ХАРИКИНА И ОВЧЕНИКОВА СЛИКЕ ОТРГЛЕ ОД ЗАБОРАВА: Од 32 црвеноармејца ексхумирана са градског гробља у Параћину, „лица“ добила два официра
НА Споменик црвеноармејцима на градском гробљу у Параћину страдалим током ослобађања наше земље у Другом светском рату, пре неколико дана постављене су фотографије два официра, капетана Михаила Степановича Харикина и млађег потпоручника Василија Фјодоровича Овченикова.

Фото: Удружење војниг ветерана Параћин
Њихова имена прва су на списку изгинулих јунака сахрањених на том месту, а слике су постављене у оквиру иницијативе коју је покренуо Руски дом у Београду да се утврди идентитет и пронађу фотографије свих бораца Црвене армије страдалих на територији Србије, те да се обнове и сачувају спомен-обележја подигнута у њихову част.
Овим мукотрпним и захтевним задатком бави се Дарија Виноградова, кустос у московском Централном музеју Великог отаџбинског рата, истражујући по војним архивима и документацији Министарства одбране Русије. Она је приликом постављања фотографија на споменик у Параћину, у присуству представника Руског дома, Амбасаде РФ, Руско-српског хуманитарног центра из Ниша, локалне самоуправе и параћинских борачких удружења рекла да већ десетак година тражи податке о војницима и официрима Црвене армије страдалим и несталим у Југославији 1944. године. И да су са списка од 32 сахрањена на параћинском гробљу засад нађене слике само двојице официра.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!

Фото: З. Рашић
Ова тема веома је исцрпно обрађена у књизи "Ослобођење Параћина у Другом светском раду", објављеној прошле године. Њен аутор Младен Стевић, официр у пензији, који је и сам присуствовао постављању фотографија, подсећа да су априла 1962. године са градског гробља у Параћину ексхумирана тела 32 борца Црвене армије и једног из дворишта школе у Дреновцу. Њихови посмртни остаци положени су у заједничку спомен-костурницу у Јагодини. На споменику у се Параћину пак налази само 13 имена и то су преминули од последица рањавања у Хируршко-теренској мобилној болници "Абрамов". Она се тада налазила у Параћину, у тадашњој гимназији, сада ОШ "Радоје Домановић".
- Ту су руски лекари лечили рањенике који су довожени углавном са краљевачког фронта. Наиме, пошто је то била хируршка покретна болница, она је из Зајечара премештена у Параћин пратећи јединице Црвене армије приликом борби за ослобођење Бољевца и Лукова. Након што су те јединице ушле у Параћин без борбе, наставиле су потом према Трстенику, Крушевцу и Краљеву. У Краљеву су борбе трајале све до 29. новембра, још месец и по од ослобођења Параћина, а рањеници са тог фронта су лечени у болници "Абрамов" - наводи Стевић.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Кад је о поменута два официра реч, капетан Харикин био је помоћник команданта за политички рад 6. гардијског корпуса, који се кретао из правца Ниша према Алексинцу и Параћину. Он је настрадао 7. новембра, кад су амерички авиони бомбардовали руску колону. Вероватно је био рањен и превезен у параћинску болницу, где је преминуо и на овдашњем гробљу сахрањен. Други официр, потпоручник, био је припадник 12. инжењеријске јединице која је 21. новембра бомбардована на релацији Сталаћ-Параћин. Ту је он погинуо са још шест војника из те јединице.
Стевић објашњава да су они, према руским војним извештајима, били најпре сахрањени у тадашњој Улици краља Александра у Параћину, а вероватно су потом измештени на градско гробље јер су одатле ексхумирани. Он је истраживањем успео да открије имена свих шест војника те инжењеријске јединице и још тројице рањеника, такође преминулих у мобилној болници - укупно девет бораца чија имена се не налазе на споменику.
- Ми из параћинског Удружења војних ветерана упознали смо Виноградову и остале из руске делегације са нашим сазнањима и да би било праведно да на споменику буду исписана сва 32 имена. У књизи коју смо им поклонили објавили смо укупно 22 имена са свим подацима, а недостаје још десет, те смо их замолили да наставе да истражују и пронађу и те безимене. И да се на тај начин одужимо црвеноармејцима који су у Србији изгубили животе - закључује Стевић, уз захвалност Дарији Виноградовој која је рекла да ће наставити са истраживањима.
Пројекат "Повратак лица"
ПАРАЋИН је шесто место у Србији - уз још три града и два села - где су на споменицима страдалих совјетских бораца постављене фотографије до којих је успела да дође Виноградова у оквиру овог пројекта са незваничним називом "Повратак лица". Ниш је први град у ком је фотографијама отргнуто од заборава 15 црвенормејаца, од укупно 35 који су изгубили животе од америчких бомби 7. новембра 1944. Овај пројекат уједно је и прилика да се исправе неке грешке у писању имена и презимена совјетских војника на бројним спомен-обележјима, нарочито у руралним срединама.

ТРАМП НАЈАВИО ВЕЛИКУ АКЦИЈУ ЗБОГ РУСИЈЕ: "Време је да се прогоне људи"
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп изјавио је данас да намерава да "прогони људе" који су, по његовој оцени, покушали да се мешају у председничке изборе 2016. године тако што су тврдили да је Русија покушала да утиче на резултат.
22. 07. 2025. у 21:28

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

ВЕЛИКЕ ДЕВОЈКЕ: Федерерове ћерке више нису мале - лепе близнакиње, видите на кога личе (ФОТО)
ПОРЕД њих две, Роџер Федерер је отац двојице дечака - Леа и Ленија.
22. 07. 2025. у 17:19
Коментари (0)