ПЕТ САВЕТА ЗА ЗАШТИТУ: Спречите убод комарца да бисте избегли заразу

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

06. 08. 2023. у 18:50

ОБИЛНЕ падавине, висок проценат влаге у ваздуху, као и високе спољне температуре погодују размножавању комараца, како кућних тако и оних тиграстих. Најзеда ових инсеката, која је већ у пуном јеку, значи да нам прети чак 20 различитих и потенцијално опасних заразних болести - од маларије, преко вируса Западног Нила и чикунгуње, до денга и жуте грознице.

ПЕТ САВЕТА ЗА ЗАШТИТУ: Спречите убод комарца да бисте избегли заразу

Фото Shutterstock

Најбољи начин да спречите да оболите од наведених обољења је да спречите уједе комараца.

- Вакцина против грознице Западног Нила, заразе која је већ распрострањена и у нашем подручју, за примену код људи не постоји, али испитивања су у току - каже др Славица Марис, епидемиолог Завода за јавно здравље Београда и начелница јединице за заразне болести.

Наша саговорница објашњава да симптоми ове заразе настају три до 14 дана након убода зараженог комарца. Код око 80 одсто заражених особа инфекција протиче асимптоматски, док око 20 процената има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, ређе се јавља оток лимфних жлезда или појава оспе на кожи груди, леђа или стомака. Поменути симптоми пролазе у току неколико дана, а у ретким случајевима могу трајати и више недеља. Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике са знацима упале мозга (енцефалитис) или упале можданица и кичмене мождине (менингитис), односно неуроинвазивног облика болести.

Од убода зараженог комарца на нашим просторима прети и чикунгуња.

- Реч "чикунгуња" значи "оно што се савија", алузија на положај пацијената који пате - каже др Марис. - Ризик од ширења вируса чикунгуње у европске земље је висок због могућности уласка вируса преко заражених путника, присуства компетентних вектора у многим земљама, посебно око обала Средоземног мора и осетљивости становништва.

Фото: АП

Епидемиолог Марис објашњава да симптоми чикунгуње настају један до 14 дана након убода зараженог комарца, у просеку од три до седам дана. У зависности од области где се обољење јавља, у опсегу од 17 до више од 40 одсто заражених особа инфекција протиче без испољених симптома болести.

Када се знаци обољења јаве карактерише их нагла појава грознице, језе, главобоље, болова у мишићима, мучнине, осетљивости на светло и онеспособљавајући болови у зглобовима, тачкастог осипа или промена у текстури и боји коже.

Угрожени

ИСТРАЖИВАЊЕ Универзитета Рокфелер показало је да поједини људи заиста јесу "магнети за комарце". Наиме, чак 20 одсто светске популације бива уједено више од просека, а главни узрок за то је генетика, односно одређени мириси тела које лучимо кроз кожу или уста. Такође, прилично угрожене су и труднице, јер испуштају више угљен-диоксида који привлачи комарце, али и они који се више баве спортом и физичким радом, због појачаног знојења.

- Чикунгуња вирус се може идентификовати коришћењем техника нуклеинске киселине/геномске амплификације или изолације вируса током прве недеље болести - каже др Марис. - Серолошка дијагноза се може поставити детекцијом специфичних ИгМ антитела у узорку серума од четири до пет дана од почетка болести. Специфична антитела ИгМ могу постојати много месеци, посебно код пацијената са дуготрајним боловима у зглобовима.

Фото: Free Images Pixabay

Заштита од убода комараца

- Избегавати излагање комарцима у време њихове највеће активности, у сумрак и зору.

- Избегавати подручја са великим бројем инсеката (шуме, мочваре и др.).

- Приликом боравка у природи и на отвореном користити средства (репеленте) која одбијају инсекте, на откривеним деловима тела.

- Носити одећу која покрива руке и ноге.

- У циљу смањења броја комараца у затвореном простору користити заштитне мреже на прозорима и заштитна средства (препарате) у виду таблета, течности и слично.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ НАПРАВИО ХАОС У СТУДИЈУ! Напао водитеља, па му поручио: Мирдита и треба да буде на Видовдан!

ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ НАПРАВИО ХАОС У СТУДИЈУ! Напао водитеља, па му поручио: "Мирдита и треба да буде на Видовдан!"

ЧЕДОМИР Јовановић, председник ЛДП-а, напао је Милоша Раденковића, водитеља јутарњег програма на телевизији "Прва", и питао га због чега не узме пушку и не оде у војску и изазвао општи хаос у студију у којем је био и Војислав Шешељ, лидер радикала.

17. 06. 2024. у 14:30

ВУЧИЋ ЈЕ МОЈ ПРИЈАТЕЉ, ХРАБАР ЛИДЕР И ПАТРИОТА Бивши председник оштро: Ово што је Молдавија урадила Србији је срамота

"ВУЧИЋ ЈЕ МОЈ ПРИЈАТЕЉ, ХРАБАР ЛИДЕР И ПАТРИОТА" Бивши председник оштро: Ово што је Молдавија урадила Србији је срамота

БИВШИ председник Молдавије Игор Додон изјавио је да је сигуран да је већина грађана Молдавије против одлуке власти те земље да у Генералној скупштини УН подржи и гласа за резолуцију о наводном геноциду у Сребреници.

17. 06. 2024. у 10:50

ЗАШТО ЈЕ БАЈАГА ИЗБАЧЕН ИЗ РИБЉЕ ЧОРБА: Бора се присетио најтежих тренутака - Депресија, хтео сам да престанем да певам

ЗАШТО ЈЕ БАЈАГА ИЗБАЧЕН ИЗ "РИБЉЕ ЧОРБА": Бора се присетио најтежих тренутака - "Депресија, хтео сам да престанем да певам"

ФРОНТМЕН легендарне рок групе "Рибља чорба" написао је бројне хитове, како за свој бебд, тако и у сарадњи са колегама и пријатељима.

17. 06. 2024. у 20:22

Коментари (0)

ТУГА: Преминуо осамнаестогодишњак од кога је нација много очекивала на Олимпијским играма