ОБАВЕЗНО УЗИМАЈТЕ ТЕРАПИЈУ: Полен и влага гуше асматичаре
СЕЗОНА поленских алергија и време са високим процентом влаге у ваздуху посебно сметају оболелима од астме, због чега стручњаци апелују да се ова најчешће заступљена хронична болест у Европи правовремено и одговарајуће лечи.

Фото Shutterstock
Према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", астма у Србији погађа око 10 одсто популације, а додатно забрињава чињеница да је број новодијагностикованих у порасту. Истраживања "Батута" показују и да чак 60 одсто оболелих од астме је неадекватно лечено или уопште није лечено, због чега астма у нашој земљи представља пети најчешћи узрок боловања и други најчешћи узрок инвалидности међу децом.
- Подизање нивоа свести о овој болести, препознавање фактора ризика који до ње доводе, као и њено рано препознавање од кључног су значаја за адекватно и успешно лечење и такав приступ, дугорочно гледано, доноси и велике економске уштеде за државу - рекла је на скупу посвећеном новим сазнањима и приступима у лечењу астме, помоћник министра здравља за јавно здравље и програмску здравствену заштиту др Јелена Јанковић. - Зато нам је један од приоритета у овом и у наредном периоду јачање примарне здравствене заштите која има велику улогу у раном препознавању астме и упућивању пацијената у даље токове лечења.
Према Европском респираторном друштву, астма у Европи погађа око 30 милиона људи. Процењује се да је она узрок 1,1 милиона хоспитализација и 15 милиона изгубљених радних дана сваке године на европском континенту.
- Велики број пацијената који болују од астме нередовно користе прописану терапију, због чега имају честе епизоде погоршања, а нарочито у ово доба године када је кишовито и када је ваздух пун полена - рекао је директор Клинике за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије др Михаило Стјепановић.
Проф. др Бранислава Миленковић, председник Републичке стручне комисије за пулмологију Министарства здравља, говорила је о приступу код збрињавања пацијената који су почели да се лече од астме у детињству, па су као одрасли променили лекара:
- За њих би требало формирати амбуланте за транзицију, где би адултни лекар у прелазном периоду долазио код педијатра да се упозна са пацијентом, тако да не би дошло до периода без контроле и надзора лекара. Јер, у пубертету се дешава да се симптоми астме повуку, али има оне деце код којих остају читав живот или се након пубертета врате, а није лако годинама се лечити код једног лекара, па стећи поверење у другог.
Завсино од тегоба које узрокује астма се дели на лаку, умерено тешку и тешку астму.
- Симптоми тешке астме су слични као у лакој и умереној, али су више интензивни и чешћи, потенцијално животно угрожавајући и не умањују се са примењеним третманом - истакла је доцент Сања Хромиш испред Института за плућне болести Војводине и председник Радне групе за израду националног водича добре клиничке праксе за лечење астме. - Тешку астму карактерише отежано дисање које се погоршава, шиштање или бол у грудима, кашаљ, звиждање у грудима. Ове тегобе некад могу да буду животно угрожавајуће, због чега је неопходна хитна медицинска помоћ.
Препоручујемо

СОК ОД ВИШАЊА ДА БРЖЕ И ЛАКШЕ ЗАСПИТЕ: Уз ових пет намирница победите несаницу
22. 06. 2023. у 20:00

ПОРАЖАВАЈУЋА СТАТИСТИКА: Од 110 пацијената који чекају бубрег 30 су деца
22. 06. 2023. у 14:45

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)