СЕЉАЧКИ ПАРТИ У МОКРИНУ: За победу у чикарошу мораш да слушаш Сосу (ФОТО/ВИДЕО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

26. 08. 2024. у 12:56

СВЕ у Мокрину мора да буде другачије. Мора да се "знаде" чији је кокошје јаје најтврђе на Ускрс, чији гусак највише "воле" своје гуске, па зато туче туђе и "не даде" да им приђу и тако постаје најјачи у селу. И забаве су друкчије. Посебно она којој су дали "страњско" име "парти". Али њихов парти је баш њихов - сељачки.

СЕЉАЧКИ ПАРТИ У МОКРИНУ: За победу у чикарошу мораш да слушаш Сосу (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Р. Шегрт

Настао је из жеље да тако подсећају на старе обичаје свога краја, да од заборава сачувају некадашње сеоске игре и, надасве, да се "дружиду" и добро проведу. За свој грош. И нико им не може оспорити да нису успели у томе. Протекле суботе одржан је јубиларни, 15. "Сељачки парти". На Вашаришту се сјатило "млого" света, и старо и младо, породице и пријатељи, рођаци и другови, господа и сељаци. Дошло, кажу, више од 3.000 људи. Сабрали се са свих страна. Било и странаца.

Фото: Р. Шегрт

Деца уживају

- Први "парти" организовало је Удружење риболоваца као такмичење у кувању рибље чорбе. Већ од другог сам се прихватио организације и увео све игре које имамо и данас. Уз помоћ спонзора успевамо да је одржавамо и она сада изгледа тако да мислим да може да нам буде на понос. Локална самоуправа нам нимало не помаже. И не треба, сами ћемо - каже, помало са инатом, Неша Чавић, човек који је већ годинама заштитни знак и организатор ове јединствене мокринске забаве о којој се данима прича.

Као прави "уврнути" Мокринчанин он сваке године гостима и учесницима шаље оригиналну позивницу. Овај пут је скочио из ваздуха, падобраном из авиона. Да би "ајероплан" могао да га носи, корпулентни полулала-полубосанац морао је да се смањи - па је смршао чак 18 кила. Али тако му и одело лепше стоји. Јер за "парти" облачи беле паорске "кудељне гаће", јер се само такав слаже са својом "Војводином, вашарском и хармоникашком, распусном, питомом и биртијашком". Оном спремном да "заигра и завитла".

А витлало се на партију на разне начине. Деца до 12 година крунила су кукуруз и правила бунаре од чокања. Такмичили су се ко ће више окрунити и бољи бунар направити. Они тек мало старији, до 14 година, тркали су се у џаковима, а сви заједно гађали сламом.

Одрасли су кували рибљу чорбу, чак 40 екипа је било пријављено за такмичење. Сви тимови око котлића су лепо означени, а имена сликовита и маштовита: "Бећари", "Љубав на сеоски начин", "Ја и мој теча"; "Мокрински мајстори", "Судопере". Крчкали су се котлићи, пржило месо на роштиљу и таландарама, на ражњевима окретали јагањци и прасићи. Колико је тога било нико није бројао.

Снажнији и спретнији су се надигравали у ношењу џакова са житом, окретању тракторске гуме, бацању удаљ цигле старог формата, али и тракарењу. То је када мушкарци своје партнерке поседну у дрвена или метална колица са једним точком и возе их до циља, све трчећи између бала сламе завезаних очију.

- Право, право, сад десно, лево, сад окрет - наводе их оне из тракаре.

Фото: Р. Шегрт

На "партију" чак 40 екипа

Сосе уживају у тракарама, али и у чикарошу. То је нова занимљива игра у којој је Лала опет завезаних очију, али носи своју жену и опет мора да је слуша.

- Игра чикароше је када мушкарац с повезом на очима носи жене "на кркаче" - на леђима. Она га шапатом на уво наводи куда треба да иде да не би "ударио" на стогове сламе већ да све препреке прође и буде најбољи - објашњава Чавић.

А каква би то забава била да се "не запева преко њива, да забриде кости". И може да буде и "сирово, и просто, и дивље и лудо", како ко "воле". Важно је да буде свима пријатно, деци и одраслима, женама и мушкарцима, домаћима и гостима. А увек буде добро свима, јер је на овој забави опуштено, искрено и природно. Финале је означило коло. Не банатско, већ ужичко. Па, онда концерт и ватромет. Весело и раскошно. И тако ће бити увек све до "смака света". Јер Мокринчани су "од паорске крви, псовки, радости и снова".

Званичници их игноришу

И ПОРЕД оригиналног садржаја, добре организације, популарности и масовности, "Сељачки парти" Туристичка организације Града Кикинде нигде не помиње и нема га у календару манифестација. Игнорише га и локална самоуправа, па на конкурсу нису добили финансијску подршку. Организатори дан након манифестације организују чишћење Вашаришта од амбалаже.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕВО КАКВА НАС ЗИМА ОЧЕКУЈЕ: Стигла прва велика прогноза стручњака (МАПА)