ОД ПОЛЕНА ИЗЛАЗИ И ОСИП НА КОЖИ: Како све може да алергија утиче на ваше здравље

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

25. 08. 2024. у 09:00

УСЛЕД алергије на полене трава, који доминирају током лета, највише пацијената има симптоме алергијске кијавице. Али, поред цурења из носа, кијавице, упале очију и запушености носа, код осетљивости на полене трава врло су честе и реакције на кожи.

ОД ПОЛЕНА ИЗЛАЗИ И ОСИП НА КОЖИ: Како све може да алергија утиче на ваше здравље

Фото Shutterstock

Докторка Софија Варагић Ивановић, начелница Одељења алергологије и клиничке имунологије, Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу каже да се у директном контакту са поленом трава може јавити више кожних промена:

- Те промене се јављају у виду уртикаријалне оспе, копривњаче, појединачне или сливене, и праћене су интензивним сврабом. Некада се јавља и само као црвенило коже, еритем. Неретко, нарочито код деце, промене на кожи могу да се манифестују у виду екцема, што је упални процес на кожи.

Слично полену трава, полен корова, наручито амброзије, чије цветање почиње код осетљивих може да узрокује и кожне промене.

- Правовремено и одговарајуће лечење алергија смањује симптоме - каже наша саговорница. - Лекови могу да буду у облику таблета, а антихистаминици се на нашем тржишту могу наћи и у облику капи за очи, и капи за нос. Уз антихистаминике уколико се код осетљивих јаве и кожне промене користи се локална терапија у облику масти и крема за кожу.

Затворен простор

ОСИМ алергијских реакција на полене, које су у овом периоду доминантне, врло снажан алерген који је веома заступљен је дерматопхагоидес или гриња.

- Реч је о алергену затвореног простора који је присутан током целе године, али су тегобе изазване овим алергеномипак најдоминантније током зиме. Код ове осетљивости најизраженији су симптоми респираторног система, у виду алергијске кијавице, али алергија на гриње не узрокује промене на кожи.

Осим лекова против алергије, како објашњава др Варагић Ивановић, неопходно је и ограничавање активности на отвореном током високих концентрација полена у ваздуху:

- То подразумева избегавање отварања прозора у јутарњим сатима, када је концентрација полена највећа. Током дана ниво полена у ваздуху опада па су вечерњи сати повољно време за проветравање. Због појаве кожних промена након контакта са алергенима полена, такве директне контакте треба избегавати.

Иначе, алергија се сматра болешћу модерног човека, и од неког облика алергије пати око 30 одсто људи на свету. Практично говорећи, од десет људи које сретнемо на улици бар троје се боре са неком врстом алергије. Најновија истраживања показују да за обољевања не мора постојати генетска предиспозиција као што се раније мислило. Савремени начин живота, много времена проведеног у затвореном простору, одвојеност од природе, значајне промене у начину исхране, доводе до пораста осетљивости на различите алергене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИНИ ФЕДЕРЕР ОСВОЈИО АУСТРАЛИЈАН ОПЕН! Током турнира изгубио само један сет - и то од Србина!