ОСТЕОПОРОЗА ПОГАЂА И МУШКАРЦЕ: Ако имате више од 50 године, обавезно проверавајте и здравље костију

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

28. 05. 2024. у 12:00

КАДА кости ослабе и постану крхке и склоније прелому, наступило је стање познато као остеопороза.

ОСТЕОПОРОЗА ПОГАЂА И МУШКАРЦЕ: Ако имате више од 50 године, обавезно проверавајте и здравље костију

Фото Shutterstock

Процес слабљења костију генерално почиње након 50. године, најчешће погађа жене, али се дешава и код мушакараца и млађих особа. Ипак, на срећу ово обољење које може да зада озбиљне тегобе може се веома успешно превенирати, али и лечити.

У интервјуу за "Новости" др Татјана Живановић Раднић из Института за реуматологију каже да је остеопороза препозната као значајан здравствени проблем у Србији, јер је генерално чешћа у земљама са старим становништвом, а Србија, као и многе европске нације, има демографску слику доминантно старијег становништва:

Privatna arhiva

др Татјана Живановић Раднић

- Отприлике од 25. до 50. године живота густина костију је стабилна са једнаком брзином формирања и разградње кости. Након 50. године, разградња (ресорпција) костију надмашује формирање костију и губитак кости се често убрзава, посебно у време менопаузе.

о Шта се дешава у шестој деценији?

- Метаболизам костију је динамичан процес који подразумева паралелно формирања новог коштаног ткива и разградњу старог коштаног ткива. Равнотежа у овим процесима је неопходна за одржавање чврстоће костију, поправљање микрооштећења и регулисање нивоа калцијума у телу. Метаболизам костију је строго регулисан различитим хормонима, укључујући паратироидни хормон (ПТХ), калцитонин, витамин Д и естроген (код жена). Ови хормони помажу у одржавању хомеостазе калцијума и координацији равнотеже између формирања костију и ресорпције костију. Када се овај процес наруши долази до смањења густине и масе костију. Карактерише га компромитована снага костију, што доводи до повећаног ризика од прелома.

о Да ли су сви старији у ризику од остеопорозе?

- Остеопороза обично погађа старије особе, посебно жене након менопаузе, али може се јавити и код мушкараца. Фактори као што су старост, пол, генетика, хормонске промене, недостатак физичке активности, низак унос калцијума, пушење и прекомерна конзумација алкохола могу повећати ризик од развоја остеопорозе. Често се назива "тиха болест" јер напредује без симптома све док не дође до прелома.

Код деце као последица

о Када мушкарци и млађе особе оболевају од остепорозе?

- Старији мушкарци су у опасности, поготово након 70. године. Иако ређе, остеопороза се може јавити код млађих због фактора као што су хормонска неравнотежа, одређени лекови, хроничне болести, неправилна исхран и начин живота. У ретким случајевима, остеопороза може да се јави чак и код деце и адолесцената. Тада се углавном јавља као последица других хроничних болести или употребе одређених лекова који утичу на квалитет костију.

о Зашто су у случају остеопорозе најчешће погођени кук и кичма?

- Остеопороза може да утиче на различите кости у телу, али две од најчешће погођених области су кичма, односно пршљенови и кук. Остеопороза у кичми може да резултира стањем које се назива компресивни преломи пршљенова. Они настају када се ослабљени пршљенови сломе услед пада или нормалних свакодневних активности попут подизања терета или незгодних покрета. Када је у куку, повећава ризик од његовог прелома, који је озбиљна компликација, потенцијално опасна по живот, посебно код старијих особа.

о Како спречити да не дође до остеопорозе?

- То подразумева правовремене промене у начину живота које имају за циљ побољшање здравља костију, као што је повећање уноса калцијума и витамина Д, редовно вежбање, престанак пушења, ограничавање уноса алкохола. И остале мере су важне, у зависности од фактора ризика појединца и укупног здравља. Редовно праћење густине костију и контролисање код лекара, али и праћење препорука и савета лекара такође су од суштинског значаја за оптималан квалитет коштаног ткива и мањи ризик од настанка остеопоротичних фрактура.

Фото: Shutterstock

о А шта је остеопенија?

- Остеопенија је стање које карактерише минерална густина костију која је нижа од нормалне, али није толико ниска да би се класификовала као остеопороза. Сматра се најавом остеопорозе, што значи да је то фаза у којој се густина костију смањује, али још не у мери која се види код остеопорозе. Дакле, људи са остеопенијом имају кости које су слабије од просека, али нису довољно слабе да се лако сломе. Међутим, остеопенија повећава ризик од развоја остеопорозе и прелома, посебно ако се не предузму превентивне мере.

о Да ли се остеопороза осим усвајања здравих животних навика лечи и лековима?

- Да, лечење остеопорозе обично укључује комбинацију промена начина живота, промена у исхрани и увођење лекова који имају за циљ успоравање губитка коштане масе, повећање густине костију и смањење ризика од прелома. Лекар зависно до пацијента до пацијента прописује различите лекове или саветује хормонску терапију или њихову комбинацију.

о То значи да се терапија разликује?

- Одлуке о лечењу треба да буду индивидуализоване на основу актуелног стања коштаног ткива, али и фактора као што су старост, пол, ризик од прелома, опште здравље и толеранција на лекове. Редовно праћење густине костију и одговора на лечење је важно за прилагођавање плана лечења по потреби. Уколико је уведена терапија, неопходне су редовне лекарске контроле и стриктно праћење плана лечења.

БОНУС ВИДЕО - ТОП ПЕТ СУПЕР ЛЕКОВИТИХ БИЉАКА: Момчило Антонијевић гост подкаста „Др Новости“


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

ФУДБАЛЕРЕ Хрватске неколико секунди делило је од осмине финала Европског првенства које се ове године одржава у Немачкој, али се онда све распало у осмом минуту надокнаде.

25. 06. 2024. у 20:15

Коментари (0)

СРБИ ПЕВАЛИ, А ОНДА... Онда су наишли Данци и десило се - ово! (ВИДЕО)