.000, а ове године очекујемо 10.000 више.

Фото: Ј. Матијевић

Један од спа центара

Кипар, како додаје наш саговорник, јесте дестинација сунца и мора, за госте са Блиског истока и скијалиште, али све више је оних који траже и "нешто више".

- Да бисмо изашли у сусрет интересовањима и захтевима туриста, подигли смо и нове објекте који пружају спа-услуге, имају голф терене, имају јахтинг и бакинг туре... Приметили смо да управо туристи из Србије, који нам долазе други или трећи пут, иако смештени у хотелима на мору, често изнајмљују рентакар и истражују острво. Одлазе на археолошка налазишта, у винарије, на плантаже нара, у светиње на Тродосу, као и на гроб архиепископа Макариоса, првог председника независног Кипра - наглашава Минас.

Сазнајемо да на овом острву ради и око 4.000 држављана Србије, углавном у хотелијерству, а да наши сународници из године у годину "освајају" Кипар, највише Аја Напу, познату по бескрајним пешчаним плажама и нетакнутој природи, потврдила нам је и Катарина Узденова, задужена за односе са гостима и организацију венчања у једном овдашњем хотелу.

ПОЛА ВЕКА ОД ТУРСКЕ ИНВАЗИЈЕ

МИНИСТАРСТВО туризма Кипра, угостило је недавно групу новинара најцењенијих медија у Србији, међу њима и репортера "Вечерњих новости", како би их упознали са туристичком понудом међународно признате Републике Кипар. Ове године, 20. јула, навршиће се пола века од турске инвазије након које је острво подељено Зеленом линијом. Северни део је непризната Турска Република Северни Кипар, која је за кипарске Грке, од најмлађих до најстаријих - окупирана територија. 

- Срба је у последње две године много, много више него претходних и изузетно су нам драги гости. Долазе парови и породице, уживају у сунцу и чистој води и свему оном што нудимо и за децу и за младе и за старије. Верујем да на повећан број српских туриста утичу и традиционално добри односи наше две земље, иста вера, обострана срдачност, сличне навике... - каже Узденова, по оцу Рускиња, а по мајци Кипранка.

Фото: Ј. Матијевић

Марина у Аја Напи

Незаобилазан драгуљ у предивним мозаицима Кипра су и живописна села у његовој унутрашњости. Са кућама подигнутим од камена и двориштима у цвећу, изгледају чаробно истовремено причајући бајковите приче о прошлости, традицији, националној кухињи, старим занатима... Села Вуни, Трахони, Ипсонас, Омодос и Лефкара, позната су по везу, изради чипки и филиграну. Постоје писана сведочанства да је Лефкару је 1481. посетио Леонардо да Винчи, а мотиве овдашњег веза осликао је на чаршафу стола своје чувене "Тајне вечере". 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

Како се рај на земљи ПРЕТВОРИО У ПРАВИ ПАКАО